Awaria oczyszczalni ścieków „Czajka”. Czy woda w kranach nadaje się do picia?

Fot: ollo / gettyimages.com

Z powodu awarii jednego z kolektorów w oczyszczalni ścieków „Czajka” wszystkie nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy trafiają bezpośrednio do Wisły. Służby zapewniają, że woda w kranach cały czas jest sprawdzana i nadaje się do picia.

Z informacji, które podał ratusz wynika, że doszło do awarii układu przesyłowego ścieków, a konkretnie do uszkodzenia kolektora, który odprowadzał ścieki z lewobrzeżnej Warszawy. Tym samym zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zdecydował się na kontrolowany spustu nieczystości do Wisły. Tym samym do rzeki trafia trzy tysiące litrów nieczystości na sekundę.

Czy woda w kranach jest bezpieczna?

Mimo awarii służby zapewniają, że woda, która płynie w kranach jest absolutnie bezpieczna i nadaje się do picia. Miejsce, w którym doszło do awarii znajduje się bowiem poniżej wszystkich ujęć wody. Dodatkowo Główny Inspektorat Sanitarny cały czas kontroluje i sprawdza jakość wody.

Rzeki mają zdolność samooczyszczania. W pierwszej kolejności ścieki ulegają rozcieńczeniu, dzięki czemu ich stężenie od razu maleje. Pomagają w tym roślinność wodna oraz żyjące w wodzie w organizmy. Jednak z kąpielami i łowieniem ryb trzeba się wstrzymać. 

Będzie to można robić, gdy awaria minie, jakość wody się poprawi i zostanie to potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez odpowiednie instytucje – powiedział w rozmowie z TVN Warszawa ekolog Tomasz Jurczak.

Jak poprawić jakość wody z kranu? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak poprawić jakość wody z kranu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Katastrofa ekologiczna

Ekolog dodaje, że do Wisły trafiają obecnie ścieki bytowe, których skład jest mniej więcej znany. Do prawdziwej katastrofy ekologicznej mogłoby dojść, gdyby do rzeki wpadały ścieki przemysłowe, które bardzo często są skażone substancjami chemicznymi, trującymi i groźnymi dla człowieka - oczyszczalnie nie zawsze są przygotowane do ich usuwania w procesie uzdatniania wody na cele spożywcze.

Przy zanieczyszczeniu, do którego doszło w Warszawie największym zagrożeniem dla zdrowia są bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, choć dochodzi także do uwolnienia do środowiska większej ilości substancji biogenicznych np. fosforanów obecnych w detergentach pochodzących z gospodarstw domowych. Na szczęście jakość wody cały czas jest kontrolowana.

Ścieki to w ponad 90 procentach woda, która później i tak wraca do rzek. Wiele oczyszczalni opartych jest na oczyszczaniu mechanicznym – to kraty, sita, na których osadzają się mechaniczne zanieczyszczenia, potem następuje oczyszczanie biologiczne i po jakimś czasie woda jest z powrotem wprowadzana do rzeki – wyjaśnił ekolog.

Źródło: TVN Warszawa, TVN 24

Data aktualizacji: 30.08.2019,
Opublikowano: 29.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej