Autoimmunologiczne zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: istockphoto.com / decade3d

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu jest chorobą uważaną za śmiertelną. Jej etiologia nie została do tej pory wyjaśniona, ale za czynnik sprawczy uznaje się infekcję lub odczyn poszczepienny. Obejmuje ona ośrodkowy układ nerwowy, w tym mózg i rdzeń, nie dając choremu zbyt dużych szans na przeżycie.

Z autoimmunologicznym zapaleniem mózgu zmagają się osoby młode, zwłaszcza dzieci i kobiety. Choroba ujawnia się niespodziewanie i manifestuje szeregiem objawów neurologicznych. Bardzo często rozpoznaje się ją razem z potworniakami – nowotworami powstałymi z komórek zarodkowych. Powrót chorego do zdrowia jest uwarunkowany szybkością leczenia.

Czym jest autoimmunologiczne zapalenie mózgu?

Autoimmunologiczne zapalenie mózgu to stan zapalny obejmujący tkankę nerwową mózgu, a niekiedy opon mózgowo-rdzeniowych i przestrzeni podpajęczynówkowej. Choroba jest spowodowana reakcją autoimmunologiczną skierowaną przeciwko białko Choroba pustoszy ośrodkowy układ nerwowy.

Przyczyny powstania autoimmunologicznego zapalenia mózgu

Dawniej autoimmunologiczne zapalenie mózgu uważano za schorzenie niezwykle rzadkie i śmiertelne. Obecnie szansę na przeżycie warunkuje prawidłowe rozpoznanie i szybko wdrożone leczenie, ale i tak cechuje je wysoki odsetek śmiertelności. Osoby chore są w różnym przedziale wiekowym, ale przeważają ludzie młodzi, zwłaszcza dzieci. Czynnikiem predysponującym do powstania tego schorzenia są infekcje lub odczyny poszczepienne. Bardzo często jest ono zespołem paranowotworowym przy raku jajnika lub potworniaku, choć coraz częściej obserwuje się przypadki zachorowań bez obecności guzów.

Jak można zarazić się autoimmunologicznym zapaleniem mózgu? Choroba nie przenosi się drogą kropelkową, jak ma to miejsce w przypadku innych zapaleń mózgu. Jest to reakcja immunologiczna organizmu na kontakt z patogenem.

Objawy autoimmunologicznego zapalenia mózgu

Początkowe objawy autoimmunologicznego zapalenia mózgu mogą być błędnie zinterpretowane, ponieważ przypominają infekcję. Chory ma powiększone węzły chłonne, biegunkę i gorączkę. Dominują u niego symptomy choroby podstawowej, które nasilają się i przyjmują postać z ostrym oraz dynamicznym przebiegiem, co manifestuje się wieloma objawami neurologicznymi. U pacjenta może wtedy dojść do:

  • nadmiernego pobudzenia psychoruchowego,
  • drżenia pęczkowego mięśni,
  • oczopląsu,
  • kłopotów z oddychaniem wymagających wspomagania w postaci wentylacji mechanicznej,
  • zaburzeń świadomości przebiegających z utratą pamięci oraz mowy (afazja),
  • nieuzasadnionego lęku,
  • ślinotoku,
  • zaburzeń rytmu serca,

Najgorszym powikłaniem autoimmunologicznego zapalenia mózgu jest sepsa lub infekcyjne zapalenie wsierdzia. W takich sytuacjach rokowania są bardzo niekorzystne.

Jak rozpoznać autoimmunologiczne zapalenie mózgu?

Badaniem diagnostycznym służącym do rozpoznania autoimmunologicznego zapalenia mózgu jest w większości przypadków rezonans magnetyczny głowy (MRI). Istotne są też podstawowe i specjalistyczne badania laboratoryjne, zwłaszcza oznaczenie przeciwciał przeciwko receptorom NMDA. Pomocna bywa ultrasonografia.Pacjent musi się znaleźć pod opieką specjalistów: kardiologa, neurologa, często nefrologa oraz innych lekarzy, w zależności od potrzeb. Wynik dodatni na obecność przeciwciał sugeruje konieczność niezwłocznego wdrożenia leczenia.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie nerwowym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6

Leczenie autoimmunologicznego zapalenia mózgu

Leczenie autoimmunologicznego zapalenia mózgu należy wdrożyć najszybciej jak to możliwe. Wczesne rozpoczęcie terapii to szansa na uratowanie życia pacjenta. Osobom chorym podaje się zwykle leki przeciwwirusowe bądź przeciwbakteryjne, a jeśli zaistnieje taka konieczność – także immunosupresyjne. Niektórzy pacjenci wymagają również zabiegów chirurgicznych w celu usunięcia guza, który mógł przyczynić się do wystąpienia objawów.

Terapia autoimmunologicznego zapalenia jest na ogół objawowa. Wielu pacjentów boryka się z tachykardią i kłopotami z oddychaniem, które trzeba łagodzić farmakologicznie i mechanicznie. Ponadto niezbędna jest rehabilitacja ruchowa oraz ćwiczenia logopedyczne.

Rokowania przy autoimmunologicznym zapaleniu mózgu

Rokowania przy autoimmunologicznym zapaleniu mózgu są z reguły złe. Chorobę cechuje odsetek śmiertelności sięgający nawet 7%. U ponad 12% chorych zdiagnozowanych dochodzi do nawrotu choroby. Ma on szansę wyzdrowieć, jeśli leczenie zostanie podjęte natychmiast po przyjęciu do szpitala. Terapia jest długotrwała. Całkowity powrót do zdrowia pacjenta z tym rodzajem zapalenia mózgu trwa od 18 do 24 miesięcy.

Bibliografia:

1. R. Wójtowicz, M. Krawiec, P. Orlicz, Autoimmunologiczne zapalenie mózgu z obecnością przeciwciał przeciwko receptorom NMDA – przegląd aktualnego stanu wiedzy w oparciu o przypadek kliniczny, „Aktualności Neurologiczne” 2017, 17 (1), p. 49–54.

Data aktualizacji: 13.05.2019,
Opublikowano: 13.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej