Askorbinian sodu – czy jest szkodliwy dla zdrowia? Gdzie występuje?

Fot. ivandzyuba / Getty Images

Askorbinian sodu jest związkiem chemicznym produkowanym na drodze fermentacji glukozy, a następnie procesu utleniania. Należy do bezpiecznych dla zdrowia dodatków do żywności, m.in. soków owocowych dla dzieci. Askorbinian sodu dostarcza dobrze wchłanialnej witaminy C, dlatego jest stosowany jako preparat w profilaktyce szkorbutu. 

Askorbinian sodu jest powszechnie stosowanym dodatkiem do żywności. Należy do grupy przeciwutleniaczy i regulatorów kwasowości. Występuje m.in. w sokach i napojach dla dzieci, peklowanych owocach i warzywach oraz w paczkowanym, świeżo mielonym mięsie.

Co to jest askorbinian sodu?

Askorbinian sodu znajduje się na liście dozwolonych dodatków do żywności, zaliczanych do przeciwutleniaczy i regulatorów kwasowości. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym wykorzystuje się go także w przemyśle farmaceutycznym. Oznaczony jest symbolem E301. Askorbinian sodu jest związkiem chemicznym otrzymywanym w procesie fermentacji glukozy i utleniania.

Odznacza się dobrą rozpuszczalnością w wodzie i ma postać krystalicznego lub ziarnistego proszku o białej barwie. Substancja ta jest źródłem łatwo przyswajalnej formy witaminy C, która jest niezbędna do codziennego funkcjonowania organizmu. Witamina C należy do naturalnych antyoksydantów (przeciwutleniaczy), które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników tlenowych, zmniejszając ryzyko zachorowania na schorzenia cywilizacyjne (m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, nowotwory). Zwiększa ponadto odporność, działa przeciwzapalnie oraz zapewnia prawidłową kondycję skóry.

Gdzie występuje askorbinian sodu?

Askorbinian sodu dodawany jest do różnych produktów żywnościowych. Pełni funkcję przeciwutleniacza, regulatora kwasowości oraz stabilizatora. Przyczynia się także do przedłużania trwałości produktów spożywczych. Askorbinian sodu zapobiega jełczeniu i brunatnieniu żywności oraz utrwala naturalną barwę produktu. Wykorzystywany jest w celu utworzenia stabilnej barwy mięsa, a ponadto przyspiesza proces peklowania. Przyczynia się także do polepszenia jakości mąki, zwiększenia trwałości tłuszczów, utrzymania klarowności soków i wina, zapobiega zmianom zapachu, a także wzbogaca żywność w witaminę C.

Zobaczcie, jaka jest skuteczność działania witamin C na filmie poniżej:

Zobacz film: Jaka jest skuteczność witaminy C. Źródło: Wiem, co jem 

Askorbinian sodu może występować w takich produktach jak:

  • nieprzetworzone ryby, mięczaki, skorupiaki,
  • świeże, pakowane mięso mielone,
  • mleko zagęszczone i w proszku,
  • świeże makarony,
  • niektóre rodzaje pieczywa (głównie chleb otrzymany z mąki pszennej, drożdży lub zakwasu, wody i soli spożywczej),
  • soki i napoje produkowane ze świeżych warzyw i owoców,
  • nieprzetworzone warzywa i owoce,
  • owoce i warzywa w szklanych słoikach, puszkach,
  • owoce i warzywa mrożone,
  • obrane, nieprzetworzone ziemniaki,
  • żywność dla niemowląt i małych dzieci,
  • kompoty owocowe,
  • herbatniki i sucharki,
  • piwo.

Szkodliwość askorbinianu sodu

Skutki uboczne askorbinianu sodu nie zostały określone, a substancja uznawana jest za bezpieczną. Nadmiar tego związku wydalany jest z organizmu wraz z moczem, dlatego askorbinian sodu jest nieszkodliwy dla zdrowia. Może być stosowany jako dodatek do żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci. Substancja ta łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego.

Dodatkowo w porównaniu z kwasem L-askorbinowym odznacza się niższą kwasowością. Z tego powodu askorbinian sodu znajduje zastosowanie w wyrównywaniu niedoborów witaminy C w organizmie, zwłaszcza u osób z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Należy jednak pamiętać, że związek ten nie jest zalecany osobom stosującym dietę niskosodową.

Askorbinian sodu – właściwości lecznicze

Askorbinian sodu znajduje zastosowanie nie tylko jako dodatek do żywności, ale również jako substancja lecznicza. Wskazaniem do przyjmowania go jest m.in. profilaktyka szkorbutu w sytuacji niedostatecznego dostarczania witaminy C bądź zaburzeń wchłaniania. Szkorbut jest schorzeniem, które objawia się ogólnym osłabieniem, nadmiernym ruszaniem się zębów i ich wypadaniem, obrzękiem i krwawieniem dziąseł, bólami i sztywnością stawów, zaburzeniami jelitowymi, upośledzonym procesem gojenia się ran oraz skłonnością do samoistnych krwawień.

Askorbinian sodu wykorzystywany jest także w stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na witaminę C, czyli podczas wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, w chorobach przebiegających z gorączką, przy osłabieniu organizmu w czasie rekonwalescencji lub infekcji, w okresie młodzieńczym, ciąży i laktacji oraz w podeszłym wieku. Askorbinian sodu stosowany jest przy utrudnionym gojeniu się ran oraz u osób ze skłonnością do krwawień. Traktuje się go również jako środek zakwaszający mocz. Dostępny jest nie tylko w formie preparatu doustnego, ale też dopochwowego. Zalecana się go stosować pomocniczo w zwalczaniu i profilaktyce bakteryjnego zapalenia pochwy. Przeciwwskazaniem do przyjmowania askorbinianu sodu jest nadwrażliwość na składniki preparatu. Duże dawki nie powinny być stosowane u osób z kamicą dróg moczowych.

Bibliografia:

  1. A. Gliszczyńska-Świgło, Przeciwutleniające i proutleniające właściwości wybranych składników żywności jako wyróżniki jej jakości, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań 2010.
Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 12.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Rodzaje i rola błonnika w diecie

Błonnik pokarmowy jest cennym wsparciem dla całego organizmu, ponieważ poprawia pracę jelit, zmniejsza poziom cholesterolu i optymalizuje poziom cukru we krwi. W tym artykule dzielimy się przydatną wiedzą na temat prozdrowotnych właściwości błonnika oraz produktów, które go zawierają. 

Czytaj więcej
Skończyłeś pięćdziesiąt lat? To warzywo powinno stać się twoim najlepszym przyjacielem

Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego? 

Czytaj więcej
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Krupnik – idealna zupa na zimę. Oczyszcza jelita i wzmacnia organizm 

Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik? 

Czytaj więcej
Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, właściwości i działanie

Witamina D3 jest wyjątkowym związkiem chemicznym, gdyż w organizmie działa podobnie do hormonów. Jest typem witaminy D, który możemy przyjmować poprzez odżywianie oraz jako suplement diety. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla naszego organizmu.

Czytaj więcej
O której jeść śniadanie? To ważne dla naszego zdrowia 

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?  

Czytaj więcej
Witamina B6, niedobór, objawy, jak suplementować, w czym jest 

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego działania organizmu. Wspomaga przyswajanie żelaza oraz magnezu. Ma również wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Gdzie jej szukać i co może świadczyć o jej niedoborze?  

Czytaj więcej
To warzywo może pomóc Ci uniknąć cukrzycy 

Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?  

Czytaj więcej
Adaptogeny - naturalne wsparcie dla całego organizmu

Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?  

Czytaj więcej
Witamina E  to prawdziwe źródło młodości. Jak ją stosować? 

Witamina E - nazywana witaminą młodości - stanowi jeden z cenniejszych związków dla organizmu człowieka. Gdzie jej szukać i jak wpływa na organizm? 

Czytaj więcej