Antykoncepcja awaryjna po stosunku: jakie metody zapobiegają ciąży?

Fot.: nastinka / Getty Images

Antykoncepcja awaryjna ma skuteczność proporcjonalną do czasu, jaki upłynął od stosunku. Największą szansę na uniknięcie ciąży daje tabletka przyjęta najpóźniej dzień po współżyciu. Działania niepożądane sprawiają, że nie jest to metoda do regularnego stosowania.

Antykoncepcja po stosunku, czyli tzw. antykoncepcja awaryjna, stosowana jest do 72 godzin po współżyciu. Tabletka zawiera dużą dawkę gestagenu (np. levonorgestrel) lub octanu uliprystalu. Jej działanie polega na zmianach w endometrium, czyli w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiających zagnieżdżenie się zarodka.

Zobacz film: Metody antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn

Antykoncepcja po stosunku

Od 2015 r. była możliwość zakupienia tabletki po stosunku bez recepty. Jednak obecnie antykoncepcja ta dostępna jest wyłącznie na receptę. Przed zakupem konieczne jest zatem odbycie wizyty lekarskiej.

Antykoncepcja awaryjna ma nie do końca pewny mechanizm działania. Polega na przyjęciu 1 tabletki z 1,5 µg lewonorgestrelu. Skuteczność przy przyjęciu jej do 72 godzin wynosi około 84%. Przyjęcie jej w czasie od 72 do 120 godzin daje 65% skuteczności. Drugą substancją zawartą w leku jest octan uliprystalu, który należy przyjąć do 120 godzin od współżycia.

Tabletka po stosunku jest metodą ochrony przed niechcianą ciążą, jednak nie jest to jedyna metoda ratunkowa. Do antykoncepcji postkoitalnej, czyli awaryjnej, zalicza się również wkładkę wewnątrzmaciczną. Tabletka po stosunku może być przyjęta przez kobietę w każdym wieku, jednak należy pamiętać, że są to leki dające niepożądane skutki. Nie jest to metoda nadająca się do regularnego stosowania. Może być użyta jako opcja ratunkowa, kiedy inne metody antykoncepcji zawiodły, np. pękła prezerwatywa.

Kiedy można przyjąć tabletkę po stosunku?

Tabletkę po stosunku należy zażyć jak najszybciej. Jeśli przyjęta zostaje już w pierwszym dniu po stosunku, szanse na powodzenie metody są największe. Im bardziej odwleka się czas spożycia tej substancji, tym maleją szanse na jej skuteczność. Najdłuższy czas, po którym można przyjąć tabletkę „po”, to 3 dni w przypadku lewonorgestrelu (nazwa handlowa escapelle) lub 5 dni w przypadku octanu uliprystalu (ellaone).

Antykoncepcja awaryjna po stosunku – zasady działania

Lewonorgestrel jest analogiem progesteronu. Główny mechanizm działania polega na opóźnianiu owulacji, zagęszczeniu śluzu szyjkowego i utrudnieniu zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Absolutne przeciwwskazania do stosowania tego leku obejmują ciążę, choroby wątroby, choroby zakrzepowo-zatorowe i kilka innych schorzeń rzadziej występujących. Nie powinno się przyjmować tabletki kilkakrotnie w ciągu jednego cyklu miesiączkowego.

Najczęściej lek wywołuje krwawienia z dróg rodnych, nudności, wymioty, ból głowy, depresję, zaburzenia miesiączkowania i odczyny alergiczne.

Zła tolerancja lewonorgestrelu może stanowić podstawę do zastosowania octanu uliprystalu. Główne przeciwwskazania do jego przyjęcia to schorzenia wątroby i astma oskrzelowa. Wśród działań niepożądanych wymienia się ból i zawroty głowy, nadwrażliwość piersi, zmęczenie, bóle mięśni. Około 2% kobiet mimo zastosowania preparatu zachodzi w ciążę. To właśnie ten środek przez pewien czas był na polskim rynku dostępny bez recepty.

Jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki „po” dojdzie do wymiotów, należy powtórzyć dawkę leku.

Główny mechanizm działania hormonalnej antykoncepcji awaryjnej to:

  • zablokowanie bądź tylko opóźnienie owulacji,
  • zmiany w obrębie endometrium, czyli błony śluzowej macicy uniemożliwiające implantację zarodka,
  • zagęszczenie śluzu szyjki macicy, co znacząco utrudnia migrację plemników,
  • zaburzenia przemieszczania się komórki jajowej w jajowodzie.

Inne metody antykoncepcji awaryjnej

Do metod antykoncepcji awaryjnej stosowanej w ciągu pierwszego tygodnia po stosunku można zaliczyć również wkładkę wewnątrzmaciczną. Na polskim rynku dostępne są 2 typy wkładki niehormonalnej i 2 typy wkładki hormonalnej. Przekrój cenowy jest bardzo duży.

Zobacz film: Fakty i mity na temat antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Antykoncepcja po stosunku – domowe sposoby

Istnieje wiele teorii na temat zapobiegania zajściu w ciążę i zagnieżdżeniu się zarodka. Absolutnie jakiekolwiek domowe sposoby nie są skuteczne. Wręcz przeciwnie, kobieta może sobie bardziej zaszkodzić, niż wywołać pożądany efekt.

Najmniej inwazyjną metodą jest „wybieganie” ciąży. Chodzi o to, by kobieta po stosunku pobiegała np. po schodach, lub poskakała, co miałoby zmniejszyć szansę dojścia plemników do komórki jajowej. Efekty są jednak marne, ponieważ kiedy nasienie trafi do dróg rodnych kobiety, siły grawitacji nie mają już zbyt dużego znaczenia.

Kolejną mało inwazyjną metodą jest oddawanie moczu. Prawdę mówiąc, jest to zalecana metoda, jednak nie antykoncepcji, ale profilaktyki zakażeń dróg moczowych.

Niestety istnieje wiele metod wręcz niebezpiecznych dla kobiet. Wśród nich wymienia się umieszczanie w pochwie nasączonej (np. octem) gąbki. Inna metoda często opłakana w skutkach to irygacja pochwy sokiem z cytryny.

Zobacz film: Metody antykoncepcji. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 18.07.2019,
Opublikowano: 05.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej