Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii

Fot: DNY59 / gettyimages.com

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie są przeciwwskazane podczas brania antybiotyku. Stosowane są, by wspomóc leczenie, zwalczyć gorączkę i ból utrudniające rekonwalescencję i powrót do zdrowia.

Gorączka czy ból to objawy często towarzyszące infekcji, w której konieczne jest włączenie antybiotyku. Antybiotyki i leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe to powszechne połączenie, jednak dla bezpieczeństwa i optymalnego działania leków należy w miarę możliwości zachować odstęp pomiędzy dawką leku przeciwgorączkowego i przeciwbólowego a antybiotykiem.

Czy przy antybiotyku można podawać leki przeciwgorączkowe?

Przy antybiotyku można brać leki przeciwgorączkowe. Nie ma bowiem nic gorszego jak wysoka gorączka, która osłabia organizm, nie pomaga w walce z infekcją. Podwyższona ciepłota ciała jest bardzo częstym zjawiskiem. Mianem gorączki określa się temperaturę ciała przekraczającą 38℃. Jest to zjawisko będące wsparciem dla układu immunologicznego w odpowiedzi na czynnik zakaźny. Reakcja zapalna może być miejscowa bądź uogólniona. Dzięki gorączce bakterie mają problem z namnażaniem się, co ułatwia eliminację czynnika zakaźnego. Z drugiej jednak strony gorączka osłabia dodatkowo organizm, co utrudnia rekonwalescencję, a także grozi wystąpieniem hipertermii, czyli przegrzania organizmu.

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień dobry TVN.

Grozi to uszkodzeniem białek i błon komórkowych, czyli upośledzeniem funkcji narządów. Może dojść nawet do istotnych uszkodzeń w neuronach mózgu. Dlatego też w razie wystąpienia wysokiej gorączki konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych.

Jakie leki przeciwgorączkowe można podać przy antybiotyku?

Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest paracetamol. Wchodzi w niewiele interakcji z innymi lekami, szczególnie jeśli chodzi o antybiotyki. Jego maksymalne stężenie we krwi po doustnym podaniu występuje po około godzinie. Zostaje całkowicie zmetabolizowany po 3–4 godzinach. Podaje się około 300–500 mg paracetamolu co 3–4 godziny w stanach wysokiej gorączki. Nie wolno przekraczać 4 g paracetamolu na dobę. U dzieci dawkowanie leku uzależnia się od wieku i masy ciała. Aby być spokojnym, że paracetamol nie wejdzie w interakcje z antybiotykiem, należy przyjąć go najpóźniej 3 godziny przed dawką antybiotyku. Stężenie antybiotyku utrzymuje się na podobnym poziomie przez okres całej antybiotykoterapii. Dlatego też nie da się uniknąć obecności obu substancji czynnych we krwi. Jednak paracetamol nie należy do leków osłabiających jakiekolwiek antybiotyki czy wywierających negatywny wpływ na leczenie.

Wśród przeciwgorączkowych leków sprawdza się ibuprofen. Częściej wchodzi w reakcje z lekami, jednak przy antybiotyku również może być bezpiecznie stosowany. Jego czas działania jest podobny jak paracetamolu, jednak badania wykazały skuteczniejsze leczenie gorączki. Okazuje się też, że efektywna w redukcji gorączki jest terapia mieszana, czyli naprzemienne przyjmowanie paracetamolu z ibuprofenem.

Antybiotyk i leki przeciwbólowe

Leki przeciwbólowe stanowią te same leki, co wymienione wyżej leki przeciwgorączkowe. Paracetamol jest lekiem działającym zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie. Pozostałe powszechnie stosowane leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe działają dodatkowo przeciwzapalnie. Czasami w niektórych zakażeniach konieczne jest podanie mocniejszych leków przeciwbólowych, jak opioidy (tramadol, morfina). Terapia przeciwbólowa jest konieczna w opiece nad pacjentem, wobec czego nie należy z niej rezygnować, jeśli chory otrzymuje antybiotyk.

Jak długo można przyjmować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe przy antybiotyku?

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn.

Leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych nie powinno się stosować dłużej niż 3 dni przed konsultacją z lekarzem. Najlepiej wtedy podczas wizyty upewnić się, czy dane leki mogą być z powodzeniem stosowane podczas antybiotykoterapii. Najczęściej gorączka mija w pierwszych dobach od pierwszej dawki antybiotyku, dlatego rzadko istnieje konieczność długiego podawania leków przeciwgorączkowych. Nie podaje się ich również, gdy temperatura ciała nie przekracza 38 stopni.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 05.06.2018 r.

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Szerlok 12.01.2021r.

Dzień dobry. Właśnie wróciłem od lekarza z przepisanym antybiotykiem OSPEN dla mojego 1,5 rocznego dziecka. Ma anginę więc i wysoką gorączkę, 40 stopni dzisiaj rano. 
Zapomniałem spytać lekarza czy mogę podawac OSPEN i ibuprofen dla dzieci tego samego dnia? Jaki odstęp pomiędzy, z artykułu wynika 3 godziny, więc tak zastosuje.
Na ulotce OSPEN wyczytałem że jest duże ryzyko alergii a moje dziecko jest uczulone na krowie mleko, przynajmniej tyle narazie wiadomo. Lekarz nie wypytywał o nic. Wizyta trwała 5 minut. 
Bije się trochę o jakieś interakcje czy to z ibuprofen czy alergiczne.

ParacetAmol 10.12.2019r.

Paracetamol nie posiada działania przeciwzapalne a jedynie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Dawid 06.11.2019r.

Przy penicylinie nie wolno stosowac paracetamolu, a o tym juz nie wspomniano

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej