Anoreksja – jakie są objawy jadłowstrętu psychicznego?

SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images

Objawy anoreksji początkowo nie różnią się od zachowania osób odchudzających się. Jadłowstręt psychiczny cechuje jednak brak dystansu do takich działań i nieadekwatne do rzeczywistości przekonanie o własnej nadwadze. Późnym objawem nieleczonej anoreksji jest wyniszczenie organizmu.

Anoreksja (inaczej jadłowstręt psychiczny) wyraża się w patologicznym dążeniu do redukcji wagi. Osoby cierpiące na tę chorobę mają zaburzony obraz własnego ciała. Przekonane są o swojej nieatrakcyjności, którą przypisują zbędnym kilogramom. Proces odchudzania kontynuują pomimo coraz większej niedowagi.

Epidemiologia anoreksji

Anoreksję diagnozuje się u około 1–2% osób dorosłych i u 4–5% młodzieży rasy białej. Jadłowstręt psychiczny w 75% przypadków rozwija się przed 25 rokiem życia, a jego pierwsze objawy przypadają na okres adolescencji (14–18 rok życia). Anoreksja może jednak dotknąć osoby w każdym wieku. Kilkukrotnie częściej zapadają na nią kobiety, choć odnotowano też wiele przypadków zachorowań u mężczyzn, zwłaszcza u nastolatków.

Pierwsze objawy anoreksji

Początki anoreksji mają niespecyficzne objawy, więc łatwo je przeoczyć. Choroba może rozwijać się u osoby o znacznej nawet nadwadze, w przypadku której intensywne wysiłki zmierzające do utraty nadmiarowych kilogramów nie budzą niepokoju. Przeciwnie, w związku z obowiązującą modą na „bycie fit” i kultem szczupłej sylwetki, spotykają się zwykle z aprobatą środowiska. Za początkowe objawy anoreksji uznaje się:

  • koncentrację uwagi na własnym wyglądzie,
  • znaczące ograniczenie wartości energetycznej posiłków,
  • wykluczanie z diety określonych produktów,
  • wyrzuty sumienia pojawiające się po spożyciu obfitszego posiłku czy „zakazanego” produktu.

Do wczesnych objawów jadłowstrętu psychicznego zwykle dołączają inne zachowania. Osoby dotknięte chorobą podejmują intensywne treningi. Unikają sytuacji, w których mogłyby ulec pokusie spożycia nazbyt obfitego posiłku – omijają restauracje, unikają spotkań z rodziną i przyjaciółmi, którym towarzyszy wspólne jedzenie. Choć anorektycy zadowoleni są z postępującej redukcji masy ciała, mniej lub bardziej świadomie starają się ukryć swoją chorobę, co dodatkowo staje się powodem do unikania towarzystwa przy posiłkach. Chorzy, którzy schudli ponad miarę, mają też skłonność do ukrywania sylwetki pod luźną odzieżą.

Czytaj takżeZaburzenia odżywiania a pandemia. Ekspertka: „Nasilenie objawów wynika ze stresu i tłumienia emocji"

Jakie są objawy anoreksji w zaawansowanym stadium?

Jadłowstręt psychiczny diagnozuje się zwykle w zaawansowanym stadium, kiedy BMI (współczynnik określający stosunek masy ciała do wzrostu – kg/m2) chorego spada poniżej normy (u dorosłych niedowagę oznacza BMI <18,5). O anoreksji można mówić wówczas, gdy niedowadze towarzyszą następujące symptomy:

  • silny lęk przed przybraniem na wadze i zadowolenie z jej spadku,
  • nieprawidłowa ocena własnej wagi i sylwetki (subiektywne przeświadczenie, że wciąż ma się zbyt obfite kształty),
  • ignorowanie uwag bliskich dotyczących nadmiernego spadku wagi,
  • dyskretne chowanie czy wypluwanie podanego pokarmu,
  • natręctwa takie, jak nieustanne ważenie się czy przeglądanie w lustrze,
  • utrzymywanie ścisłej diety pomimo postępującego wychudzenia,
  • uprawianie intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Wyróżnia się dwa typy anoreksji – restrykcyjny i bulimiczny. Powyżej wymienione symptomy charakteryzują pierwszy z nich. W obrazie drugiego schorzenia dodatkowo pojawiają się epizody przejadania się. W związku z tym charakterystycznym objawem anoreksji bulimicznej jest częste zażywanie środków przeczyszczających i moczopędnych oraz prowokowanie wymiotów.

Niezależnie od pogarszającego się stanu osób cierpiących na anoreksję, nie dostrzegają one swojego problemu i nie zgłaszają postępujących kłopotów ze zdrowiem.

Czytaj takżeAnoreksja i bulimia. Czym się różnią, jak je rozpoznać? Konsekwencje chorób

Późne konsekwencje anoreksji

Anoreksja to choroba wyniszczająca organizm i psychikę. Początkowo może wiązać się z dobrym nastrojem i satysfakcją, jaką przynosi stopniowy spadek wagi, ale z czasem niedożywienie powoduje zmiany zachowania. W około 70% przypadków zaburzenia działaniu ośrodkowego układu nerwowego prowadzą do depresji. Innym psychicznym objawem anoreksji jest stopniowa izolacja od otoczenia, pogorszenie relacji z bliskimi.

Bardzo niebezpieczne są somatyczne powikłania jadłowstrętu psychicznego, wynikające ze skrajnie niedoborowej diety. Lista fizycznych objawów anoreksji w jej późnym stadium obejmuje:

  • problemy z koncentracją, pamięcią,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zanik kory mózgowej,
  • zaburzenia hormonalne, które mogą skutkować zanikiem menstruacji u kobiet, u mężczyzn objawiać się spadkiem potencji, u dzieci i młodzieży – zatrzymaniem wzrostu i dojrzewania płciowego, u wszystkich chorych – zmianami w zakresie stężenia insuliny, kortyzolu czy hormonów tarczycy,
  • zaburzenia termoregulacji,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego – bóle brzucha, stany zapalne przełyku, żołądka, wzdęcia, zaparcia,
  • zaburzenia rytmu serca, ciśnienia krwi,
  • niedokrwistość, niedokrzepliwość,
  • osteoporozę i osteopenię,
  • wypadanie włosów, łamliwość paznokci.

Anoreksja cechuje się najwyższą śmiertelnością spośród wszystkich zaburzeń o podłożu psychicznym. Umiera około 10% chorych – większość w następstwie powikłań głodzenia się. Co trzecia osoba z tej grupy odbiera sobie życie.

Bibliografia:

  1. A. Bilikiewicz, Zaburzenia odżywiania się, [w:] „Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny”, red. A. Bilikiewicz, Warszawa 2006, s. 383–386.
  2. B. Józefik, Anoreksja i bulimia psychiczna, Kraków 1996.
  3. E. Bator, M. Bronkowska, D. Ślepecki, J. Biernat, Anoreksja – przyczyny, przebieg, leczenie, „Nowinki Lekarskie”


zobacz film: Anoreksja


    źródło: Dzień Dobry TVN

    Data aktualizacji: 30.06.2020,
    Opublikowano: 27.06.2020 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

    Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

    Czytaj więcej
    Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

    Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

    Czytaj więcej
    Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

    Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

    Czytaj więcej
    Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

    W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

    Czytaj więcej
    Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

    Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

    Czytaj więcej
    W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

    Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

    Czytaj więcej
    Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

    Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

    Czytaj więcej
    Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

    Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

    Czytaj więcej
    Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

    Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

    Czytaj więcej
    Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

    Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

    Czytaj więcej