Anemia aplastyczna (niedokrwistość aplastyczna) – przyczyny, objawy i leczenie

Fot: Monet / fotolia.com

Anemia aplastyczna to rzadki rodzaj niedokrwistości spowodowany zaburzeniem funkcji szpiku kostnego. Choroba ujawnia się zazwyczaj pomiędzy 15. a 25. rokiem życia, a także po ukończeniu 60 lat. Objawy są mało charakterystyczne i dotyczą najczęściej przewlekłego zmęczenia, kołatania serca i bladości.

Anemia aplastyczna zwana jest także niedokrwistością aplastyczną lub aplazją szpiku. Choroba charakteryzuje się upośledzeniem funkcji szpiku kostnego poprzez zaburzenia produkcji wszystkich rodzajów komórek krwi (erytrocytów, leukocytów oraz trombocytów). Częstotliwość występowania choroby wynosi 1:1 000 000. Niedokrwistość aplastyczna ma dwie postaci – wtórną (nabytą) oraz wrodzoną.

Przyczyny i źródła anemii aplastycznej (niedokrwistości aplastycznej) – charakterystyka choroby

Czynnikami zewnętrznymi, które zwiększają ryzyko wystąpienia niedokrwistości aplastycznej nabytej są:

  • chemioterapia oraz radioterapia (promieniowanie jonizujące),
  • kontakt ze środkami owadobójczymi lub chwastobójczymi (anemia ustępuje wraz z zaprzestaniem obcowania z chemikaliami zawartymi w tych środkach – pestycydami, insektycydami oraz innymi rozpuszczalnikami organicznymi),
  • zaburzenia autoimmunologiczne, zakażenia wirusowe (wirusowe zapalenia wątroby typu A, B i C, HIV, EBV, parwowirus B19),
  • przyjmowanie antybiotyków i lekarstw przeciwko reumatoidalnemu zapaleniu stawów i pozostałym chorobom autoimmunologicznym,
  • choroby tkanki łącznej (układowe),
  • zakażenia mykobakteriami, niedobór witaminy B12,
  • niedobór kwasu foliowego, anoreksja, nocna hemoglobina,
  • ciąża (w momencie atakowania szpiku matki przez układ odpornościowy płodu),
  • chłoniaki,
  • ostry przebieg białaczki limfoblastycznej,
  • zespół mielodysplastyczny.

Wymienione przyczyny dotyczą jedynie niedokrwistości wtórnej.

Wrodzona anemia aplastyczna stanowi ok. 25% przypadków aplazji szpiku u dzieci i ok. 10% aplazji u dorosłych. Przyczynami wrodzonej niedokrwistości aplastycznej są:

  • niedokrwistość Fanconiego,
  • zespół Zinsser-Engman-Cole’a,
  • zespół Pearsona,
  • anemia Blackfana-Diamonda,
  • rodzinna niedokrwistość aplastyczna,
  • zespół TAR,
  • zespół Dubowitza,
  • zespół Shwachmana-Diamonda.

Jak informują lekarze, w bardzo rzadkich sytuacjach anemii aplastycznej w organizmie osoby chorej brakuje tylko erytrocytów. Ponadto, zahamowanie produkcji krwinek czerwonych może być związane z zastopowaniem produkcji erytroblastów (komórek biorących udział w tworzeniu krwinek czerwonych), a także zablokowaniem wydzielania erytropoetyny (hormonu pobudzającego produkcję erytrocytów).

Objawy anemii aplastycznej

Symptomy choroby są uzależnione od danej komórki krwi, której jest niedobór. Jeśli znacząco spada poziom erytrocytów (krwinek czerwonych), najczęściej dochodzi do osłabienia, duszności, przewlekłego zmęczenia, nieregularnego i przyspieszonego rytmu serca (tachykardii), kołatania serca, zawrotów i bólu głowy. W sytuacji niskiego stężenia leukocytów (krwinek białych) występuje skłonność do zakażeń i częste stany gorączkowe. Jeśli w organizmie chorego dochodzi do obniżenia poziomu płytek krwi (trombocytów), bardzo często dochodzi do krwawienia z ran, krwawienia z dziąseł i nosa, powstawania siniaków oraz wybroczyn na błonach śluzowych i skórze (czerwone lub fioletowe plamki). W skrajnych sytuacjach anemię aplastyczną łączy się z wadami genetycznymi, problemami z układem moczowym, zniekształceniami kości, a w przypadku dzieci – także z niskim wzrostem.

Diagnostyka i badanie anemii aplastycznej (niedokrwistości aplastycznej)

Jeśli występują objawy wskazujące na możliwość anemii aplastycznej, konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Jeśli po przeprowadzeniu wywiadu w dalszym ciągu występuje ryzyko aplazji szpiku, zleca się przeprowadzenie morfologii krwi obwodowej, a także biopsję szpiku kostnego (jeśli zachodzi potrzeba rozszerzenia diagnostyki). Jeśli występuje niedokrwistość aplastyczna, wyniki badań krwi wskazują na obniżony poziom erytrocytów, retikulocytów, leukocytów, trombocytów.

Morfologia pozwala także stwierdzić poziom zaawansowania choroby (nieciężki, ciężki, bardzo ciężki). W sytuacji biopsji szpiku kostnego w diagnostyce niedokrwistości aplastycznej, stosuje się najczęściej trepanobiopsję (pozwala ocenić stan całego szpiku kostnego, a nie tylko jego elementów) lub biopsję aspiracyjną (do igły zasysane są komórki szpiku kostnego). Biopsja szpiku kostnego, niezależnie od stosowanej metody, umożliwia ocenę anemii aplastycznej pod kątem skupisk komórek krwiotwórczych, ale także wykazuje spadek liczby komórek produkujących krwinki i płytki krwi i ewentualne zmiany nowotworowe.

Jak wygląda leczenie anemii aplastycznej (aplazji szpiku kostnego)?

W terapii chorych z anemią aplastyczną stosuje się leki immunosupresyjne. Z dobrymi wynikami wiąże się również przeszczep allogeniczny macierzystych komórek krwiotwórczych, jest to metoda z wyboru u młodszych chorych. Ponadto istotną role odgrywa leczenie uzupełniające, wspomagające, w zależności od stanu chorego. Do terapii wspomagających zaliczamy między innymi uzupełnianie elementów krwi i intensywną profilaktykę przeciwko infekcjom.

Zobacz film: Masz anemię? Zobacz co powinieneś jeść. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej