AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

fizkes/getty images

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

AML w nerce występuje u około 0,13% populacji. Jest dziedziczony przez zaledwie jedno na ponad 150 tysięcy dzieci. Za jego powstanie odpowiedzialne są mutacje w genach TSC1 i TSC2, które predysponują do rozwoju stwardnienia guzowatego. Guz może też występować jako odrębna jednostka chorobowa. Jakie są metody leczenia naczyniakomięśniakotłuszczaka?

Co to jest AML?

AML to skrót od łacińskiego angiomyolipoma, co w polskim tłumaczeniu oznacza naczyniakomięśniakotłuszczak. Jest to guz o charakterze łagodnym zbudowany z tkanki mięśniowej, tłuszczowej i naczyń krwionośnych. AML nerki występuje dość rzadko. Zmagają się z nim głównie kobiety, choć zdarza się, że chorują też mężczyźni. Może być dziedziczony autosomalnie dominująco, co wiąże się z możliwością zachorowania na skutek przekazania wyłącznie jednego wadliwego genu. Takie przypadki występują jednak sporadycznie. Choruje zaledwie jedno na ponad 150 tysięcy dzieci.

AML w nerce jest w blisko 20% wynikiem innego poważnego schorzenia – stwardnienia guzowatego. Jest to choroba przewlekła, której cechą charakterystyczną są guzy oraz zmiany rozwojowe w większości narządów wewnętrznych. Przyczyną jej powstania są mutacje w genach TSC1 i TSC2, które predysponują również do rozwoju naczyniakomięśniakotłuszczaka nerki. Angiomyolipoma może występować jako odrębna jednostka chorobowa, przyjmując postać jednego lub kilku guzów.

Objawy AML nerki

U osoby z AML nerki objawy praktycznie nie występują. O chorobie dowiaduje się ona przypadkiem, gdy musi wykonać kontrolne badania diagnostyczne. U niektórych chorych zdarza się krwiomocz i ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale ma to miejsce, gdy naczyniakomięśniakotłuszczak jest duży i wymaga interwencji chirurga. Sporadycznie występuje także zespół Wunderlicha. Jest to krwawienie do przestrzeni zaotrzewnowej, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. W takich sytuacjach konieczna jest pilna operacja.

Diagnostyka AML w nerce

Rozpoznanie AML nerki jest trudne, ponieważ choroba rzadko manifestuje się jakimikolwiek objawami. Z tego powodu chory bywa często zaskoczony obecnością guza. W diagnostyce naczyniakomięśniakotłuszczaka wykorzystuje się techniki obrazowe. Początkowo jest to ultrasonografia (USG) nerek, którą chory wykonuje z zupełnie innych powodów, aniżeli próba rozpoznania guza. Jeśli w badaniu stwierdzi się obecność AML, chory jest kierowany na bardziej zaawansowane badania obrazowe np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Naczyniakomięśniakotłuszczaka nerki należy różnicować z innymi guzami, które mogą mieć złośliwy charakter. Do takich należy np. rak nerkowokomórkowy. Nie posiada on jednak tkanki tłuszczowej, co jest widoczne w obrazie badania i sugeruje, że nie jest to nowotwór zagrażający zdrowiu chorego. AML jest ponadto bardzo często umiejscowiony w miąższu nerki i wyraźnie odgraniczony. Stanowi to sygnał dla lekarza, że pacjent nie zmaga się z nowotworem złośliwym.

Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaków nerki

AML nerki niezbyt często leczy się operacyjnie. Duże znaczenie ma wielkość guza i symptomy towarzyszące choremu. Jeśli naczyniakomięśniakotłuszczak jest mały, a pacjent nie odczuwa niepokojących symptomów, poddaje się go wyłącznie obserwacji. Wskazaniem do usunięcia AML jest wielkość ponad 5 cm i wiek pacjenta. Gdy kobieta jest w wieku rozrodczym, należy rozważyć interwencję chirurgiczną. Guz może rosnąć pod wpływem zmian hormonalnych, zwłaszcza w okresie ciąży, pękać i krwawić do jam ciała. Będzie to zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka.

Chirurgiczne metody usunięcia naczyniakomięśniakotłuszczaka to:

  • ablacja – metoda jest przeznaczona wyłącznie dla małych i niegroźnych guzów. U chorego można ją wykonać metodą przezskórną lub za pomocą laparoskopu;
  • operacja NSS (ang. nephron sparing surgery), która polega na usunięciu guza z jednoczesnym oszczędzeniem miąższu nerki. Jest to najczęściej stosowana metoda usunięcia AML. Techniki bardziej inwazyjne stosuje się w momencie, gdy guz ma nietypowe położenie i jest bardzo dużych rozmiarów;
  • embolizacja tętnic guza – jest wykonywana, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia operacji oszczędzającej miąższ. Wskazaniem do tej metody jest krwawienie AML do przestrzeni zaotrzewnowej pacjenta, ale może się on zmagać z powikłaniami po zabiegu. Do takich zalicza się: gorączkę, bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub leukocytozę widoczną w badaniach laboratoryjnych.

Pacjentom z AML nerki podaje się też inhibitory szlaku mTOR. Są to leki przeznaczone dla chorych po przeszczepach, ale efekty leczenia nimi nie są zadowalające.

Zobacz film: Dlaczego większość osób nie wie, że ma problem z nerkami? Jak o nie dbać?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. W. Malewski, Diagnostyka i leczenie nerkowych naczyniakomięśniakotłuszczaków nerki, [w:] „Przegląd Urologiczny”, 2016/5 (99).

Data aktualizacji: 27.10.2020,
Opublikowano: 27.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej