Alzheimer – choroba wieku starczego: objawy, etapy rozwoju i leczenie 

Fot: Gabriele Rohde / fotolia.com

Alzheimer to dolegliwość, która towarzyszy postępującym procesom starzenia się organizmu. Choroba jest bezpośrednio związana ze zmianami, zachodzącymi w mózgu starszych ludzi. Schorzenie to jest jedną z najcięższych, a zarazem najpowszechniejszych postaci demencji. Do początkowych objawów Alzheimera można zaliczyć otępienie oraz zaburzenia pamięci krótkotrwałej.

Choroba Alzheimera, zwana również otępieniem starczym oraz AD (od ang. Alzheimer's disease) po raz pierwszy została opisana na początku XIX stulecia przez Aloisa Alzheimera, od którego nazwiska pochodzi jej nazwa. Chorobę tą zalicza się do chorób wieku starczego, związanych z postępującymi i nieodwracalnymi zmianami, zachodzącymi w organizmie człowieka.

Przyczyny choroby Alzheimera

Chorobę Alzheimera zalicza się do grupy chorób neurodegeneracyjnych, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Jest ona dolegliwością nieodwracalną i wieloetapową, a jej przyczyny nie są do końca znane. Przypuszcza się, że może być ona wynikiem uwarunkowań genetycznych. Według badań ryzyko zapadalności na chorobę Alzheimera zwiększa się u osób, u których, ktoś z najbliższej rodziny zmagał się z tym schorzeniem. Nie bez znaczenia jest również wiek – Alzheimer zwykle dotyka ludzi po 65. roku życia. Istotnym czynnikiem ryzyka jest także poziom aktywacji mózgu, a także takie choroby naczyniowe, jak: nadciśnienie tętnicze, zakrzepica żylna oraz wysokim poziom złego cholesterolu.

Przy chorobie Alzheimera dochodzi do stopniowego i nieodwracalnego uszkodzenia neuronów. Dotyka ono przede wszystkim komórki nerwowe, zlokalizowane w płacie czołowym i ciemieniowym, które odpowiedzialne są za pamięć krótko- i długotrwałą. Zwykle proces uszkodzenia neuronów przebiega w bardzo szybkim tempie.

Zobacz film: Przyczyny utraty pamięci. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pierwsze objawy choroby Alzheimera - jak odróżnić chorobę od innych form demencji starczej?

Pierwsze objawy choroby Alzheimera mogą być mylone z naturalnym procesem starzenia się organizmu. W okresie predemencji, przedklinicznego etapu tego schorzenia, zazwyczaj występują trudności w wykonywaniu codziennych czynności. Chory zwykle ma problemy z przypomnieniem sobie niedawnych zdarzeń, co wiąże się z uszkodzeniem pamięci krótkotrwałej. W tym stadium rozwoju schorzenia u chorego można zaobserwować także: apatię, problemy z koncentracją i utrzymaniem uwagi oraz zaburzenia pamięci semantycznej.

Zobacz także: Alzheimer w młodym wieku

Charakterystycznym objawem dla wczesnego etapu rozwoju Alzheimera jest agnozja, która jest zaburzeniem, polegającym na problemach z rozpoznawaniem różnych elementów otoczenia, w tym, np. swojego domu czy bliskich osób. Bardzo często agnozji towarzyszy apraksja, czyli upośledzenie ruchów. Ponadto pojawiają się także: postępujące zaburzenia pamięci i problemy z poprawnym zrozumieniem komunikatów oraz zubożenie zakresu słownictwa.

Kolejnym stadium rozwoju choroby Alzheimera jest etap umiarkowany. Osoby, dotknięte tym schorzeniem na tym etapie, nie są już w stanie samodzielnie funkcjonować. Pojawia się afazja nominalna (zaburzenia mowy), problemy z koordynacją ruchową oraz zaburzenia pamięci długotrwałej. Chory może mieć problem z rozpoznawaniem swoich bliskich, często ma wybuchy agresji i urojenia.

Ostatnim stadium rozwoju Alzheimera jest etap zaawansowany, w którym osoby chore są całkowicie zależne od swoich opiekunów. Zwykle dochodzi do całkowitego zaniku mowy i koordynacji ruchowej, niemożności przyjmowania pokarmów oraz nietrzymania moczu i kału. Ten etap Alzheimera zwykle kończy się śmiercią, której bezpośrednia przyczyna nie jest zależna od choroby.

Zobacz także: 7 etapów w chorobie Alzheimera

Zobacz film: Alzheimer - metoda wczesnego wykrywania. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak leczyć Alzheimera?

Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną o wieloetapowym przebiegu, którego nie można żaden w sposób opóźnić. Wykorzystywane środki mają na celu przede wszystkim łagodzenie objawów choroby. W farmakoterapii stosowanej przy Alzheimerze wykorzystuje się, m.in. takie inhibitory, jak: rywastygminę i galantyminę, które usprawniają pamięć chorego. Z racji tego, że choroba Alzheimera bardzo rzadko bywa rozpoznawana w początkowych stadiach jej rozwoju, rokowania nie są zbyt dobre. Osoby ze zdiagnozowanym Alzheimerem żyją maksymalnie 14 lat po rozpoznaniu choroby.

Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?

Alzheimer jest schorzeniem, które dotyka nie tylko osobę chorą, ale także jej najbliższych. Z racji tego, że w umiarkowanym etapie rozwoju choroby, pacjent zwykle nie jest już w stanie samodzielnie funkcjonować, potrzebuje opieki. W zaawansowanym stadium przebiegu Alzheimera zwykle konieczne jest zatrudnienie dodatkowej pomocy. Opieka nad chorym powinna skupiać się przede wszystkim na zapewnieniu spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, że taka osoba może niezamierzenie wyrządzić sobie krzywdę, np. poprzez włączenie kuchenki gazowej i ulatnianie się gazu. Dobrym pomysłem jest zostawianie choremu na Alzheimera karteczek z różnymi informacjami, np. o pozostawionym w lodówce posiłku. Warto także zadbać o aktywizację mózgu osoby, dotkniętej tym schorzeniem. Wśród skutecznych sposobów pobudzenia mózgu do pracy można zaliczyć: grę w szachy, rozwiązywanie krzyżówek oraz czytanie książek.

Zobacz film: 13. Na czym polega choroba Alzheimera? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.09.2019,
Opublikowano: 08.05.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej