Alkohol w małych ilościach wpływa korzystnie na funkcje poznawcze seniorów

Regularne, ale umiarkowane spożywanie alkoholu może chronić funkcjonowanie mózgu i poprawić funkcje poznawcze osób w podeszłym wieku – informują naukowcy z University of Georgia.

Procesy poznawcze pozwalają człowiekowi orientować się i samodzielnie funkcjonować w otaczającej rzeczywistości. Są niezbędne do przyswajania wiedzy o otaczającym świecie i przetwarzania uzyskanych informacji. Do najważniejszych funkcji poznawczych należą: uwaga, spostrzeganie, myślenie i pamięć. Wraz z wiekiem funkcje poznawcze człowieka ulegają osłabieniu.

Niektórzy starsi ludzie wierzą, że codzienne picie niewielkiej ilości wina pomaga im utrzymać funkcje poznawcze. Chcieliśmy sprawdzić, czy jest tak w istocie, czy to może jedynie rodzaj placebo 

- powiedział naczelny autor badań Ruiyuan Zhang, doktorant na UGA College of Public Health. W badaniu sprawdzono związek między spożyciem alkoholu a zmianami funkcji poznawczych w czasie u osób w średnim i starszym wieku w USA.

Zobacz film: Utrata funkcji poznawczych to już plaga... Coraz więcej osób jest zagrożonych demencją

Źródło: x-news

Picie alkoholu a funkcje poznawcze

Ruiyuan Zhang wraz ze swoim zespołem badawczym w ciągu 10 lat opracowali sposób śledzenia wydajności funkcji poznawczych, wykorzystując do tego dane uczestników.

W trakcie badania 19 887 osób wypełniało co dwa lata ankiety na temat ich zdrowia i stylu życia, w tym odpowiadało na pytania dotyczące nawyków związanych z piciem alkoholu.

Zdaniem autorów badania umiarkowane picie jest definiowane jako mniej niż 8 drinków tygodniowo dla kobiet i 15 lub mniej drinków tygodniowo dla mężczyzn. Standardowy drink określa się jako 10 g czystego alkoholu etylowego (zgodnie ze standardami WHO).

Uczestników eksperymentu poddano testom, które mierzyły ich funkcje poznawcze. Przeprowadzano również testy oceniające ogólny stan psychiczny, zasób słownictwa oraz zdolność zapamiętywania nowych słów. Na tej podstawie klasyfikowali funkcje poznawcze badanych jako wysokie, średnie i niskie, a następnie śledzili, jak zmieniają się one w czasie.

Okazało się, że osoby, które wypijały drinka dziennie osiągały lepsze wyniki w testach poznawczych niż osoby, które nie piły alkoholu w ogóle.

W badaniu brano również pod uwagę inne ważne czynniki, które mają istotny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: wiek, palenie papierosów lub wykształcenie. Naukowcy dostrzegli, że pomimo kontrolowania innych znaczących czynników, to właśnie niewielkie spożycie alkoholu wiązało się z wyższymi funkcjami poznawczymi.

Optymalna ilość napojów tygodniowo wynosiła od 10 do 14 drinków. Ale to nie znaczy, że ci, którzy piją mniej, powinni zacząć sobie pozwalać na więcej - zaznaczył Zhang.

Naukowcy zauważyli także pewną prawidłowość. Mianowicie spożywanie umiarkowanej ilości alkoholu nie przekładało się na poprawę funkcji poznawczych wśród Afroamerykanów, co skłania naukowców do dalszych badań w tym kierunku.

źródło: www.sciencedaily.com/ jamanetwork.com

Data aktualizacji: 17.09.2020,
Opublikowano: 17.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej