Procesy poznawcze pozwalają człowiekowi orientować się i samodzielnie funkcjonować w otaczającej rzeczywistości. Są niezbędne do przyswajania wiedzy o otaczającym świecie i przetwarzania uzyskanych informacji. Do najważniejszych funkcji poznawczych należą: uwaga, spostrzeganie, myślenie i pamięć. Wraz z wiekiem funkcje poznawcze człowieka ulegają osłabieniu.
Niektórzy starsi ludzie wierzą, że codzienne picie niewielkiej ilości wina pomaga im utrzymać funkcje poznawcze. Chcieliśmy sprawdzić, czy jest tak w istocie, czy to może jedynie rodzaj placebo
- powiedział naczelny autor badań Ruiyuan Zhang, doktorant na UGA College of Public Health. W badaniu sprawdzono związek między spożyciem alkoholu a zmianami funkcji poznawczych w czasie u osób w średnim i starszym wieku w USA.
Zobacz film: Utrata funkcji poznawczych to już plaga... Coraz więcej osób jest zagrożonych demencją
Picie alkoholu a funkcje poznawcze
Ruiyuan Zhang wraz ze swoim zespołem badawczym w ciągu 10 lat opracowali sposób śledzenia wydajności funkcji poznawczych, wykorzystując do tego dane uczestników.
W trakcie badania 19 887 osób wypełniało co dwa lata ankiety na temat ich zdrowia i stylu życia, w tym odpowiadało na pytania dotyczące nawyków związanych z piciem alkoholu.
Zdaniem autorów badania umiarkowane picie jest definiowane jako mniej niż 8 drinków tygodniowo dla kobiet i 15 lub mniej drinków tygodniowo dla mężczyzn. Standardowy drink określa się jako 10 g czystego alkoholu etylowego (zgodnie ze standardami WHO).
Uczestników eksperymentu poddano testom, które mierzyły ich funkcje poznawcze. Przeprowadzano również testy oceniające ogólny stan psychiczny, zasób słownictwa oraz zdolność zapamiętywania nowych słów. Na tej podstawie klasyfikowali funkcje poznawcze badanych jako wysokie, średnie i niskie, a następnie śledzili, jak zmieniają się one w czasie.
Okazało się, że osoby, które wypijały drinka dziennie osiągały lepsze wyniki w testach poznawczych niż osoby, które nie piły alkoholu w ogóle.
W badaniu brano również pod uwagę inne ważne czynniki, które mają istotny wpływ na funkcje poznawcze, takie jak: wiek, palenie papierosów lub wykształcenie. Naukowcy dostrzegli, że pomimo kontrolowania innych znaczących czynników, to właśnie niewielkie spożycie alkoholu wiązało się z wyższymi funkcjami poznawczymi.
Optymalna ilość napojów tygodniowo wynosiła od 10 do 14 drinków. Ale to nie znaczy, że ci, którzy piją mniej, powinni zacząć sobie pozwalać na więcej - zaznaczył Zhang.
Naukowcy zauważyli także pewną prawidłowość. Mianowicie spożywanie umiarkowanej ilości alkoholu nie przekładało się na poprawę funkcji poznawczych wśród Afroamerykanów, co skłania naukowców do dalszych badań w tym kierunku.
źródło: www.sciencedaily.com/ jamanetwork.com