Alergie na sierść, kurz, pyłki - objawy uczuleń wziewnych. Wstrząs anafilaktyczny jako ostry symptom uczulenia

Fot: Adiano / stock.adobe.com

Reakcję uczuleniową przy alergiach wziewnych najczęściej wywołują: kurz, pyłki roślin, roztocza i sierść lub ślina zwierząt. Do najczęstszych objawów zalicza się: katar, wzmożone napadowe kichanie, chrypkę i zapalenie spojówek.

W przypadku uczulenia na pyłki warto śledzić kalendarz i w okresie wzmożonego pylenia rośliny powodującej alergię ograniczyć spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ponadto warto wykonać testy, które pozwolą zdiagnozować rodzaj uczulenia.

Rodzaje alergii wziewnych

Wśród uczuleń wziewnych wyróżniane są typy, które są najpopularniejsze. Należą do nich:

  • alergia na sierść, np. kota, psa, królika,
  • alergia na ślinę i mocz zwierząt (szczególnie gryzoni),
  • alergia na roztocza,
  • alergia na kurz,
  • alergia na pleśń,
  • alergia na lateks,
  • alergia na pyłki, np. brzozy, traw, leszczyny, bylicy, babki.

Ponadto może również wystąpić alergia na kosmetyki w sprayu, perfumy, niektóre detergenty. Uczuleni na pyłki - przeciwnie - lepiej funkcjonują nad morzem i np. po deszczu.

Zobacz film: Alergia a zwierzęta domowe. Źródło: 36,6

Oczne objawy alergii wziewnej

Do częstych symptomów uczuleń wziewnych zalicza się: podrażnienie powiek, świąd, opuchliznę, pieczenie i łzawienie oczu. Często dochodzi również do alergicznego zapalenia spojówek i częstego pocierania oczu. W konsekwencji dochodzi do zainfekowania delikatnych tkanek bakteriami lub wirusami. W tym przypadku konieczne jest podjęcie leczenia okulistycznego.

Objawy uczuleń wziewnych ze strony układu oddechowego

Najczęstszym objawem pojawiającym się po kontakcie z alergenem jest kichanie, zatkanie i swędzenie nosa oraz wodnisty uporczywy katar. Jest to najczęstsza reakcja na pyłki traw czy roztocza (żyjące w kurzu). W niektórych przypadkach dochodzi również do pojawienia się chrypki (z powodu spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny), męczącego suchego kaszlu czy drapania w gardle. Uczulenie na pleśń może prowadzić do uszkodzenia płuc, jeżeli wcześniej doszło do alergicznej aspergilozy oskrzelowo-płucnej.

Zobacz także: Co teraz pyli – jakie jest stężenie pyłków w poszczególnych miesiącach

Zobacz film: Jak zmniejszyć objawy alergii na roztocza. Źródło: 36,6

Charakterystyczne i uciążliwe w przebiegu objawy alergii wziewnych:

  • Alergiczny nieżyt nosa, w którym dochodzi do wycieku wodnej wydzieliny, napadowego kichania, swędzenia w nosie. U dzieci cierpiących z powodu alergii wziewnych bardzo charakterystyczny jest tzw. salut alergiczny, czyli ciągłe pocieranie swędzącego nosa ręką, który w konsekwencji prowadzi do powstania poprzecznej zmarszczki na nosie. 
  • Atopowa astma oskrzelowa, objawiająca się napadowym kaszlem, uczuciem duszności w klatce piersiowej i świszczącym oddechem.
  • Kaszel alergiczny - najczęściej męczący i suchy, przy jednoczesnym braku objawów typowych dla przeziębienia; kaszel jest najbardziej uporczywy nad ranem i wieczorami, utrudnia zasypianie i sen.

Warto pamiętać, że alergiczny nieżyt nosa często jest mylony z bakteryjnym zapaleniem zatok, które leczy się antybiotykami. To, co może ułatwić odróżnić te dwa schorzenia, to rodzaj wydzieliny z nosa, która przy zapaleniu zatok ma częściej postać ropną oraz ból i częste krwawienia z nosa. Bardzo istotne jest rozpoznanie przyczyny kataru, ponieważ podjęcie niepotrzebnej antybiotykoterapii dodatkowo obciąża i osłabia organizm.

Oprócz powyższych objawów mogą pojawić się też bóle głowy, problemy z koncentracją, osłabienie, otępienie, a nawet obniżenie nastroju.

Objawy krzyżowe alergii wziewnych z alergiami pokarmowymi

Osoby uczulone na pyłki roślin często zauważają u siebie nasilenie lub pojawienie się nowych objawów po zjedzeniu określonego produktu, np.:

  • uczulenie na pyłek brzozy - po zjedzeniu jabłek,
  • uczulenie na pyłki traw - po zjedzeniu pomidorów,
  • uczulenie na pyłek leszczyny i pyłek olszy - orzechy laskowe, brzoskwinie, gruszki, jabłka,
  • uczulenie na lateks - po zjedzeniu bananów, kiwi, pomidorów, ziemniaków.

Oprócz najczęstszych symptomów alergicznych niekiedy dochodzi do pojawienia się grudek, opuchlizny i zaczerwienienia wewnątrz jamy ustnej oraz na wargach.

Zobacz film: Testy na alergię

Wstrząs anafilaktyczny - ostry objaw alergii wziewnych

Szczególnie niebezpieczną postacią reakcji alergicznej jest wstrząs anafilaktyczny. Wstrząs anafilaktyczny objawia się silnym zaczerwienieniem, opuchlizną i swędzeniem skóry, trudnością w oddychaniu, kołataniem serca, wymiotami, gwałtownym spadkiem ciśnienia i omdleniem. Konieczne wówczas jest jak najszybsze domięśniowe podanie adrenaliny. Następnie należy przyjąć leki antyhistaminowe (o ile zostały wcześniej przepisane przez lekarza). Jeżeli podczas wstrząsu anafilaktycznego doszło do utraty przytomności, doustne podawanie jakichkolwiek preparatów jest zabronione. Bardzo ważne również jest, by natychmiast usunąć czynnik, który spowodował tak silną reakcję organizmu - oczywiście, jeśli możliwe jest jego ustalenie.

Zobacz film: Dlaczego coraz więcej dzieci choruje na alergię? Źródło: Stylowy Magazyn.


Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 28.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej