Aldosteron - co to za hormon i jaka jest jego rola w organizmie?

Fot: TEK IMAGE/SCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

Aldosteron to hormon wydzielany przez korę nadnerczy. Do jednych z jego zadań należy regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Jak jeszcze działa i kiedy warto sprawdzić jego stężenie?  

Aldosteron zaliczany jest do hormonów sterydowych. Wydzielany jest przez korę nadnerczy. Jego stężenie w organizmie zależy m.in. od zawartości jonów potasu oraz ciśnienia tętniczego.

Aldosteron - funkcje w organizmie

Najważniejszym zadaniem aldosteronu jest regulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Polega ona na usuwaniu z organizmu jonów potasu i przyswajaniu jonów sodu. Dzięki temu organizm jest odpowiednio nawodniony, a ciśnienie tętnicze utrzymuje się na prawidłowym poziomie.

Wydzielanie hormonu aktywowane jest przez układ RAA – renina-angiotensyna-aldosteron. Kiedy ciśnienie tętnicze jest zbyt niskie lub doszło do odwodnienia (a to wiąże się ze zbyt niskim poziomem sodu) organizm zaczyna wytwarzać reninę. Związek ten aktywuje angiotensynę, która pobudza nadnercza do wydzielania aldosteronu. Dzięki temu podnosi się stężenie sodu, a ciśnienie i poziom elektrolitów zostają wyrównane.

Aldosteron - kiedy warto go zbadać?

Poziom hormonu sprawdza się u osób z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej, nieprawidłowym stężeniem potasu, niewydolnością serca, nerek lub wątroby, podejrzeniem nadciśnienia wtórnego. Hormon trzeba oznaczyć także u pacjentów z podejrzeniem hiperaldosteronizmu (to zbyt wysokie stężenie hormonu w organizmie, charakteryzuje się nadmiernym pragnieniem, ciężkim nadciśnieniem tętniczym, częstym oddawaniem moczu) oraz  hipoaldosteronizmu (czyli zbyt niskim poziomem hormonu, schorzenie objawia się niskim ciśnieniem tętniczym oraz osłabieniem).

Aldosteron - normy

Stężenie aldosteronu można oznaczyć na dwa sposoby - z krwi (musi być pobrana na czczo) lub moczu (poziom hormonu oznacza się na podstawie dobowej zbiórki moczu). W pierwszym przypadku poziom hormonu powinien mieścić się w przedziale od 140 do 560 pmol/l (5-20 ng/dl). W drugim - norma waha się od 14 do 53 nmol/24 h (5-19 ug/24 h).

Trzeba pamiętać, że poziom hormonu zależy od płci, poziomu stresu, wieku oraz zawartości potasu i sodu w codziennej diecie.

Co można wyczytać z badania krwi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Interpretacja wyników morfologii Źródło: Dzień Dobry TVN

Aldosteron - powyżej normy

Zbyt wysoki poziom aldosteronu w organizmie może świadczyć o:

  • zwężeniu tętnicy nerkowej;
  • zespole nerczycowym;
  • małej zawartości sodu w diecie;
  • ciąży;
  • zespole Barttera;
  • obecności guza, który wytwarza reninę;

Aldosteron - poniżej normy

Niski poziom aldosteronu może być spowodowany:

  • chorobą nerek (zdarza się, że jest powikłaniem po cukrzycy);
  • hipokaliemią;
  • stosowaniem niektórych leków, np. antagonistów receptora angiotensyny II, inhibitorów konwertazy angiotensy (ACE-I), NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). 
Data aktualizacji: 19.06.2020,
Opublikowano: 19.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej