Aktywność fizyczna w czasie choroby nowotworowej. Czy to bezpieczne?

Fot: Andrew Olney / gettyimages.com

Regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na działanie całego organizmu – to fakt. Czy ruch działa podobnie u osób ciężko chorych? Czy w przypadku osób, które zmagają się chorobą nowotworową jest ona równie wskazana?

Ruch – obok zdrowiej i zbilansowanej diety – to najlepszy sposób na uniknięcie choroby nowotworowej. Szacuje się, że u osób aktywnych prawdopodobieństwo rozwoju raka jest znacznie mniejsze. Zdaniem specjalistów ruch chroni przed rakiem piersi, szyjki macicy, nerek, okrężnicy, pęcherza moczowego czy żołądka. Ale nie tylko. Umiarkowana aktywność fizyczna w czasie choroby nowotworowej może mieć korzystny wpływ na przebieg terapii.

Rak równie groźny co choroby układu krążenia

Mimo że najwięcej Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia, to rak – z roku na rok – przyczynia się do coraz większej liczby zgonów. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie rozpoznaje się 18,1 mln nowych zachorowań na różnego rodzaju nowotwory. Z danych z 2016 roku wynika, że w Polsce – wśród kobiet – do najczęściej diagnozowanych nowotworów należą rak piersi, rak jelita grubego i rak płuc. U mężczyzn rozpoznaje się głównie raka prostaty, raka płuc i raka jelita grubego.

Ruch to zdrowie

WHO zaleca, aby każdy z nas znalazł w tygodniu 150 minut na umiarkowaną lub 75 minut na intensywną aktywność fizyczną. To wystarczy, aby poprawić funkcjonowanie organizmu i uniknąć wielu chorób. Ruch – zwłaszcza ten regularny – pomaga uniknąć nadwagi, otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia. Pomaga także wysmuklić sylwetkę i poprawić metabolizm. Aktywność fizyczna zwiększa pojemność płuc, a także pobudza układ odpornościowy, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z infekcjami.

Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej

Aktywność fizyczna pomaga również wrócić do zdrowia osobom, które chorują, także na nowotwory. Zdaniem wielu specjalistów odpowiednio dobrany i dopasowany do aktualnych możliwości chorego ruch, powinien być stałym elementem terapii i walki z chorobą nowotworową.

Jaka aktywność będzie na najlepsza? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pacjent jest inny. Pacjenci zmagają się z różnymi chorobami, przed rozpoznaniem choroby prowadzili inny tryb życia. Różnie też znoszą leczenie. Wszystkie te czynniki powinny być wzięte pod uwagę, przy doborze aktywności fizycznej. Ruch przyniesie korzyść tylko wtedy, gdy będzie dopasowany do możliwości chorego i będzie to aktywność bezpieczna. Nie musi być też odciążająca, już półgodzinny spacer czy pobyt na basenie dużo zmienią. Bardzo ważne jest również to, aby znaleźć taką formę ruchu, która będzie choremu sprawiała przyjemność.

Warto zaznaczyć, że choroby towarzyszące chorobie onkologicznej, np. choroby układu krążenia czy oddechowego, nie są przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Wszystko zależy od rodzaju aktywności i jej intensywności, a to zawsze powinien ustalić lekarz.

Zobacz film i dowiedz się czy powstanie uniwersalny lek na raka!

Zobacz film: Czy powstanie uniwersalny lek na raka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego warto ćwiczyć?

Ćwiczenia wykonywane w czasie leczenia onkologicznego poprawiają nie tylko sprawność fizyczną. Badania pokazują, że ruch zapobiega depresji, łagodzi zmęczenie i leki, które towarzyszą terapii. Przede wszystkim jednak znacząco poprawia się jakość życia chorych. Dzięki aktywności fizycznej pacjenci nie tylko lepiej znoszą samo leczenie, a mają więcej wiary w jego powodzenie. 

Kiedy aktywność może być niebezpieczna?

Przy wyborze aktywności należy wziąć pod uwagę także aktualny stan zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem do uprawiania aktywności, w czasie leczenia onkologicznego, są przerzuty do kości. W takich przypadkach ruch może być niebezpieczny i przyczynić się niepotrzebnych problemów ze zdrowiem, np. złamań czy innych uszkodzeń kości.

Przeciwwskazaniem do wprowadzenia aktywności fizycznej w czasie leczenia onkologicznego są także anemia, małopłytkowość.

Data aktualizacji: 25.10.2019,
Opublikowano: 18.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej