Akrodynia, czyli choroba Selter-Feer- Swifta – objawy i leczenie

Fot: Srisakorn / gettyimages.com

Akrodynia jest zespołem objawów klinicznych związanych z ekspozycją na rtęć, choć możliwe są inne przyczyny. Rokowanie w chorobie jest złe, jednak zdarzają się jej łagodne przypadki. W leczeniu wykorzystuje się suplementację witamin z grupy B i hormonów kory nadnerczy.

W XX w. stosowano powszechnie leki zawierające chlorek rtęci. Zachęcające było to, że dzieci po ich przyjęciu stawały się spokojne i najczęściej szybko zasypiały. Później okazało się, że w wyniku suplementacji tych środków w organizmie dzieci dochodziło do akumulacji rtęci i powstawania choroby Selter-Feer- Swifta, czyli tzw. różowej choroby. Określona została jako akrodynia, a jej pierwszym objawem było zaczerwienienie rąk i stóp. Obecnie wiadomo, że rtęć jest bardzo toksycznym metalem. Mimo to może być obecna w niektórych środkach leczniczych.

Akrodynia – co to jest?

Akrodynia, czyli choroba Selter-Feer- Swifta, to zespół objawów klinicznych będących wynikiem zaburzenia równowagi układu wegetatywnego w organizmie człowieka. Może pojawić się już u niemowląt. Nie wiadomo, dlaczego powstaje, nie określono dokładnych jej przyczyn, natomiast uznaje się, że podstawowym czynnikiem sprawczym choroby jest zatrucie rtęcią. Nie można wykluczyć również wpływu czynnika zakaźnego na jej powstanie.

W określaniu przyczyny choroby bierze się nawet pod uwagę niektóre zaburzenia enzymatyczne, niedobory pokarmowe, w tym szczególnie niedobory witaminowe, jak również zaburzenia wydzielania wewnętrznego.

Objawy akrodynii

Na pierwszy plan w przypadku wystąpienia akrodynii wysuwają się objawy nadpobudliwości nerwowej. Dziecko staje się nadwrażliwe, nadmiernie rozdrażnione bądź przeciwnie – apatyczne. Najczęściej pobudzeniu nerwowemu towarzyszą zaburzenia snu i utrata apetytu. To, co powinno zwrócić uwagę, to zimne, sine lub zaczerwienione ręce, uszy czy nos. Wyraźnie wzrasta potliwość, naskórek staje się zmacerowany, szczególnie na dłoniach i stopach, co objawia się jego łuszczeniem. Przydatki skóry w postaci włosów i paznokci zaczynają wypadać. Może też dojść do utraty zębów. Zmniejszone jest również napięcie mięśniowe. Zaczerwienione są spojówki, pojawia się światłowstręt. W badaniu przedmiotowym można zaobserwować wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie tętna, wzrost poziomu glukozy we krwi.

Akrodynia – rokowanie

Stan dziecka stopniowo się pogarsza. Śmiertelność w tej chorobie sięga nawet 25%. Akrodynia może trwać kilka miesięcy i doprowadzać do obniżenia odporności organizmu, co sprzyja zakażeniom, które przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zgonu. Istnieje również łagodna postać akrodynii, rokująca lepiej.

Leczenie akrodynii

Przede wszystkim w leczeniu akrodynii ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego wypoczynku, najlepiej w korzystnych warunkach klimatycznych, np. nad morzem. Żywienie dziecka powinno być zbilansowane i oparte na zasadach zdrowego odżywiania, by uzupełnić wszelkie niedobory pokarmowe. W razie wystąpienia nadpobudliwości można stosować leki uspokajające. Korzystny wpływ wywiera suplementacja witamin z grupy B i amidu kwasu octowego, a także przyjmowanie hormonów kory nadnerczy.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.



Data aktualizacji: 29.03.2018,
Opublikowano: 29.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej