Aflatoksyny – objawy zatrucia, występowanie w żywności

Fot: LarsZahnerPhotography / gettyimages.com

Aflatoksyny są powszechnie spotykane w żywności. Trudno zupełnie je wyeliminować, jednak stosuje się odpowiednie procedury, by nie dopuścić do spożycia skażonych produktów, mających negatywny wpływ na ludzki organizm.

W środowisku grzyby wytwarzające aflatoksyny są bardzo powszechne. W patogenezie chorób człowieka znaczenie mają przede wszystkim aflatoksyny występujące w żywności. Mogą wywoływać ostre lub przewlekłe stany, objawy toksyczne. Uszkadzają wątrobę, upośledzają działanie układu immunologicznego, wywierają wiele innych efektów niepożądanych.

Czym są aflatoksyny?

Aflatoksyny zostały wyróżnione spośród mykotoksyn, czyli substancji toksycznych powstających w czasie rozwoju grzybów strzępkowych. Mają specyficzną budowę chemiczną i właściwości. Dla człowieka szczególne znaczenie mają dwa rodzaje grzybów wytwarzających te toksyny, a mianowicie Aspergillus flavus (kropidlak żółty) oraz Aspergillus parasiticus. Występują w rozkładających się roślinach i glebie, mogą być przenoszone przez powietrze i owady. Niewielkie uszkodzenie rośliny może spowodować wniknięcie strzępków grzyba do rozwijających się nasion. Najlepsze warunki dla rozwoju grzyba to temperatura około 27°C i duża wilgotność powietrza. Dlatego by uniknąć rozprzestrzeniania się grzyba, ziarna zbóż muszą być przechowywane w suchych warunkach.

Aflatoksyny odkryto w 1960 r. na farmie w Anglii (tzw. choroba indycza X). Najsilniejsze działanie biologiczne wykazują aflatoksyny B1, B2, G1, G2, wytwarzane przez grzyby, a także M1 i M2 będące metabolitami aflatoksyn B1 i B2, które są obecne w mleku krowim i produktach mlecznych. Szczególnie niebezpieczne działanie wykazuje toksyna B1, silnie łącząca się z cząsteczkami białek i DNA, co w efekcie zaburza funkcjonowanie komórki.

Właściwości fizykochemiczne aflatoksyn

Aflatoksyny nie rozpuszczają się w wodzie i etanolu, nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury (poniżej 270°C), jednak wrażliwe są na promienie ultrafioletowe. Metabolizowane są przede wszystkim w wątrobie. W organizmie unieczynniają białka hamujące rozwój nowotworów, przyczyniają się do powstawania wolnych rodników tlenowych uszkadzających komórki.

Aflatoksyny w żywności

Główną drogą zakażenia aflatoksynami jest droga pokarmowa. Aflatoksyny dostają się do organizmu człowieka przez spożycie skażonych produktów rolnych w postaci zbóż, orzechów, suszonych owoców, przypraw, olejów roślinnych, ale również mięsa i nabiału pochodzącego od zwierząt karmionych skażoną paszą. Za główne źródło uznaje się przede wszystkim kukurydzę, ze względu na długi okres jej dojrzewania. W Polsce aflatoksyny występują przede wszystkim w orzechach i kukurydzy importowanych z krajów o klimacie subtropikalnym i tropikalnym.

Dokłada się wszelkich starań, by zminimalizować obecność aflatoksyn w żywności, choć całkowita ich eliminacja jest niemożliwa. Wynika to z dużej trwałości i odporności aflatoksyn na degradację w typowych sposobach przetwarzania.

Czy grzyby obecne w żywności są niebezpieczne dla zdrowia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Drożdżak biały w organizmie człowieka. Źródło: Co nas truje.

Zapobieganie aflatoksynom w żywności

Aby zapobiec powstawaniu aflatoksyn w żywności, należy stosować następujące metody:

  • dobieranie odpowiednich odmian płodów rolnych, mniej podatnych na akumulację aflatoksyn,
  • stosowanie środków ochrony roślin, aby zapobiec uszkodzeniu nasion i rozsianiu zarodników grzybów,
  • zbieranie płodów we właściwym czasie i odpowiednią metodą, by zapobiec ich uszkodzeniu,
  • korzystanie z surowców wyłącznie od renomowanych dostawców,
  • odpowiednie przechowywanie żywności,
  • odpowiednia rotacja produktów w magazynach.

Objawy zatrucia aflatoksynami

Spożycie jednorazowe lub przewlekła konsumpcja zanieczyszczonej żywności skutkują objawami toksycznymi. Aflatoksyny uszkadzają wątrobę, nerki, a także ośrodkowy układ nerwowy. W zależności od dawki i częstotliwości spożycia można obserwować różne nasilenie objawów.

Objawy ostrego zatrucia aflatoksynami to:

  • krwotok do narządów wewnętrznych,
  • wymioty i nudności,
  • zażółcenie skóry i śluzówek,
  • drgawki,
  • śpiączka.

Przewlekłe zatrucia mogą powodować objawy marskości wątroby, alergię, zaburzenia rozwoju w przypadku dzieci, zaburzenia świadomości i objawy psychotyczne, obrzęki kończyn.


Data aktualizacji: 11.12.2018,
Opublikowano: 27.02.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 30.10.2018r.

Leczenie i diagnostyka odbywa się w warunkach szpitalnych. Leczenie uzależnione jest od obrazu klinicznego chorego. W przypadku pojawienia się uszkodzenia wątroby czy nerek nie ma domowych sposobów radzenia sobie z zatruciem.

Wanda 20.10.2018r.

Dlaczego nic nie piszecie co trzeba robić jak nastąpiło już zatrucie . ? Gdzie można zrobić badania na oznaczenie poziomu aflatoksyn w organizmie

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej