Adele schudła 20 kilogramów! Wiemy, jaką dietę stosowała
Instagram @adele
O tym, że Adele udało się stracić trzy rozmiary pisały media na całym świecie. Ale trudno się temu dziwić, ponieważ metamorfozę artystki możemy zaliczyć do jednej z bardziej spektakularnych. Jak udało się to osiągnąć brytyjskiej piosenkarce? Być może właśnie cię zaskoczymy, ale sekret tkwi przede wszystkim w diecie.
Tajemnicę smukłej sylwetki wokalistki zdradziła była trenerka gwiazdy – pochodząca z Brazylii Camila Goodis. Jak się jednak okazuje, pogromczyni nadprogramowych kalorii walkę o nową figurę Adele oparła przede wszystkim o specjalną dietę, wspomaganą oczywiście aktywnościami fizycznymi. Trenerka wiedziała, że Adele nie przepada za ćwiczeniami, w związku z tym kluczowy był właśnie nacisk na prawidłowy i dobrze zbilansowany jadłospis.
Jaką dietę stosowała Adele?
Na czym konkretnie polegał nowy sposób żywienia brytyjskiej wokalistki? Mowa tutaj o diecie sirtfood. Na czym ona polega? Na spożywaniu niskokalorycznych potraw. Chodzi głównie o regularne spożywanie posiłków, w odstępach minimum półtora godzinnych. Ostatnie danie można sobie zaserwować najpóźniej o godzinie 19. Z naszego talerza powinny zniknąć słodycze, żywność przetworzona, fast foody, sztuczne sosy i zupy, a także produkty stworzone z białej mąki. W menu tej diety znajdziesz natomiast wiele produktów zawierających duże ilości polifenoli, czyli organicznych związków chemicznych, zaliczanych do grupy fenoli. Tego typu dieta ma przede wszystkim aktywować sirtuiny, czyli komórki, wpływające między innymi na zdolność organizmu do spalania tłuszczu oraz wsparcie metabolizmu. Dodajmy jeszcze, że dieta ta przebiega w kilku etapach – na każdym z nich mamy do czynienia z różną kalorycznością oraz ilością posiłków.
Po 50. roku życia gorzej działają nasze narządy, a niektóre procesy zachodzące w organizmie spowalniają. Na szczęście dzięki odpowiedniemu stylowi życia, a zwłaszcza diecie można temu zaradzić. Szczególnie cenne jest jedzenie porów. Dlaczego?
Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?
Krupnik to jedna z najbardziej popularnych zup. Choć ma tyle samo zwolenników, co przeciwników to stanowi jedno ze zdrowszych dań w rodzimej kuchni. Dlaczego warto jeść krupnik?
Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Znaczenie ma nie tylko to, co, ale i o której godzinie zjemy. Kiedy jest najlepsza pora na śniadanie?
Leczenie cukrzycy nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Konieczna jest także zmiana stylu życiu i diety. Zdaniem badaczy szczególnie cennym warzywem dla diabetyków jest okra. Jakie ma właściwości?
Adaptogeny to rośliny, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. W jaki sposób oddziałują na ciało człowieka i gdzie szukać tych wartościowych substancji?
Jarmuż nie bez powodu uchodzi za jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi bogactwo witamin, a jedzony regularnie może uchronić przed rozwojem choroby nowotworowej. Dlaczego warto na stałe jarmuż wprowadzić do swojej diety?
Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie?
Dynia to jedno z najzdrowszych warzyw. Stanowi cenne źródło witamin i pierwiastków, których potrzebuje nasz organizm. Niektóre z nich mogą chronić przed tworzeniem się zmian nowotworowych. Dlaczego jeszcze warto na stałe wprowadzić dynię do swojego menu?
Nie wiesz, co przygotować na obiad? Z pomocą przychodzi Narodowy Fundusz Zdrowia. Instytucja opublikowała na swojej stronie darmowego e-booka z przepisami na zdrowe jesienne dania.