Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Świadoma medycyna przyszłości

Poznaj nowatorski system Eversense do ciągłego monitorowania glikemii. Najważniejsze elementy systemu to czujnik, inteligentny nadajnik oraz aplikacja mobilna. Dzięki Eversense CGM można łatwo kontrolować poziom glukozy we krwi. Jak działa system w praktyce możesz przekonać się na blogu nowoczesnicukrzycy.pl

Cukrzyca - co to jest?

Cukrzyca jest grupą chorób metabolicznych, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Za prawidłową wartość glukozy odpowiada insulina - hormon produkowany przez trzustkę. Zbyt wysoki poziom glukozy we krwi zaburza pracę całego organizmu, może doprowadzić do poważnych powikłań - uszkodzenia oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych.

Cukrzyca dzieli się na kilka typów, których cechą wspólną jest hiperglikemia (podwyższony poziom cukru we krwi). Często objawy cukrzycy typu 2 są bardzo słabe, a problemy ze zdrowiem narastają powoli, zatem chorzy nie wiedzą o swojej przypadłości. Charakterystycznymi objawami cukrzycy są: wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, duży apetyt bez jednoczesnego przybierania na wadze, chudnięcie, osłabienie i senność.

 

Twoja opinia jest dla nas ważna

Czy w sytuacji poważnej choroby zgodziłbyś się na umieszczenie mikrosensora pod skórą dla kontroli reakcji organizmu?

Aby zobaczyć wyniki musisz oddać swój głos

Typy cukrzycy

Cukrzyca typu 1 występuje zazwyczaj przed 30. rokiem życia. Powodem zachorowania jest nieprawidłowa aktywność układu odpornościowego organizmu, który komórki beta trzustki uznaje za obce i niszczy je. Cukrzycę typu 1 charakteryzuje nagły początek, od momentu wykrycia wymaga leczenia insuliną. Nieleczona cukrzyca typu 1 może zakończyć się śmiercią pacjenta.

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującym rodzajem cukrzycy. Zachorowalność rośnie wraz z wiekiem. Czynnikami ryzyka wystąpienia cukrzycy są: otyłość, brak aktywności fizycznej, cukrzyca w ciąży, urodzenie dziecka z masą powyżej 4 kg, cukrzyca w rodzinie, nadciśnienie tętnicze. Przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi jest jej nieprawidłowe wydzielanie lub słabsze działanie w organizmie.

Cukrzyca typu LADA zaliczana jest do cukrzycy typu 1, ale charakteryzuje ją powolnie postępujący proces niszczenia komórek beta trzustki. Ujawnia się najczęściej u osób po 35. roku życia. Osoby chore są przeważnie szczupłe.

Cukrzyca MODY - występuje bardzo rzadko. Powoduje ją genetyczne uszkodzenie komórek produkujących insulinę. Można ją zdiagnozować tylko na podstawie badania genetycznego.

Cukrzyca ciążowa - cukrzyca w ciąży może występować jako 1. cukrzyca przedciążowa, 2. hiperglikemia po raz pierwszy rozpoznana w czasie ciąży, ustępuje po urodzeniu dziecka. Ciężarne z cukrzycą są jednak bardziej narażone na pojawienie się cukrzycy typu 2 w przyszłości.

Inne specyficzne typy cukrzycy - powodują je niektóre leki, choroby gruczołów dokrewnych (nadczynność tarczycy, guz chromochłonny nadnerczy), choroby trzustki, zakażenia - np. różyczka, cytomegalia.

 

Co wiesz o cukrzycy?

Sprawdź swoją wiedzę odnośnie poważnej choroby jaką jest cukrzyca

Źródło:Silkstock / stock.adobe.com

1/7 Jakie choroby wymagają codziennych badań?

Objawy cukrzycy nie zawsze są takie same

Nasilenie objawów bywa bardzo zróżnicowane - może okazać się, że hiperglikemia zostanie wykryta przypadkowo podczas rutynowego badania krwi, a może wystąpić stan zagrożenia życia (kwasica ketonowa, śpiączka). Objawy cukrzycy zależą od rodzaju cukrzycy i etapu choroby.

Objawy cukrzycy typu 1

Wzmożone pragnienie, wzmożone łaknienie i chudnięcie (nawet o 10 kilogramów w krótkim czasie), zwiększone oddawanie moczu, senność, osłabienie są charakterystyczne dla cukrzycy typu 1.

Objawy cukrzycy typu 2

Częste infekcje bakteryjne oraz grzybicze (np. skóry), senność, osłabienie, zwiększone pragnienie i oddawanie moczu (ale nie tak nasilone, jak w cukrzycy typu 1), pogorszenie wzroku. Dodatkowo występują zaburzenia erekcji u mężczyzn, a u kobiet przewlekłe zapalenia pochwy. Bywa także, że występują inne stany zapalne w organizmie - zapalenie dziąseł, dróg moczowych czy skóry. Utrudnione gojenie się ran także mogą świadczyć o rozwijającej się cukrzycy.

www.nowoczesnicukrzycy.pl
Leczenie cukrzycy

Leczenie cukrzycy zależy od jej rodzaju i etapu choroby. W przypadku chorych na cukrzycę typu 1 jedyną opcją jest insulinoterapia

W cukrzycy typu 2 podstawą leczenia jest zmiana diety, redukcja masy ciała, aktywność fizyczna oraz leki przeciwcukrzycowe. Cukrzyca typu 2 ma charakter postępujący i na pewnym etapie może być konieczność rozpoczęcia leczenia insuliną. Insulina jest hormonem białkowym, dlatego podaje się ją w formie zastrzyków (po połknięciu zostałaby strawiona w przewodzie pokarmowym i nie przedostałaby się do krwi).

Dobrym rozwiązaniem dla osób chorych na cukrzycę typu 1 oraz dla niektórych osób z cukrzycą typu 2, które muszą przyjmować insulinę, jest skorzystanie z technologii i rozpoczęcie użytkowania pompy insulinowej. To niewielkie urządzenie umożliwia stałe dostarczanie organizmowi insuliny bez konieczności robienia wielokrotnych zastrzyków za pomocą pena. Pompa podaje insulinę za pomocą drenu, którego koniec jest wkłuty do tkanki podskórnej. Maksymalny czas wkłucia to trzy dni, po tym czasie należy zmienić miejsce wkłucia. Każda pompa ma wbudowany alarm, który włącza się w przypadku usterki.

Nowoczesne metody leczenia cukrzycy

Niektóre choroby, a zaliczana jest do nich właśnie cukrzyca, wymagają ciągłych badań. Chorzy muszą od kilku razy w tygodniu do kilku razy dziennie, a nawet czasem więcej - co zależy od sposobu leczenia - mierzyć poziom glukozy we krwi i w razie czego szybko reagować. Eversense, nowatorski system do ciągłego monitorowania glikemii może bardzo ułatwić życie cukrzykom. Monitorowanie glukozy we krwi oznacza w praktyce pomiar stężenia glukozy w organizmie w czasie rzeczywistym. Jest to pomiar stężenia glukozy w płynie śródtkankowym, który odbywa się co kilka minut, przez 24 godziny na dobę. Zaletą ciągłego monitorowania jest dostarczanie pomocnych informacji w wykrywaniu epizodów hipo- i hiper-glikemii, trendów glikemii oraz wskazanie choremu jak dieta, ćwiczenia, leki lub inne czynniki związane ze zdrowiem mają wpływ na jej zmienność. 

Timeline historii cukrzycy:

www.nowoczesnicukrzycy.pl
Lepsze zrozumienie choroby

Eversense umożliwia lepsze zrozumienie swojej choroby, wskazuje wahania poziomu glukozy i pomaga interweniować w odpowiednim czasie. Dzięki stałemu pomiarowi stężenia glukozy diabetycy mają możliwość poznania reakcji swojego organizmu na różne sytuacje. System pozwala na bieżąco poznawać jak posiłki, aktywność fizyczna lub inne czynniki mają wpływ na poziom cukru w organizmie.

"Wielokrotne pomiary cukru za pomocą glukometru są codziennością dla pacjentów leczonych insuliną. Niestety u większości z nich liczba pomiarów jest niewystarczająca, np. podczas pracy, w nocy, ale również po posiłkach, kiedy glikemia zazwyczaj gwałtownie wzrasta. Dlatego system ciągłego monitorowania glikemii, przekazujący informacje co 5 minut, z możliwością alarmowania o niskich i wysokich stężeniach glukozy, nadaje leczeniu cukrzycy innego wymiaru"

dr. n. med. Andrzej Gawrecki z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który jako pierwszy w Polsce dokonał umieszczenia czujnika Eversense pod skórą pacjenta.

Jak działa Eversense?

Niewielki czujnik (około 1,5 cm) wprowadza się tuż pod skórę na ramieniu pacjenta. Nie ma potrzeby jego wymiany aż przez 90 dni. Nad wprowadzonym pod skórę czujnikiem umieszcza się nadajnik za pomocą plastra. Zasila on czujnik i jednocześnie wysyła dane o stężeniach glukozy do Aplikacji Eversense. Dodatkowo nadajnik posiada unikatową funkcję, generuje alarmy wibracyjne, odczuwalne na ciele w sytuacjach zbyt niskiego lub wysokiego stężenia glukozy. Zamontowanie czujnika pod skórą trwa kilkanaście minut i jest wykonywane przez lekarza. Z kolei nadajnik można założyć samemu (i zdjąć w każdej chwili). Ważne jest to, że system Eversnese w żaden sposób nie zaburza komfortu życia pacjenta. Dalej można uprawiać ulubione sporty, nawet te wodne! * Zapoznaj się z listą przeciwskazań do korzystania z systemu.

* Inteligentny nadajnik jest wodoszczelny do głębokości metra na czas 30 min. W przypadku nurkowania na większe głębokości należy nadajnik zdjąć. Uwaga: osoby chore na cukrzycę powinny ustalić z lekarzem jakie sporty mogą uprawiać i jakie są zasady zapobiegania hipoglikemii.

Aplikacja
Nadajnik
Czujnik
www.eversesne.pl

Zabieg implantacji czujnika jest prosty, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym
i cała procedura trwa kilkanaście minut. Poza iniekcją środka znieczulającego dla pacjenta zabieg powinien być bezbolesny.

dr. n. med. Andrzej Gawrecki z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który jako pierwszy w Polsce dokonał umieszczenia czujnika Eversense pod skórą pacjenta.
Eversense - zalety systemu
  • Łatwy w użytkowaniu. Prosta i intuicyjna aplikacja pozwala na dostęp do danych w każdej chwili. Możliwość zdjęcia i założenia nadajnika bez utraty sensora daje większy komfort w korzystaniu z systemu.

  • Stała kontrola. Poziom glukozy we krwi jest kontrolowany na bieżąco. Dzięki temu użytkownik wie, co wpływa na glikemię.

  • Zero ograniczeń. System Eversense nie ogranicza pacjenta w jego aktywnościach fizycznych. Można z nim uprawiać nawet sporty wodne - inteligentny nadajnik jest wodoszczelny, pozwala zanurzyć się na głębokość metra na 30 minut. 

  • Ostrzega w razie problemu. Nadajnik noszony na ramieniu wibruje w sytuacjach wykrycia zbyt wysokiego lub zbyt niskiego stężenia glukozy, nawet jeśli smartfon nie jest w pobliżu.

System Eversense testują blogerzy-cukrzycy

Monika Pawłowska, Jacek Kotarbiński i Maciek Łysiak wzięli udział w konkursie Nowocześnicukrzycy.pl i wygrali. Tworzą wyjątkową ekipę. Troje blogerów z trzech różnych polskich miast. Trzy różne osobowości, odmienne zainteresowania, inne zawody. Łączą zaś ich również trzy rzeczy - wszyscy mają cukrzycę, pasję do blogowania i każdy stał się polskim pionierem użytkowania Eversense. Jako pierwsi polscy użytkownicy Eversense, na blogu dzielą się nowymi doświadczeniami cukrzyka, wynikającymi ze stosowania pionierskiej technologii jutra. Jak w praktyce działa inteligentny nadajnik, czy czujnik pod skórą jest odczuwalny, jaka jest funkcjonalność aplikacji mobilnej, co można zobaczyć na wykresach, czy podskórny czujnik wykrywają bramki na lotniskach - to przykładowe tematy ich wideo relacji. Opowiadają jednak o tym w swym indywidualnym stylu blogerskim. W odniesieniu do rzeczywistości, w której żyją - w sytuacjach powszednich, jak i przy okazjach niecodziennych. Można towarzyszyć im w czasie wypraw w tropiki, zimowego morsowania, czy wyzwań, jakie niesie świąteczny stół zachęcający do obżarstwa. I wszystko to na trzy różne sposoby, jak różne są trzy charaktery tych internetowych twórców.

Zobacz film: "To jest początek"
www.nowoczesnicukrzycy.pl
Materiał zrealizowany na zlecenie Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o.

Dystrybutorem produktu Eversnese CGM na rynku polskim jest firma Roche Diabetes Care Polska Sp z o.o. znany producent systemów diagnostycznych dla osób z cukrzycą - glukometrów oraz pomp insulinowych Accu-Chek.  Decyzję  o rozpoczęciu terapii CGM  należy skonsultować z lekarzem.

www.accu-chek.pl Infolinia: 801 080 104

www.eversense.pl Kontakt telefoniczny: 22 481 5525