Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Zostań Mistrzem obniżania cholesterolu razem z Optimą Cardio

Fot. Zdjęcie Optima Cardio
Cholesterol - dlaczego jego wyrównany poziom jest tak ważny?

Cholesterol to organiczny związek chemiczny, bez którego organizm nie będzie działał prawidłowo. Cholesterol wchodzi w skład błon komórkowych. Jest także związkiem wyjściowym (prekursorem) m.in. wytwarzanych w organizmie kwasów żółciowych, hormonów sterydowych (kortykosteron, kortyzol), hormonów męskich (androgeny), hormonów żeńskich (estrogenów). Najwięcej cholesterolu powstaje w wątrobie - do 85%, w jelicie cienkim ok. 8-9%, w skórze do 5%. Niestety, jego nadmiar może doprowadzić do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dobry czy zły?

Cholesterol, który jest substancją tłuszczową, aby mógł być transportowany we krwi wchodzi w skład lipoprotein, które są połączeniami lipidowo-białkowymi, umożliwiającymi przemieszczanie się tego związku z osocza do komórek i w odwrotnym kierunku z tkanek do wątroby. Lipoproteina LDL (o małej gęstości) odpowiada za to, aby cząsteczki cholesterolu z wątroby zostały dostarczone do tkanek organizmu. Jest to tzw. „zły” cholesterol. Jeśli jest go zbyt dużo, nadmiar odkłada się w ścianach tętnic, zwiększając ryzyko miażdżycy a na jej tle rozwój chorób sercowo-naczyniowych. Z kolei lipoproteina HDL (o wysokiej gęstości), czyli tzw. „dobry” cholesterol, posiada w swej strukturze dużo białka chemicznie innego niż LDL, dzięki czemu może usuwać cholesterol z różnych miejsc organizmu, nawet z płytek miażdżycowych i transportować go z powrotem do wątroby.

Poziom cholesterolu we krwi

Stężenie cholesterolu w organizmie można określić wykonując badanie krwi. U zdrowej osoby nie powinno być ono wyższe niż 200 mg/dl. Jeśli wynik przekroczy dopuszczalne normy, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Warto jednak podkreślić, że sama farmakologia to zdecydowanie za mało. Pacjentom zaleca się zmianę diety oraz aktywność fizyczną.

 

Coraz więcej osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Jednak jest na to sposób by obniżyć go już w 3 tygodnie i konsekwentnie utrzymywać na prawidłowym poziomie, zmniejszając ryzyko chorób sercowo - naczyniowych. Jest to możliwe dzięki wsparciu dietetyka oraz regularnemu spożywaniu margaryny Optima Cardio, która zawiera  sterole roślinne o klinicznie udowodnionym działaniu obniżającym poziomu cholesterolu we krwi.

Cholesterol potrafi zatkać tętnice powodując tym samym poważne choroby.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

W diecie osób, które mają podwyższony poziom cholesterolu powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa (zwłaszcza zielone, które zawierają sporo błonnika pokarmowego), świeże owoce, chude mięso, ryby (zawierają cenne dla układu krążenia kwasy omega - 3) oraz produkty z pełnego ziarna. Osoby mające problem z cholesterolem powinni unikać żywności wysokoprzetworzonej, czerwonego mięsa, słodyczy, napojów gazowanych oraz tłustego nabiału, w tym masła. Przy wysokim stężeniu cholesterolu zaleca się także rezygnację z jedzenia smażonych potraw i ograniczenie spożywania alkoholu, zwłaszcza piwa. Aby jeszcze skuteczniej walczyć z podwyższonym cholesterolem do codziennej diety warto wprowadzić dodatkowo specjalną margarynę Optima DHA, która zawiera dobre dla serca tłuszcze jedno i wielonienasycone, w tym kwasy DHA z alg morskich. Kwasy DHA mają korzystny wpływ na działanie układu krążenia. Wzmacniają naczynia krwionośne i nie dopuszczają do tworzenia i odkładania się złogów cholesterolu w tętnicach, prowadzących do rozwoju miażdżycy.

Sterole roślinne zawarte w margarynie Optima Cardio, należą do tej samej grupy związków co cholesterol, ale występują w roślinach. Dzięki podobnej budowie do cholesterolu, sterole roślinne sprawiają, że mniej cholesterolu wchłaniane jest do krwi, a ten niewchłonięty jest wydalany.

A jaką aktywność fizyczną wybrać? Zdaniem lekarzy najlepsze będą basen oraz jazda na rowerze.

Wszystkich, którzy chcieliby zadbać o swoje serce i obniżyć poziom cholesterolu a nie wiedzą od czego zacząć poniżej podajemy Optitriki, które pozwolą przekonać się, że troska o własne zdrowie i zmiana nawyków wcale nie jest taka trudna.

Poznaj 10 Optitrików, które pomogą obniżyć cholesterol:

• Licz się z wagą - wskaźnik BMI nie powinien przekraczać 25.

• Jedz mniej, ale częściej – podziel posiłki na 5 części i jedz mniejsze porcje co 3 godziny.

• Poznaj moc steroli roślinnych – wystarczy 30 g czyli 2 płaskie łyżki dziennie margaryny Optima Cardio.

• Postaw na błonnik – błonnik powinien znaleźć się w każdym posiłku.

• Zaproś ryby na stół – dwa razy w tygodniu.

• Ogranicz tłuszcze nasycone – mięso powinno być w diecie nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

• Pamiętaj im mniej cukru tym lepiej – unikaj słodzonych napojów i wieczornych deserów.

• Wybieraj mądrze – czytaj etykiety na produktach.

• Nawadniaj się – zapotrzebowanie osoby dorosłej o siedzącym trybie życia to 2 – 2,5 litra na dobę.

• Bądź w ruchu – regularna aktywność fizyczna pozwoli utrzymać organizm w dobrej kondycji. Można zacząć od spacerów, pływania czy jazdy na rowerze.

Cholesterol - czy wiesz o nim wszystko?

Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, co wiesz o szkodliwym cholesterolu.

Źródło:Zdjęcie pochodzi z materiałów Optima Cardio

1/7 Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego podnoszą poziom cholesterolu?

Dlaczego Optima?

Klinicznie udowodniono, że sterole roślinne obecne w margarynie Optima Cardio obniżają poziom cholesterolu we krwi. Efekt obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10 proc. uzyskuje się w ciągu 2-3 tygodni przy konsumpcji od 1,5 do 2,4 g steroli roślinnych dziennie, czyli 2-4 kromek pieczywa posmarowanego margaryną Optima Cardio. 30 g to dzienna zalecana porcja margaryny funkcjonalnej zawierająca dawkę steroli roślinnych 1,6 g. Właśnie dlatego margaryna Cardio pomoże Ci obniżyć poziom cholesterolu w zaledwie 3 tygodnie.

 

Dlaczego Optima?

Dlaczego Optima?

Źródło: Zdjęcie pochodzi z materiałów Optima Cardio
Czym smarujesz pieczywo?

Co wybierasz do smarowania chleba?

Aby zobaczyć wyniki musisz oddać swój głos

Margaryna to nie tylko tłuszcze!

Zgodnie z prawem wszystkie rodzaje margaryn w Polsce są obowiązkowo wzbogacane w witaminy A i D. Margaryna zawiera także witaminę E, która występuje naturalnie w olejach używanych do jej produkcji. Optima Cardio dodatkowo jest wzbogacona w składniki, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, czyli fitosterole obniżające stężenie cholesterolu we krwi.  Ponadto dostarcza stałej dawki witamin A, D i E w codziennej diecie. Dlatego zaleca się ją dzieciom, które skończyły trzy lata, osobom z chorobami krążenia oraz zagrożonym chorobami kardiologicznymi. Margaryna jest też przeznaczona dla tych, którzy preferują zdrowy styl życia i chcą ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych.

Kto nią chleb smaruje cholesterol redukuje!
Materiały reklamowe Optima Cardio
Lepiej zapobiegać niż leczyć

Podejmij wyzwanie z Optimą Cardio!

Jak walczyć z wysokim cholesterolem? Przede wszystkim dietą, a tę warto uzupełnić o margarynę funkcjonalną. Zawiera ona wszystkie niezbędne substancje, które pozwalają utrzymać cholesterol w ryzach. Razem z Optima Cardio w ramach akcji Wyzwanie Optima motywujemy do działania i zachęcamy Polaków do starań o właściwą dietę i zmianę stylu życia.

100 osób zakwalifikowało się do ostatniego etapu Wyzwania Optimy. Część z nich przeszła już pierwsze badanie diagnostyczne mierzące poziom cholesterolu we krwi. W następnym kroku, przy wsparciu lekarza, dietetyka i margaryny Optima Cardio, pomożemy uczestnikom konkursu w trzy tygodnie obniżyć poziom cholesterolu.