Życie po zawale – jak o siebie dbać? Rehabilitacja i zdrowe nawyki

Fot: PM Images / gettyimages.com

Życie po zawale ceni się szczególnie. Niejednokrotnie mówi się o nim jak o „drugim życiu”. Zawał nie oznacza ograniczenia aktywności, natomiast wymaga świadomej kontroli niektórych aspektów. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza, regularnie się badać i przyjmować leki.

Życie po zawale wymaga szczególnej troski. Lekarze nieustannie podkreślają, jak ważna jest w tym przypadku regularna aktywność fizyczna (choć najczęściej już umiarkowana), prowadzenie zdrowego stylu życia i systematyczne wizyty u kardiologa.

Zobacz także:

Najczęstsze przyczyny kołatania serca

Jak powstaje tętniak serca? Objawy, leczenie, rokowania

Przyczyny powstawania, najczęstsze objawy oraz metody leczenia śluzaków w sercu

Życie po zawale – co się zmienia?

Życie po zawale i stentach wielu osobom jawi się jako wypełnione ciągłym strachem i niepokojem. Zawał rzeczywiście należy traktować jako sygnał ostrzegawczy, który powinien skłonić do weryfikacji stylu życia i wyeliminowania czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju choroby. Nie musi on jednak prowadzić do absolutnej rewolucji. Lekarze bardzo mocno podkreślają, jak ważne w rehabilitacji po zawale jest pozytywne myślenie, utrzymywanie umiarkowanej aktywności fizycznej, a także prowadzenie możliwie normalnego trybu życia.

Czego nie wolno po zawale serca?

Rehabilitacja po zawale serca zależy od rozległości stanu chorobowego, natomiast istnieją ogólne przeciwskazania, do których powinien się zastosować każdy pacjent. Przede wszystkim po zawale nie wolno palić papierosów. Serce po zawale jest wyjątkowo czułe, a tytoń przyczynia się do zwężania naczyń krwionośnych, co w prostej linii prowadzi do ponownego zawału. Podobnie sprawa ma się w przypadku alkoholu i innych używek.

Równie ważne jest utrzymywanie właściwej masy ciała. Zaleca się rezygnację z diety bogatej w cukry, tłuszcze, ciężkostrawnej i wysokokalorycznej. Masę ciała należy kontrolować, nadwadze przeciwdziała się poprzez redukcję (jeśli jest taka potrzeba) liczby nadprogramowych kilogramów. Dieta po zawale serca powinna być różnorodna, bogata w produkty zawierające duże ilości witamin i minerałów. Zaleca się ograniczenie mięsa, produktów ciężkostrawnych na rzecz potraw warzywnych, owoców, produktów zawierających duże ilości błonnika. Należy zmniejszyć ilość spożywanych tłuszczów nasyconych, ograniczyć radykalnie cholesterol, znacznie mniej solić, zwłaszcza w przypadku nadciśnienia tętniczego.

Z pewnością nie wolno prowadzić wyłącznie siedzącego trybu życia. Ćwiczenia po zawale serca nie tylko nie są zabronione, ale wręcz są wskazane. Zaleca się podchodzenie z dystansem do sportów ekstremalnych, natomiast codzienny 40-minutowy spacer powinien stać się nawykiem każdego pacjenta. Chodzi o redukcję cholesterolu we krwi, zmniejszenie ciśnienia tętniczego, a także o stymulację krążenia obocznego.

Zalecane aktywności w ramach rehabilitacji po zawale serca to:

  • trucht;
  • pływanie;

Ze sporym dystansem należy natomiast podchodzić do pracy z dużym obciążeniem i ćwiczeń statycznych.

Jak żyć po zawale serca?

Długość życia po zawale w dużej mierze zależy od samego pacjenta. Oczywiście znaczenie ma stan zdrowia, natomiast bardzo wiele można zdziałać umiejętną rehabilitacją i zdrowymi praktykami. Chodzi przede wszystkim o to, aby po zawale żyć normalnie. Oczywiście w przypadku diety i aktywności fizycznej trzeba często wprowadzić konkretne zmiany. Pacjent nie powinien zapominać o odpoczynku, umiarkowanej aktywności fizycznej i zdrowej diecie. Kluczowe są regularne wizyty u lekarza, pozytywne myślenie, troska o zdrowie.

Ile trwa rekonwalescencja po zawale? Kiedy można wrócić do pracy?

Życie po zawale serca może być nadal bardzo aktywne i satysfakcjonujące, natomiast aby uniknąć różnego rodzaju powikłań, przez pierwszy miesiąc należy prowadzić bardzo oszczędzający tryb. Jeśli wykonywana praca wiąże się ze stresem i dużą aktywnością, nie powinno się wracać do niej wcześniej niż miesiąc po zawale. Należy jednak pamiętać, że decyzję o możliwości powrotu do czynności zawodowych powinien wydać lekarz, jeśli widzi on przeciwwskazania i zaleca dłuższy odpoczynek, lepiej zastosować się do jego rekomendacji.

Leki po zawale i dalsza diagnostyka

Rekonwalescencja po zawale bardzo często dotyczy przede wszystkim regularnego przyjmowania leków zapisanych przez lekarza. Chory powinien również zgłaszać się na wizyty kontrolne i wykonywać odpowiednie badania.

Specjalista regularnie zleca badania krwi w kierunku cukrzycy oraz hipercholesterolemii. Są to podstawowe czynniki rozwoju miażdżycy, która jest najczęstszą przyczyną zawału serca. Z tego też powodu badania krwi i regularna diagnostyka pozwalają lekarzowi odpowiednio zadziałać i uchronić pacjenta przed kolejnym zawałem.

Leki, które większość pacjentów po zawale serca przyjmuje dożywotnie, to:

  • leki z grupy β-adrenolityków spowalniające czynność serca, poprawiające przepływy w tętnicach;
  • blok konwertazy przeciwdziałający odkształcaniu się komory serca po zawale;
  • statyna działająca przeciwmiażdżycowo poprzez zmniejszenie stężenia cholesterolu.

Jak dochodzi do zawału serca? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dochodzi do zawału serca? Źródło: x-news

Bibliografia:

1. M. Kociuk, Moje drugie życie. Poradnik dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego, Biała Podlaska 2018.

2. Rekomendacje w zakresie realizacji kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, http://www.rehabilitacjakardiologicznaptk.pl/wp-content/uploads/2018/01/STANDARDY2017.pdf.

Data aktualizacji: 15.12.2020,
Opublikowano: 15.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej