Zwężenie cewki moczowej u mężczyzn, kobiet i dzieci – leczenie i operacja

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Zwężenie cewki moczowej częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet, co jest zależne od przyczyny, jak również od anatomii. Objawy nie zawsze są takie same. Inne obejmują mężczyzn i kobiety, chłopców i dziewczynki.

Zwężenie cewki moczowej to pojęcie obejmujące zmniejszenie średnicy cewki moczowej na pewnym odcinku. Może mieć wiele przyczyn, które są inne u mężczyzn, kobiet i dzieci. Wynika to przede wszystkim z różnic anatomicznych, a także z wieku. U chłopców bowiem najmniej prawdopodobny jest przerost prostaty, który u mężczyzn jest główną przyczyną zwężenia cewki moczowej. Leczenie jest zawsze zależne od przyczyny i konieczne, ponieważ objawy towarzyszące zwężeniu cewki moczowej są dokuczliwe.

Zwężenie cewki moczowej – przyczyny

Zwężenie cewki moczowej ma najczęściej charakter nabyty. Wyróżnia się jednak wady wrodzone u dzieci. Zalicza się tu:

  • spodziectwo (ujście cewki moczowej znajduje się między żołędzią a kroczem zamiast na żołędzi),
  • wierzchniactwo (rozszczepienie cewki moczowej na grzbietowej stronie penisa),
  • zastawka cewki tylnej (odpływ moczu utrudniony jest przez fałdy błony śluzowej).

Wady te dotyczą chłopców. Rzadko kiedy dochodzi do wad wrodzonych związanych ze zwężeniem cewki moczowej u dziewczynek.

Wśród nabytych przyczyn zwężeń cewki moczowej wyróżnia się:

  • ciało obce wprowadzone z zewnątrz,
  • rozrost nowotworowy,
  • urazy,
  • uraz w przebiegu procesów medycznych,
  • zapalenie cewki moczowej i układu moczowego,
  • zbyt długie utrzymywanie w drogach moczowych cewnika moczowego.

Różnice w przyczynach zwężenia cewki moczowej u mężczyzn i kobiet

Choroby nowotworowe, kamica, ciało obce, cewnikowanie czy stan zapalny mogą dotyczyć obu płci. Są jednak stany, które ściśle są przypisane mężczyznom lub kobietom. Mężczyźni bardzo często mają problem ze zwężeniem cewki moczowej w związku z problemami z prostatą. U kobiet natomiast często dochodzi do zwężenia cewki moczowej jako powikłania okołoporodowego. Urazy krocza, złamanie kości miednicy czy rany cięte tej okolicy to zdecydowanie częstsze zjawisko u kobiet niż u mężczyzn.

Zwężenie cewki moczowej – co powinno zaniepokoić?

Zwężenie cewki moczowej nawet na niewielkim odcinku może stanowić istotny element przeszkody w oddawaniu moczu. To z kolei powoduje, że strumień moczu staje się słaby, pojawiają się dodatkowe objawy mogące sugerować zapalenie pęcherza, a mianowicie częste parcie na mocz mimo dopiero co zakończonej mikcji, ból w podbrzuszu itp. Natomiast należy też mieć na względzie, że zwężenie cewki moczowej, mimo iż samo jest schorzeniem, może być przyczyną wtórnych problemów w postaci zapalenia pęcherza, a nawet nerek, poprzez zastój moczu, który jest doskonałą pożywką dla bakterii. Wśród kolejnych objawów związanych ze zwężeniem cewki moczowej wymienia się oddawanie moczu w nocy i częstsze oddawanie moczu w ciągu dnia, bóle przy oddawaniu moczu, nagłe parcie na mocz, zatrzymanie moczu czy słaby wypływ moczu w zależności od stopnia zwężenia cewki moczowej.

Zwężenie cewki moczowej może nie być istotne klinicznie, czyli nie powodować żadnych objawów. Czasami wykrywane jest przypadkowo przy nieudanej próbie zakładania cewnika do pęcherza moczowego.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Jak wykryć zwężenie cewki moczowej?

U mężczyzn w przypadku zwężenia cewki moczowej istnieje zawsze podejrzenie rozrostu gruczołu krokowego. Szeroki panel diagnostyczny badań umożliwia dokładną diagnostykę. Zalicza się do nich np. uretroskopię, czyli obserwację cewki moczowej od środka przy użyciu specjalnych narzędzi diagnostycznych. Wykonuje się również takie badania, jak:

  • badania laboratoryjne,
  • uretrografia wsteczna, czyli podanie do cewki moczowej kontrastu, po czym wykonanie zdjęcia rentgenowskiego,
  • cystouretrografia mikcyjna – polega na wprowadzeniu do pęcherza środka kontrastowego, a następnie wykonywaniu zdjęć rentgenowskich.

Szczegółowa diagnostyka jest ważna ze względu na możliwość współistnienia innych schorzeń.

Zwężenie cewki moczowej – czy konieczna jest operacja?

Czasami można spróbować instrumentalnych metod polegających na mechanicznym rozwarciu cewki. Nie pozwalają one jednak określić przyczyny schorzenia. Największą popularnością cieszy się uretrotomia, która polega na wprowadzeniu przez cewkę cienkiego narzędzia i miejscowym usunięciu zwężenia. Operacja nie zawsze jest konieczna, jednak zalecana, zanim powstaną powikłania schorzenia. Polega na usunięciu zwężonego odcinka cewki moczowej, zszyciu koniec do końca i uzupełnieniu ubytków. Jeśli nie przeprowadzi się właściwego leczenia, mogą pojawić się powikłania w postaci: zakażenia układu moczowego, uchyłków, kamicy w pęcherzu moczowym, ropni okołocewkowych.

Opublikowano: 18.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej