Bez względu na to, co jest przyczyną bólu, kiedy się pojawia chcemy się go jak najszybciej pozbyć. Warto jednak pamiętać, że pierwszym wyborem wcale nie muszą być leki przeciwbólowe. W łagodzeniu dolegliwości można sobie pomóc naturalnie.
Co jeść, kiedy boli?
- Wiśnie
Wiśnie to przede wszystkim witamina C, potas czy błonnik pokarmowy. Witamina C to silny przeciwutleniacz, czyli związki które zwalczają wolne rodniki i chronią przed rozwojem raka. Potas wspomaga serce i pomaga wyregulować ciśnienie krwi. Natomiast błonnik pokarmowy poprawia trawienie i obniża poziom złego cholesterolu. Ale na tym nie koniec! Wiśnie zawierają antocyjany. Związki należą do przeciwutleniaczy i świetnie łagodzą dolegliwości bólowe. Owoce szczególnie polecane są przy problemach ze stawami, zwłaszcza przy dnie moczanowej.
- Imbir
Imbir - w medycynie dalekiego wschodu - uznawany jest za bardzo skuteczne lekarstwo. Tamtejsi medycy polecają go na bóle brzucha czy nudności. Zwarte w imbirze związki nazywane gingerolami wykazują działanie przeciwzapalne. Dlatego imbir świetnie sprawdza się w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów. Badania pokazują, że warzywo łagodzi nie tylko ból, ale zmniejsza też sztywność stawów.
- Mięta
Zawarty w mięcie mentol blokuje przepływ sygnałów bólowych do mózgu. Po olej miętowy powinny sięgnąć osoby, które często zmagają się bólami głowy lub chorują na zespół jelita drażliwego. Herbata miętowa doskonale radzi sobie z bólami brzucha, nudnościami oraz niestrawnością. Mimo że mięta jest bardzo skuteczna, to nie każdy może korzystać z jej prozdrowotnych właściwości. Ostrożność muszą zachować osoby, które mają chorobę wrzodową lub refluks. Uważać powinni także cukrzycy, gdyż mięta obniżą poziom cukru we krwi.
- Borówka amerykańska
Borówka amerykańska jest doskonałym źródłem flawonoidów. Związki te mają zdolność wygaszania stanu zapalnego. Zdaniem lekarzy tzw. subkliniczne stany zapalne, które latami toczą się w organizmie mogą przyczynić się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Warto dodać, że te same flawonoidy poprawiają pamięć oraz chronią przed zaburzeniami erekcji. Dodatkowo dzięki zawartości antyoksydantów i antocyjanów borówka może chronić przed rozwojem raka przełyku, płuca, jamy ustnej, gardła, trzonu macicy, trzustki, prostaty i jelita grubego.
- Ostra papryczka chili
Za ostrość papryczek chili odpowiada kapsaicyna. Okazuje się, że poza walorami smakowymi substancja wykazuje działanie przeciwbólowe, gdyż blokuje działanie receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Dodatkowo kapsaicyna skutecznie zwalcza pasożyty oraz bakterie, które przyczyniają się do rozwoju wrzodów żołądka. Po ostrą papryczkę chili powinny sięgnąć również te osoby, które się odchudzają. Kapsaicyna przyspiesza bowiem przemianę materii.
Jakie korzyści daje jedzenie warzyw i owoców? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Jak wygląda leczenie bólu?
Ból to sygnał ostrzegawczy, który wysyła organizm. Jeśli dolegliwości pojawiają sporadycznie - nie ma powodów do obaw. Konsultacja ze specjalistą będzie potrzebna w sytuacji, gdy ból nawraca, długo się utrzymuje lub nie daje się złagodzić powszechnie dostępnymi leki przeciwbólowymi.
Przewlekły ból nie tylko można, ale trzeba leczyć. Obecnie medycyna ma do zaoferowania chorym nie tylko leki, ale także zabiegi, które pozwalają zablokować odczuwanie bólu.