Znieczulenie ogólne – co warto o nim wiedzieć? Skutki uboczne i powikłania po narkozie

Fot: Herzstaub / gettyimages.com

Znieczulenie ogólne sprawia, że osoba znajduje się w kontrolowanym i odwracalnym stanie nieświadomości. Dzięki narkozie nie czuje bólu podczas bolesnych i inwazyjnych procedur, a po wybudzeniu nie pamięta żadnego etapu operacji od chwili, gdy poczuła senność.

Złożone działanie znieczulenia ogólnego to wynik zastosowania leków wywołujących krótkotrwałą amnezję, usypiających, znoszących reakcję na ból i rozluźniających mięśnie. Połączenie kilku różnych środków farmakologicznych przynosi doskonałe efekty, ale należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych i powikłań.

Dlaczego stosuje się znieczulenie ogólne?

Współczesna medycyna dysponuje różnymi metodami znoszenia reakcji na ból, również takimi, które pozwalają na długotrwałe znieczulenie dużych partii ciała bez wprowadzania człowieka w stan uśpienia (np. znieczulenie zewnątrzoponowe). Mimo to narkoza niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Dlaczego?

Po pierwsze jest to rodzaj znieczulenia, który całkowicie blokuje odczuwanie bólu, nawet przy bardzo bolesnych procedurach chirurgicznych. Osoba poddająca się operacji nie jest w stanie przypomnieć sobie tego, co wydarzyło się na sali operacyjnej, dzięki czemu nie ma złych wspomnień lub traumy w związku z przebytym zabiegiem.

Czym zajmuje się lekarz anestezjolog? Odpowiedź znajdziesz w filmie!

Zobacz film: Czym zajmuje anestezjolog? Źródło: Getty Images / iStock

Po drugie w przebiegu narkozy można uzyskać efekt długotrwałego, prawidłowego zwiotczenia mięśni. Stan bezruchu, w którym znajduje się znieczulony, ma kolosalne znaczenie dla bezpiecznego przebiegu operacji – nawet trudno sobie wyobrazić, jakie konsekwencje dla jego zdrowia lub życia miałyby niekontrolowane wypady kończyn w trakcie precyzyjnie wykonywanych ruchów chirurga.

Kolejną zaletą znieczulenia ogólnego jest możliwość szybkiego podania leków bez konieczności podnoszenia osoby znajdującej się w pozycji leżącej.

Narkoza – przebieg

Wprowadzenie osoby w stan uśpienia zaczyna się od podłączenia kroplówki i podania mu dożylnie leków przeciwbólowych i nasennych. Gdy zaczną działać, lekarz wprowadza rurkę intubacyjną do tchawicy w celu zapewnienia właściwego dotlenienia organizmu i ochrony płuc przed krwią oraz innymi płynami. Przez nią znieczulona osoba będzie otrzymywała również wziewne leki znieczulające.

Rurka to nie jedyna opcja – oddychać można także przez specjalną maskę, którą do twarzy pacjenta przykłada lekarz anestezjolog.

Stan osoby znajdującej się w znieczuleniu ogólnym jest stale monitorowany. Czasem zachodzi bowiem konieczność podania kolejnej dawki leków, płynów, a nawet krwi na drodze transfuzji.

Po zakończeniu operacji, gdy zaprzestano już aplikacji środków farmakologicznych, człowiek zaczyna się powoli wybudzać.

Znieczulenie ogólne – skutki uboczne

Pierwsze wrażenie po zabiegu na ogół jest niezbyt przyjemne – wiele osób odczuwa wówczas nudności (mogą pojawić się też wymioty), dokucza im senność, dreszcze oraz dyskomfort związany z przesuszeniem śluzówki jamy ustnej (ból gardła, chrypka, uczucie suchości w ustach). Często wkrótce po wybudzeniu odczuwalny staje się ból w miejscu nacięcia, ale można mu szybko zaradzić.

Znieczulenie ogólne – powikłania

Wbrew obiegowej opinii narkoza jest na ogół bardzo bezpieczną metodą znieczulenia, nawet u osób dotkniętych poważnymi schorzeniami. Warto uświadomić sobie, że ryzyko wystąpienia powikłań przy operacji jest bardziej związane z samą procedurą i ogólnym stanem zdrowia pacjenta niż ze znieczuleniem.

Komplikacje, takie jak zapalenie płuc, uczucie zagubienia po zabiegu (zwykle u osób w starszym wieku), zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu, są częstsze, jeśli człowiek jest dotknięty problemem otyłości, nadciśnienia lub cukrzycy. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest większe także u palaczy i osób doświadczających objawów padaczkowych lub obturacyjnego bezdechu sennego.

Szanse na bezproblemowy przebieg operacji są większe, gdy chory odpowiednio się do niego przygotował.

Przygotowanie do znieczulenia ogólnego

Przed zabiegiem chirurgicznym przeprowadzanym w narkozie należy zastosować się do poniższych wskazówek:

  • Ostatni posiłek należy spożyć 6 godzin przed znieczuleniem i nie wolno przyjmować płynów później niż na 2 godziny przed operacją.
  • Należy porozmawiać z lekarzem na temat przyjmowanych regularnie leków, opowiedzieć mu o ewentualnych alergiach na środki farmakologiczne i niepożądanych reakcjach po podaniu znieczulenia.
  • Jeżeli pacjent stosuje leki rozrzedzające krew, na ogół powinien odstawić je przynajmniej na tydzień przed operacją, aby nie narazić się na krwotok podczas zabiegu.
  • Nie należy spożywać czosnku ani suplementów zawierający miłorząb lub żeń-szeń.

Zobacz film: Znieczulenie w czasie porodu. Źródło: O Matko

Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania

Narkozy nie wykonuje się, jeśli chory zmaga się z niewydolnością krążenia, ciężkimi schorzeniami w obrębie układu oddechowego lub spodziewa się dziecka. Nawet pozornie błahe problemy zdrowotne mogą uniemożliwić zastosowanie znieczulenia ogólnego, np. gdy planowana jest narkoza, a pojawiło się przeziębienie, lekarz może zdecydować o przełożeniu terminu operacji. Zatkany nos i trudności z oddychaniem mogą bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań i tym samym narazić pacjenta na zagrożenie zdrowia lub życia.

Znieczulenie ogólne jest teoretycznie bezpieczne, ale możliwość pojawienia się komplikacji sprawia, że zwykle korzysta się z niego przy poważniejszych zabiegach. Narkoza u dentysty może mieć wprawdzie miejsce, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach.


Data aktualizacji: 04.02.2020,
Opublikowano: 22.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej