Znamiona skórne – jak wyglądają? Czy wszystkie można usuwać?

Fot: kali9 / gettyimages.com

Znamiona skórne mogą być odzwierciedleniem procesu nowotworowego toczącego się w organizmie. Najczęściej pojawiają się u dzieci i rosną wraz z nimi. Występują też zmiany wrodzone, widoczne tuż po urodzeniu.

Znamiona skórne to rozmaite zmiany skórne, które są zmianami wrodzonymi, lecz nie dziedziczonymi. Rzadko są widoczne od razu po urodzeniu, częściej pojawiają się w późniejszym okresie życia. Mogą wywodzić się z różnego typu komórek. Niektóre są zmianami łagodnymi, inne niosą ryzyko transformacji w nowotwór złośliwy. Jedynie leczenie chirurgiczne pozwala na wycięcie zmiany i przeprowadzenie badania histopatologicznego celem rozpoznania charakteru znamienia.

Znamiona skórne – klasyfikacja

Znamiona skórne dzieli się względem komórek, z których się wywodzą. Wyróżnia się więc znamiona wywodzące się z komórek naskórka, w tym znamię brodawkowate i brodawkę łojotokową. Drugą grupą są znamiona powstające na podłożu mielocytów, w tym znamiona barwnikowe, znamię Spitz, znamię atypowe. Znamiona skórne mogą wywodzić się również z gruczołów łojowych, gruczołów potowych, a także mogą być to znamiona naczyniowe.

Dlaczego na skórze tworzą się znamiona? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się biorą znamiona i kiedy trzeba je wycinać? Źródło: Klinika urody.

Znamiona skórne – charakterystyka

Znamiona naskórkowe brodawkowate układają się linijnie po jednej stronie ciała, mają kolor skóry otaczającej lub są lekko zaczerwienione. Znamiona typu brodawki łojotokowej, tzw. starczej, są to zmiany od płaskich, do wyniosłych i uszypułowanych wykwitów skórnych. Są dobrze odgraniczone od otoczenia, mają różne zabarwienie.

Najpowszechniej znane są znamiona barwnikowe, inaczej określane jako pieprzyki. Są to znamiona skórne niebezpieczne, ponieważ mogą stanowić punkt wyjścia czerniaka skóry. Znamiona barwnikowe płaskie to plamy o różnym kształcie. Są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, pojawiają się często już w dzieciństwie i rosną wraz z dzieckiem. Plamki soczewicowate to również znamiona barwnikowe. Mają barwę jasno- lub ciemnobrunatną. Najczęściej są mnogie, zdecydowanie drobniejsze od piegów i zajmują najczęściej zasłonięte okolice ciała, zwykle tułów. Pod wpływem promieniowania słonecznego mogą pojawić się plamy soczewicowate starcze lub słoneczne.

U młodej osoby może wystąpić znamię skórne typu Spitz. Jest to pojedyncze znamię komórkowe, wyglądające jak czerwony guzek.

Leczenie znamion skórnych

W leczeniu znamion skórnych bierze się pod uwagę krioterapię, usuwanie chirurgiczne, laseroterapię. Możliwość usunięcia znamienia skórnego zależy od jego rozległości. Niektóre wrodzone znamiona są niemożliwe do usunięcia ze względu na znaczną rozległość. Należy też pamiętać, że jedynie metoda chirurgiczna daje możliwość wykonania badania histopatologicznego zmiany. Niektóre znamiona, mimo że mogą zostać usunięte laserem czy ciekłym azotem, muszą być zbadane w kierunku zmian złośliwych. Badanie histopatologiczne pozwala na wczesne rozpoznanie czerniaka skóry i uniknięcie sytuacji, w której wykrywa się przerzuty do narządów wewnętrznych, natomiast pierwotne ognisko nowotworowe zostało usunięte laserowo.

Jak zbudowana jest skóra i jakie spełnia funkcje? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Opublikowano: 15.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej