Złamany ząb przy dziąśle i poniżej linii dziąsła – postępowanie i leczenie

Fot. flisak / Getty Images

Złamany ząb to częsta przypadłość, zwłaszcza wśród osób po 25. roku życia. Głównym objawem złamania zęba jest silny ból, który nasila się podczas ucisku (np. w trakcie posiłku). Sposób leczenia zależy od rodzaju urazu i stopnia uszkodzenia zęba.

Złamanie zęba przy dziąśle można zwykle wyleczyć już podczas jednej wizyty u dentysty, natomiast głębokie i rozległe złamania zęba poniżej linii dziąseł często wymagają leczenia wieloetapowego. W obu przypadkach warto możliwie szybko udać się do stomatologa, ponieważ w szczelinie powstałej po pęknięciu zęba gromadzą się drobiny jedzenia i namnażają się bakterie.

Złamany ząb przy dziąśle – leczenie

Złamany ząb przy dziąśle to najczęściej efekt ugryzienia twardego pokarmu z nadmierną siłą. Jeśli nie doszło do uszkodzenia korzenia zęba, ból ustępuje samoistnie po odpryśnięciu złamanego fragmentu zęba. Ten typ złamania nie wymaga skomplikowanego leczenia – niewielkie pęknięcie można uzupełnić plombą, a duże jest wskazaniem do założenia korony protetycznej, która ochroni ząb przed kolejnymi urazami w przyszłości.

Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy problemem jest złamany martwy ząb przy dziąśle – rodzaj leczenia dostosowuje się do wielkości ułamanej części zęba. Warto podkreślić, że po leczeniu kanałowym zęby są osłabione i częściej doznają pęknięć oraz złamań.

Złamany ząb poniżej linii dziąsła

Gdy złamanie sięga poniżej linii dziąseł, dolegliwości bólowe są wyjątkowo dotkliwe, ponieważ odłamany fragment zęba nadal tkwi w dziąśle. Ten typ złamania z reguły nie oddziałuje na nerwy, ale należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego przed założeniem korony protetycznej.

Jak wygląda leczenie kanałowe? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak wygląda leczenie kanałowe? Źródło: Klinika urody.

Złamanie zęba poniżej linii dziąsła miewa łagodniejszą lub cięższą postać, w zależności od tego, jak głęboko sięga pęknięcie. Zdarza się, że szczelina jest niewielka i przez lata nie powoduje żadnych dolegliwości, ale może być tak głęboka, że uratowanie zęba jest niemożliwe.

Oddzielnym rodzajem złamania jest ukośne złamanie zęba poniżej linii dziąseł, które nie dotyczy korony zęba i najczęściej znajduje się już pod kością. Gdy pęknięcie jest umiejscowione blisko korony zęba, nie ma szans na jego uratowanie – towarzyszący złamaniu ropień kości sprawi, że nawet leczenie kanałowe nie przyniesie pożądanego efektu.

Najbardziej bolesnym typem złamania zęba jest poziome złamanie poniżej czubka korzenia – ból pojawia się, nawet jeśli ząb był wcześniej leczony kanałowo, czyli nie ma już nerwów. Dolegliwości bólowe typowe dla tego rodzaju złamania wynikają z nacisku, jaki wywierają fragmenty złamanego zęba na kość. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest leczenie kanałowe połączone z usunięciem martwej części zęba.

Polecamy: Zapalenie kości (szczęki, zęba, szpiku, kości ogonowej) – objawy, przyczyny

Złamany ząb leczony kanałowo

Po leczeniu kanałowym struktura zęba i jego wytrzymałość są niestety osłabione, przez co łatwiej o pęknięcia i złamania. Rokowania przy złamaniach zębów martwych są podobne jak w przypadku zębów żywych – szanse na uratowanie zęba są większe, jeśli zakres uszkodzeń jest niewielki. Gdy złamanie jest pionowe i głębokie, najprawdopodobniej nie obejdzie się bez ekstrakcji zęba, natomiast w złamaniach poziomych i skośnych wszystko zależy od ich lokalizacji (np w którym miejscu jest złamany korzeń zęba, czy źródłem bólu jest złamany ząb przy samym dziąśle itp.).

Złamany ząb – co robić?

Pęknięcie lub złamanie zęba zawsze wymaga leczenia (ząb samoistnie się nie zrośnie), dlatego warto zadbać o to, aby konsultacja z dentystą miała miejsce możliwie szybko. Po pierwsze, samemu nie sposób ocenić zakres uszkodzenia zęba. Po drugie, brak leczenia pogorszy stan zęba, a ból może stać się nie do zniesienia.

Odbudowa złamanego zęba – jeśli jest w ogóle możliwa – bardzo często obejmuje założenie korony protetycznej. U wielu pacjentów leczenie przynosi bardzo dobre rezultaty, ale zdarza się, że uszkodzenie zęba jest tak poważne lub jest on do tego stopnia zniszczony próchnicą, że ma za mało tkanki do utrzymania korony. W tej sytuacji dentysta może zdecydować się na wykonanie leczenia kanałowego i umieszczenie w zębie wkładu z włókna szklanego, który zwiększy powierzchnię mocowania dla korony protetycznej.

Złamanie zęba trudno jest zbagatelizować, zwłaszcza gdy uszkodzeniu uległ jeden z przednich zębów. Gdy konieczna jest odbudowa złamanego zęba „jedynki” lub „dwójki”, pacjentom szczególnie mocno zależy na efekcie estetycznym leczenia. Choć dentyści dysponują technikami, które pozwalają na uzyskanie naturalnego wyglądu zęba, warto pamiętać, że nie w każdym przypadku uda się z nich skorzystać. Niefortunne złamanie może być tak głębokie, że jedynkę trzeba będzie usunąć.

Złamany ząb mleczny u dziecka

Postępowanie przy złamaniu zęba mlecznego zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia. Jeśli małe pęknięcia/złamania stanowią głównie problem natury estetycznej, mogą obejść się bez założenia plomby, zwłaszcza u małych dzieci, które najprawdopodobniej nie wytrzymałyby borowania bez znieczulenia ogólnego (a to zawsze niesie za sobą ryzyko powikłań). Duże złamania zęba, sięgające do korzenia i miazgi zęba, zawsze wymagają leczenia, przy czym poważnie uszkodzony ząb mleczny lepiej usunąć niż decydować się na leczenie kanałowe u kilkulatka.

Bibliografia:

https://thefamilydentalgroup.com/blog/four-types-tooth-fractures/

http://cyberdentist.blogspot.com/2010/03/broken-tooth.html

Data aktualizacji: 14.12.2018,
Opublikowano: 27.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej