Zielona herbata pomaga w zwalczaniu reakcji alergicznych!
fot.ATUimages/GettyImages
Od wieków zielona herbata uważana jest za napój, który ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Przypisuje się jej wspieranie naszego matebolizmu, układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Najnowsze badania wskazują, że może również pomagać w zwalczaniu alergii.
Jakie nowe zastosowanie zielone herbaty udowodnili naukowcy?
W badaniu, którego wyniki ostatnio opublikowano, wskazano, że spożywanie zielonej herbaty i zawartych w niej katechin prowadzi do zmniejszenia produkcji substancji odpowiedzialnych za stan zapalny obserwowany w chorobach alergicznych. Ponadto katechiny zawarte w zielonej herbacie modyfikują skład flory jelitowej w ten sposób, że zaczynają w niej dominować bakterie, które odpowiadają za tłumienie reakcji alergicznej.
- mówi doktor Marek Kaszuba, alergolog.
Badanie przeprowadzono na myszach. Zajęli się nim naukowcy z Uniwersytety Shinshu, którzy wykazali, że picie zielonej herbaty podwyższało poziom Flavonifractor plautii, bakterii znajdującej się w jelitach. Natomiast, ten wzrost hamował aktywność limfocytów Th2, które stymulują rozwój alergii.
Flavonifractor plautii to bakteria wywodząca się z rodziny Clostridium. Wpływają one na aktywność układu odpornościowego i redukcję stanów zapalnych. Niektóre szczepy mogą obniżać ciśnienie tętnicze.
Stwierdzono, że myszy, które spożywały wysokotłuszczową dietę oraz zieloną herbatę, miały o 20 proc. mniejsza masę ciała niż myszy, które karmiono tylko pokarmem wysokotłuszczowym. Okazało się, że badań poświęconych temu tematowi jest bardzo wiele, a ich wyniki nie są jednoznaczne. Po przeprowadzeniu metaanalizy, czyli zestawieniu wszystkich dostępnych na ten temat badań, autorzy tej analizy stwierdzili, że wydaje się, że herbata ta może wywołać utratę ciała, ale w niewielkim stopniu. Ponieważ utrata masy ciała jest niewielka, nie ma ona znaczenia dla zdrowia, dlatego w celu uzyskania redukcji masy ciała, nie rekomenduje się jej spożywania.
- tłumaczy doktor Marek Kaszuba.
Czy zielona herbata pomaga alergikom? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz film: Czy picie zielonej herbaty łagodzi objawy alergii? Źródło: 36,6
Autor:
Karina Kosmala
Data aktualizacji: 14.05.2020,
Opublikowano: 14.05.2020 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?