Ziarnina – co to jest i jak się jej pozbyć?

Fot: Picture-Factory / fotolia.com

Ziarnina powstaje jako efekt gojenia się tkanek. Wypełnia ubytek powstały po ich uszkodzeniu. Jest nowo powstałą tkanką łączną o bogatej sieci naczyń włosowatych. Często dochodzi do niej po zabiegach przekłucia uszu lub innego rodzaju piercingu.

Ziarnina pojawia się na skutek uszkodzenia mechanicznego – urazu, oparzenia czy zakażenia. Może wystąpić jako efekt kontaktu tkanki z ciałem obcym. Niestety zazwyczaj nie znika samoistnie, ma tendencję do narastania i wymaga odpowiednich zabiegów jej usunięcia.

Ziarnina – co to jest?

Ziarnina jest tkanką łączną, która powstaje jako skutek gojenia się rany, kiedy tkanki mają słabe zdolności do regeneracji bądź nie posiadają ich zupełnie i w ich zastępstwie gojenie odbywa się z utworzeniem blizny. Zmiana nazywana jest inaczej przerostem ziarninowania tkankowego, do którego dochodzi, gdy organizm produkuje zbyt dużo tkanki. Niektóre osoby mogą mieć tendencję do zbytniego ziarninowania, dlatego jeżeli zmiana wystąpi raz, można spodziewać się, że dojdzie do niej ponownie, np. w przypadku wielokrotnie powtarzanego piercingu. Zmiana określana jest potocznie „dzikim mięsem” i może wystąpić na wielu powierzchniach ciała.

Nazwa „ziarnina” związana jest z wyglądem nowej tkanki, której pasemka i pętle naczyń włosowatych wystają ponad powierzchnię właściwej skóry i są chropowate w dotyku – przypominają skupisko ziarenek.

Zobacz też: Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?

Ziarnina w uchu

Zmiana może wystąpić zarówno w uchu środkowym, np. na skutek przewlekłego stanu zapalnego, jak i na uchu zewnętrznym jako efekt np. zabiegu przekłucia (piercing).

Ziarnina w uchu środkowym jest łatwo krwawiąca tkanką, która rozwija się w miejscach dotkniętych przewlekłym stanem zapalnym. W zaawansowanych przypadkach zmiany mogą być bardzo rozległe i tworzą tzw. polipy uszne. Ich obecność może prowadzić do problemów ze słuchem. Usunięcie ziarniny w uchu środkowym wymaga zabiegu chirurgicznego.

Zobacz także: Jak wygląda zakażenie rany? Jakie leczenie należy zastosować?

Ziarnina jako następstwo piercingu

Ziarnina powstająca po piercingu jest zjawiskiem dość powszechnym. Pojawia się na skutek np. podrażnienia świeżego przekłucia, zakażenia, podrażnienia przez ciało obce lub odgniecenia rany (np. podczas snu). Jeżeli proces ziarninowania wywołany jest przez kontakt tkanek z ciałem obcym, niestety zmiana może nawracać nawet po wygojeniu. Ziarnina jako skutek uboczny piercingu może pojawiać się nie tylko na uchu, ale również w okolicy pępka, brwi czy nosa, czyli w tych miejscach, gdzie noszone są kolczyki.

W celu pozbycia się zmiany można zastosować kilka różnych sposobów. Jednym z popularniejszych jest jej wysuszenie przez przemywanie spirytusem salicylowym. Można też przykładać okłady ze stężonej witaminy C dostępnej w ampułkach. Tak potraktowana ziarnina odpada i można wówczas stosować maść z antybiotykiem miejscowo, aż do czasu całkowitego wygojenia.

Jeżeli zmiana nie chce zniknąć, skutecznym sposobem są preparaty do wypalania lub odmrażania kurzajek. Ziarnina, której nie można się pozbyć domowymi sposobami, wymaga usunięcia przez chirurga. Jest to prosty i bezbolesny zabieg.

Ziarninowanie rany

Proces ziarninowania rany związany jest z jej gojeniem się. Polega na łączeniu się brzegów rany, podczas gdy jej środek wypełnia ziarnina. Skutkiem tego procesu jest blizna. Proces ten jest charakterystyczny dla urazów, w których wystąpił znaczny ubytek skóry i nie doszło do jej pierwotnego zamknięcia. Na dnie tego typu rany, po dokładnym odkażeniu i oczyszczeniu, zaczyna wytwarzać się ziarnina, która wyrasta z naczyń krwionośnych. Jest ona podstawą do kolejnych etapów powstawania nowych tkanek. Niestety tego typu proces gojenia zwykle pozostawia po sobie dużą i widoczną blizną.

Ziarnina po porodzie

Jeśli poród odbywa się naturalnie, jego następstwem są często różnego rodzaju urazy krocza np. pęknięcie czy rana po nacięciu krocza – zabiegu położniczym dokonywanym, aby ułatwić poród. Po jego zakończeniu krocze zszywane jest w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli jednak rana nie goi się prawidłowo i dochodzi do rozchodzenia się jej brzegów, wówczas w jej wnętrzu wytwarza się ziarnina. Gojenie przez ziarninowanie jest dłuższym procesem, a zmiany powstałe na jego skutek mogą być duże i wymagać kolejnych zabiegów.

Jak działa skóra? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra? Źródło: Bez skazy

Zobacz też: Nacięcie krocza przy porodzie: wady, zalety, możliwe powikłania. Czy nacięcie krocza boli?

Ziarnina po wyrwaniu zęba – zapalenie ziarninowe

Choroby zębów lub przyzębia, a także próchnica czy niedokładnie przeprowadzone leczenie kanałowe mogą powodować utrzymujące się infekcje, z których jedną jest zapalenie ziarninowe, a w konsekwencji powstawanie ziarniaków (skupisk tkanek). Wewnątrz nich znajduje się ziarnina, czyli tkanka powstała na skutek procesu gojenia się ran.

Takie zmiany najczęściej wykrywane są przy okazji wykonywania zdjęć RTG. Nie powodują bólu i zazwyczaj nie wywołują żadnych objawów dodatkowych. Leczenie zależy od wielkości ziarniaków i ich umiejscowienia oraz stanu ogólnego osoby, u której zostały wykryte. Jest ono konieczne, ponieważ zmiany mają tendencję do rozrastania się, mogą przekształcić się w torbiele korzeniowe lub prowadzić do powstania przetoki.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej