Zgrzytanie zębami u dziecka i u dorosłych – przyczyny i powikłania

Fot. Lisa5201 / Getty Images

Stres, niewłaściwa dieta, nieprawidłowa higiena snu to przyczyny zgrzytania zębami w nocy nawet wśród dorosłych. Gdy ktoś zgrzyta zębami w nocy, koniecznie należy namówić go na wizytę u stomatologa.

Niektórzy w odpowiedzi na stres przygryzają wargi, obgryzają paznokcie, inni zgrzytają zębami. Bruksizm to medyczne określenie problemu zgrzytania zębami, może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zgrzytanie zębami może pojawiać się podczas snu, a także w ciągu dnia. Częściej problem bardziej przeszkadza otoczeniu niż osobie, której faktycznie dotyczy. Zgrzytanie zębami jest niejednokrotnie bagatelizowane, co może ostatecznie doprowadzić do poważnych powikłań. Konieczne jest specjalistyczne leczenie tego problemu.

Zgrzytanie zębami – co się kryje pod tym pojęciem?

Zgrzytanie zębami, inaczej bruksizm, oznacza tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki i mimowolne ich zaciskanie. Najczęściej do zgrzytania zębami dochodzi w nocy w czasie snu. Wyróżnia się dwa rodzaje zgrzytania zębami. Pierwszy występuje w ciągu dnia i związany jest z zaciskaniem szczęki. Siła tego ucisku jest o wiele większa niż ta, która generowana jest fizjologicznie, np. w czasie gryzienia pokarmu. Ponadto do zaciskania zębów dochodzi również w spoczynku, kiedy fizjologicznie powierzchnie zębów szczęki i żuchwy się nie stykają. Zgrzytanie zębami w nocy i zaciskanie zębów nocą to bruksizm odśrodkowy.

Jak leczyć bruksizm? odpowiedź znajdziecie na filmie: 

Zobacz film: Jak leczyć bruksizm? Źródło: 36,6.

Przyczyny zgrzytania zębami w nocy

Zgrzytanie zębami w nocy przez sen to przede wszystkim nadmierny stres i silne emocje, szczególnie nasilone przed zasypianiem. Zaciskanie zębów wynika bowiem z nadmiernego napięcia mięśniowego spowodowanego przewlekłym, nasilonym stresem. Bardzo często w przypadku zgrzytania zębami w nocy u dzieci przyczyną są pasożyty, głównie owsiki. Zgrzytanie zębami w nocy u dorosłych może być wynikiem wad zgryzu, niewłaściwie skorygowanych problemów stomatologicznych (np. niewłaściwego uzupełnienia ubytków), niedoborów magnezu, zaburzeń psychicznych (np. stany lękowe), niewłaściwej budowy jamy ustnej lub nawykowego żucia gumy.

Polecamy: Dlaczego zgrzytamy zębami i jakie mogą być tego konsekwencje?

Czy zgrzytasz zębami?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Zgrzytanie zębami w nocy – jak rozpoznać?

Zgrzytanie zębami w nocy to nie tylko problem jamy ustnej. Zgrzytanie zębami w nocy może doprowadzić do ogólnoustrojowych powikłań. Okazuje się bowiem, że może być czynnikiem spustowym dla migreny współistniejącej ze światłowstrętem, problemów bólowych kręgosłupa, stanów zapalnych przewodu słuchowego, stanów zapalnych w jamie ustnej, bóli mięśni w obrębie obręczy barkowej oraz karku, nawracających dolegliwości bólowych głowy.

Zgrzytanie zębami prowadzi do powikłań w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim do nadmiernego ścierania się zębów i powstawania typowych tarczek. Ze względu na postępujący zanik tkanek przyzębia dochodzi do odsłonięcia korzeni zębowych i ubytków zębowych. Odsłonięcie korzeni zębowych z kolei powoduje pogłębianie się patologii, rozchwianie zębów, ich nadwrażliwość. Ponadto obserwuje się uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Skąd biorą się inne objawy ogólnoustrojowe? Pierwszym symptomem związanym ze zgrzytaniem zębów w nocy jest ból głowy. Wynika z nadmiernej pracy i napięcia mięśni twarzy. Siła, która musi zostać wygenerowana do zgrzytania i zaciskania zębów w nocy, powoduje, że z czasem twarz przybiera kwadratowy kształt, a dodatkowo człowiek po nocy odczuwa nadmierne napięcie nie tylko mięśni twarzy, lecz także mięśni karku czy barków. Drugi aspekt dolegliwości wynikających ze zgrzytania zębami w nocy to nadwyrężenie tudzież uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych. Objawia się trzaskiem przy otwieraniu ust czy też ograniczeniem ruchomości jamy ustnej. Pojawia się bolesność, a dodatkowo uszkodzenie stawu rzutuje na zaburzenie funkcji narządu słuchu, równowagi, szumów i dolegliwości bólowych uszu.

Co na zgrzytanie zębami w nocy?

Konieczne jest przede wszystkim znalezienie przyczyny zgrzytania zębami w nocy i jej eliminacja. Należy udać się na wizytę do stomatologa. Inne przyczyny częściej występują u dzieci, inne u dorosłych. U dzieci częściej będzie się doszukiwać wad zgryzu czy infekcji pasożytniczych. Zgrzytanie zębami w nocy u dorosłych zwykle jest bardziej złożonym problemem. Nakładają się długotrwałe narażenie na stres, zła dieta, zaburzenia snu, problemy psychologiczne czy niewłaściwe wypełnienia zębowe, źle dobrane koronki itd. Ważne jest więc wprowadzenie odpowiednich technik relaksacyjnych, ograniczenie silnych emocjonalnych bodźców przed pójściem spać, zachowanie odpowiedniej higieny snu, właściwa dieta. Czasami konieczna jest konsultacja psychiatryczna i zastosowanie adekwatnego do problemu leczenia.

Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 20.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej