Niektórzy w odpowiedzi na stres przygryzają wargi, obgryzają paznokcie, inni zgrzytają zębami. Bruksizm to medyczne określenie problemu zgrzytania zębami, może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Zgrzytanie zębami może pojawiać się podczas snu, a także w ciągu dnia. Częściej problem bardziej przeszkadza otoczeniu niż osobie, której faktycznie dotyczy. Zgrzytanie zębami jest niejednokrotnie bagatelizowane, co może ostatecznie doprowadzić do poważnych powikłań. Konieczne jest specjalistyczne leczenie tego problemu.
Zgrzytanie zębami – co się kryje pod tym pojęciem?
Zgrzytanie zębami, inaczej bruksizm, oznacza tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki i mimowolne ich zaciskanie. Najczęściej do zgrzytania zębami dochodzi w nocy w czasie snu. Wyróżnia się dwa rodzaje zgrzytania zębami. Pierwszy występuje w ciągu dnia i związany jest z zaciskaniem szczęki. Siła tego ucisku jest o wiele większa niż ta, która generowana jest fizjologicznie, np. w czasie gryzienia pokarmu. Ponadto do zaciskania zębów dochodzi również w spoczynku, kiedy fizjologicznie powierzchnie zębów szczęki i żuchwy się nie stykają. Zgrzytanie zębami w nocy i zaciskanie zębów nocą to bruksizm odśrodkowy.
Jak leczyć bruksizm? odpowiedź znajdziecie na filmie:
Przyczyny zgrzytania zębami w nocy
Zgrzytanie zębami w nocy przez sen to przede wszystkim nadmierny stres i silne emocje, szczególnie nasilone przed zasypianiem. Zaciskanie zębów wynika bowiem z nadmiernego napięcia mięśniowego spowodowanego przewlekłym, nasilonym stresem. Bardzo często w przypadku zgrzytania zębami w nocy u dzieci przyczyną są pasożyty, głównie owsiki. Zgrzytanie zębami w nocy u dorosłych może być wynikiem wad zgryzu, niewłaściwie skorygowanych problemów stomatologicznych (np. niewłaściwego uzupełnienia ubytków), niedoborów magnezu, zaburzeń psychicznych (np. stany lękowe), niewłaściwej budowy jamy ustnej lub nawykowego żucia gumy.
Polecamy: Dlaczego zgrzytamy zębami i jakie mogą być tego konsekwencje?
Zgrzytanie zębami w nocy – jak rozpoznać?
Zgrzytanie zębami w nocy to nie tylko problem jamy ustnej. Zgrzytanie zębami w nocy może doprowadzić do ogólnoustrojowych powikłań. Okazuje się bowiem, że może być czynnikiem spustowym dla migreny współistniejącej ze światłowstrętem, problemów bólowych kręgosłupa, stanów zapalnych przewodu słuchowego, stanów zapalnych w jamie ustnej, bóli mięśni w obrębie obręczy barkowej oraz karku, nawracających dolegliwości bólowych głowy.
Zgrzytanie zębami prowadzi do powikłań w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim do nadmiernego ścierania się zębów i powstawania typowych tarczek. Ze względu na postępujący zanik tkanek przyzębia dochodzi do odsłonięcia korzeni zębowych i ubytków zębowych. Odsłonięcie korzeni zębowych z kolei powoduje pogłębianie się patologii, rozchwianie zębów, ich nadwrażliwość. Ponadto obserwuje się uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Skąd biorą się inne objawy ogólnoustrojowe? Pierwszym symptomem związanym ze zgrzytaniem zębów w nocy jest ból głowy. Wynika z nadmiernej pracy i napięcia mięśni twarzy. Siła, która musi zostać wygenerowana do zgrzytania i zaciskania zębów w nocy, powoduje, że z czasem twarz przybiera kwadratowy kształt, a dodatkowo człowiek po nocy odczuwa nadmierne napięcie nie tylko mięśni twarzy, lecz także mięśni karku czy barków. Drugi aspekt dolegliwości wynikających ze zgrzytania zębami w nocy to nadwyrężenie tudzież uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych. Objawia się trzaskiem przy otwieraniu ust czy też ograniczeniem ruchomości jamy ustnej. Pojawia się bolesność, a dodatkowo uszkodzenie stawu rzutuje na zaburzenie funkcji narządu słuchu, równowagi, szumów i dolegliwości bólowych uszu.
Co na zgrzytanie zębami w nocy?
Konieczne jest przede wszystkim znalezienie przyczyny zgrzytania zębami w nocy i jej eliminacja. Należy udać się na wizytę do stomatologa. Inne przyczyny częściej występują u dzieci, inne u dorosłych. U dzieci częściej będzie się doszukiwać wad zgryzu czy infekcji pasożytniczych. Zgrzytanie zębami w nocy u dorosłych zwykle jest bardziej złożonym problemem. Nakładają się długotrwałe narażenie na stres, zła dieta, zaburzenia snu, problemy psychologiczne czy niewłaściwe wypełnienia zębowe, źle dobrane koronki itd. Ważne jest więc wprowadzenie odpowiednich technik relaksacyjnych, ograniczenie silnych emocjonalnych bodźców przed pójściem spać, zachowanie odpowiedniej higieny snu, właściwa dieta. Czasami konieczna jest konsultacja psychiatryczna i zastosowanie adekwatnego do problemu leczenia.