Zespół rzekomoopuszkowy – opis, przebieg leczenia i rehabilitacji

Fot: Nikada / gettyimages.com

Zespół rzekomoopuszkowy to zespół neurologiczny, w którym leczenie jest przyczynowe, choć nie zawsze udaje się znaleźć przyczynę problemów. Zespół rzekomoopuszkowy jest różnicowany z zespołem opuszkowym.

Jednym z zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego jest zespół rzekomoopuszkowy. Zespół rzekomoopuszkowy to efekt uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, natomiast zespół opuszkowy to konsekwencja zaburzeń funkcji obwodowego neuronu.

Czym jest zespół rzekomoopuszkowy?

Zespół rzekomoopuszkowy pojawia się w wyniku uszkodzenia połączeń nerwowych, pomiędzy okolicą ruchową kory mózgowej a jądrami nerwów IX, X i XI, czyli językowo-gardłowego, błędnego i podjęzykowego. Charakterystyczną cechą zespołu rzekomoopuszkowego jest spowolniała, nosowa mowa, dość niewyraźna. Nie ma zaników mięśniowych, jednak w badaniu neurologicznym można stwierdzić wzmożenie odruchu żuchwowego i obecność objawów sugerujących zespół piramidowy (uszkodzenie ośrodkowego układu ruchowego):

  • obecność patologicznych odruchów nerwowych,
  • niedowłady, porażenia,
  • wzmożenie napięcia mięśniowego i odruchów głębokich.

Dodatkowo pojawiają się objawy takie jak niestabilność emocjonalna.

Zespół rzekomoopuszkowy – przyczyny

Bardzo częstą przyczyną zespołu rzekomoopuszkowego może być miażdżyca, czyli choroba cywilizacyjna dotykającego ludzi w różnym wieku i mogąca zająć niemal każde naczynie tętnicze. Tym samym istnieje ryzyko wystąpienia blaszek miażdżycowych w naczyniach zaopatrujących ośrodkowy układ nerwowy, powodujących zaburzenia przepływu krwi przez te obszary. Wśród innych przyczyn zespołu rzekomoopuszkowego wymienia się guzy mózgu, stwardnienie rozsiane i stwardnienie zanikowe boczne.

Jak jest zbudowany i jak działa układ nerwowy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Leczenie zespołu rzekomoopuszkowego

Jedyną formą leczenia jest terapia przyczynowa. Jeśli przyczyny są nieodwracalne, dochodzi do trwałych uszkodzeń nerwów. Jeśli jednak udało się znaleźć odwracalną przyczynę, wtedy konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia przy współpracy logopedów, neurologów, jak również fizjoterapeutów.

Ze względu na postępujące problemy z połykaniem, dochodzi do utrudnienia przyjmowania posiłków. Przekłada się to na zwiększone ryzyka wystąpienia niedożywienia u chorych. Czasami konieczne jest założenie stomii dożołądkowej, a nawet gastrostomii.

Zespół rzekomoopuszkowy a opuszkowy

Zespół opuszkowy wynika z uszkodzeń jąder nerwów językowo-gardłowego, błędnego i podjęzykowego. Najbardziej charakterystyczne cechy to zaburzenia mowy i połykania. Mowa staje się zamazana, niewyraźna, nosowa, czyli podobnie jak w przypadku zespołu rzekomoopuszkowego, jak również dochodzi do zniesienia odruchu gardłowego i podniebiennego, co przekładania się na problemy z połykaniem. W odróżnieniu od zespołu opuszkowego, w zespole rzekomoopuszkowym pojawiają się brak zaników mięśniowych, wygórowane odruchy gardłowe, nasilony odruch gardłowy i podniebienny, brak drżeń pęczkowych, nieprawidłowe reakcje emocjonalne.

Data aktualizacji: 04.01.2019,
Opublikowano: 04.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej