Zespół Roszpunki – czym się charakteryzuje? Co to jest?

Fot: William Perugini / gettyimages.com

Zespół Roszpunki powinien być przede wszystkim leczony przyczynowo, czyli wymaga terapii behawioralnej. Jeśli dojdzie do niedrożności jelit, konieczna jest interwencja chirurgiczna, ponieważ jest to stan zagrażający życiu.

Zespół Roszpunki jest rzadko spotykanym schorzeniem, objawiającym się niedrożnością jelit. Jego nazwa została zaczerpnięta z bajki braci Grimm, a konkretnie imienia księżniczki o długich, pięknych włosach, zamkniętej w wysokiej wierzy. Przyczyną bezpośrednią jest zjadanie włosów (trichifagia), często współistniejące z tzw. trichotillomanią, czyli nawykiem wyrywania włosów. Zespół Roszpunki wymaga pomocy nie tylko specjalisty z dziedziny chirurgii, ale również psychiatry. Operacja jest konieczna, ponieważ niedrożność jelit jest bezpośrednim zagrożeniem życia.

Co to jest zespół Roszpunki?

Zespół Roszpunki jest rzadką chorobą. Ma kilka cech, które stanowią podstawę do rozpoznania. Występuje przede wszystkim u osób leczonych psychiatrycznie i u chorych z nerwicami. Główną cechą jest trichofagia, czyli zjadanie włosów. Jest to odruch absolutnie niekontrolowany. Często współistnieje z trichotillomanią, czyli zaburzeniem psychicznym polegającym na wyrywaniu włosów. Jeśli te zjawiska współistnieją, w jelitach dochodzi do tworzenia się tzw. trichobezoarów, czyli nietrawionych kul włosów, które doprowadzają do powstania niedrożności.

Jak rozpoznać i jak leczyć nerwicę? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Nerwica, czyli co? Źródło: 36,6.

Trichotillomania w zespole Roszpunki

Trichotillomania jest zaburzeniem psychicznym polegającym na uporczywym wewnętrznym przymusie wyrywania sobie włosów. Najczęściej tego typu zaburzenia są nieuświadomione, czyli chory nie wie, że wyrywa sobie włosy. Robi to automatycznie. Natomiast zdarzają się przypadki trichotillomanii skupionej, czyli pod wpływem wewnętrznego niepokoju, napięcia chory wyrywa włosy, co przynosi mu ulgę i odprężenie. Bardzo często włosy te są zjadane, co doprowadza do rozwoju zespołu Roszpunki. Należy pamiętać, że wyrywane włosy nie muszą dotyczyć wyłącznie włosów na głowie, ale także brwi, rzęs czy innych obszarów owłosionej skóry ciała. Zaburzenie może prowadzić do wyrywania włosów czy też różnego typu włókien z dywanów, a nawet sierści zwierzętom. Trichotillomania może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej obserwuje się początek w dzieciństwie, przed 10. rokiem życia, zwłaszcza u dziewczynek. Szczególne nasilenie odruchu zjadania włosów następuje pod wpływem silnego stresu.

Objawy zespołu Roszpunki

Zanim dojdzie do niedrożności, a u chorego występuje trichotillomania, można zaobserwować ogniska łysienia bez dodatkowych cech zapalnych, bliznowacenia itp., mogących sugerować przyczynę braku włosów. Jeśli włosy zostają zjedzone, gromadzą się w przewodzie pokarmowym. Nie są one trawione, jednak stopniowo przyczyniają się do zaburzenia wchłaniania, trawienia. Powodują bóle brzucha, odbijanie, uczucie pełności w brzucha.

Jeśli dojdzie do niedrożności, pojawia się bardzo silny ból brzucha, a także dochodzi do zahamowania perystaltyki jelit.

Leczenie zespołu Roszpunki

Jeśli nie doszło do ostrej niedrożności przewodu pokarmowego, rozważa się czasami możliwość podania środków przeczyszczających. W większości przypadków konieczne jest specjalistyczne leczenie, szczególnie przyczynowe, czyli obejmujące leczenie zaburzeń psychicznych. Farmakoterapię stanowi np. dopamina, natomiast bardzo ważne są terapie behawioralne chorych. Sama trichotillomania leczona jest lekami przeciwdepresyjnymi. Bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu niedrożności jelit.

Jakie spełnia układ nerwowy? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego? Źródło: 36,6.


Data aktualizacji: 09.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej