Zespół rodzinnej polipowatości jelita grubego i zespół Gardnera - objawy

Fot: RyanKing999 / gettyimages.com

Rodzinna polipowatość jelita grubego stanowi poważną jednostkę chorobową prowadzącą do rozwoju raka jelita grubego. Ma kilka odmian, w których współistnieją również inne nowotwory. Zespół Gardnera daje różne niespecyficzne objawy.

Zespoły polipowatości rodzinnej wiążą się z występowaniem w jelicie grubym co najmniej 100 polipów. U chorych z rodzinną polipowatością gruczolakowatą polipy mogą występować nie tylko w jelicie grubym. Osoby z tym zespołem podlegają obowiązkowym, corocznym kontrolom w postaci kolonoskopii (badania endoskopowego jelita grubego). Zespół Gardnera jest jedną z odmian rodzinnej polipowatości gruczolakowatej, kiedy poza polipami w obrębie jelita grubego obserwuje się kostniaki, zmiany w siatkówce oraz nowotwory tkanek miękkich. Do metod leczenia zalicza się usunięcie profilaktyczne jelita grubego już w 2. lub 3. dekadzie życia, ponieważ około 35% roku życia ryzyko rozwoju raka jelita grubego u tych osób wynosi 100%.

Rodzinna polipowatość gruczolakowata jelita grubego

Jedną z chorób predysponujących do zachorowania na raka jelita grubego jest rodzinna polipowatość gruczolakowata. Przyczyną tego zespołu jest mutacja w genie APC, czyli adenomatous polyposis coli. Rozwija się w drugiej dekadzie życia i polega na powstaniu ogromnej ilości polipów gruczolakowatych w obrębie jelita grubego i odbytnicy. Ich ilość sięga nawet kilku tysięcy. Najczęściej są to polipy o budowie cewkowej, choć mogą rozwijać się także polipy kosmkowe i cewkowo-kosmkowe. Już w drugiej dekadzie życia można wykryć polipy w jelicie grubym w badaniu kolonoskopowym. A już w okolicach 35. roku życia istnieje niemal pewne ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Mimo wczesnego początku choroby, raczej nie rozpoznaje się jej u najmłodszych grup dzieci, choć oczywiście nie można tego wykluczyć. Klasyczny zespół rodzinnej polipowatości gruczolakowatej to co najmniej 100 polipów w obrębie jelita grubego. Istnieje kilka odmian tego zespołu.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Zespół Gardnera

Zespół Gardnera stanowi odmianę zespołu polipowatości rodzinnej. Charakteryzuje się występowaniem polipów w obrębie jelita grubego i odbytnicy, a także:

  • kostniaków – w przypadku zespołu Gardnera są to najczęściej mnogie nowotwory kości;
  • przebarwień siatkówki;
  • guzów desmoidalnych – umiarkowanej złośliwości zmiany nowotworowe wywodzące się z tkanki miękkiej.

Objawy zespołu Gardnera i rodzinnej polipowatości gruczolakowatej

Najczęściej dopiero, kiedy gruczolaki stają się duże i liczne, może dojść do krwawienia z przewodu pokarmowego i rozwoju niedokrwistości. Mogą pojawić się zaparcia, biegunki, bóle brzucha, a także wyczuwalny guz w jamie brzusznej. W przypadku zespołu Gardnera rozwijają się również kostniaki, zmiany na siatkówce i wyczuwalne guzy tkanek miękkich. Zmiany na siatkówce w zespole Gardnera to przede wszystkim wrodzony przerost nabłonka barwnikowego siatkówki.

Diagnostyka i leczenie polipowatości rodzinnej i zespołu Gardnera

U większości chorych stwierdza się dodatni wywiad rodzinny w kierunku polipów jelita grubego. Badaniem diagnostycznym potwierdzającym występowanie polipowatości jest badanie kolonoskopowe i endoskopowe, czyli zbadanie przy pomocy specjalnego aparatu (endoskopu) z dołączoną kamerą, wnętrza przewodu pokarmowego. Badanie to pozwala również na pobranie wycinków do badania histopatologicznego. Jedyną skuteczną terapią jest profilaktyczne usunięcie jelita grubego jeszcze przed ukończeniem przez chorego 35. roku życia.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda kolonoskopia

Zobacz film: Dlaczego watro wykonywać kolonoskopie? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.11.2018,
Opublikowano: 13.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej