Zespół pustego siodła tureckiego, czyli przepuklina śródsiodłowa

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Siodło tureckie to struktura w głowie stanowiąca anatomiczną podstawę dla przysadki mózgowej. Zespół pustego siodła może często nie dawać objawów klinicznych przez długi czas. Jeśli symptomy się pojawiają, obejmują niedoczynność przysadki mózgowej.

Zespół pustego siodła tureckiego jest schorzeniem polegającym na wpukleniu się przestrzeni podpajęczynówkowej w obręb siodła tureckiego. Najczęściej przebiega bezobjawowo i jest rozpoznawany przypadkowo w badaniach obrazowych ośrodkowego układu nerwowego. Siodło tureckie jest kostną strukturą wewnątrz czaszki, znajdującą się blisko skrzyżowania nerwów wzrokowych i stanowiącą swego rodzaju „siodło” dla przysadki mózgowej.

Zespół pustego siodła tureckiego – co to jest?

Po raz pierwszy termin zespołu pustego siodła został wprowadzony w połowie XX w. Z czasem, wraz z rozpowszechnieniem się badań obrazowych, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, jego rozpoznanie stało się częstsze. Zespół pustego siodła to wpuklenie się przestrzeni podpajęczynówkowej w obręb siodła tureckiego. Skutkiem tego jest jego powiększenie, przebudowa, a także przesunięcie przysadki mózgowej. Należy więc zwrócić uwagę, że termin „puste siodło” nie powinno się rozumieć dosłownie. Struktura siodła nie robi się pusta, tylko wypełnia ją pajęczynówka z płynem mózgowo-rdzeniowym.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Siodło więc jest puste tylko pod względem braku w nim przysadki mózgowej, która jest przesunięta. W wielu źródłach można spotkać się z równoznacznym terminem śródsiodłowa przepuklina pajęczynówki. Często zespół pustego siodła nie powoduje wyraźnych objawów klinicznych i jest rozpoznawany przypadkowo, np. podczas diagnostyki niespecyficznych objawów okulistycznych. Pełnoobjawowa choroba wywołuje zaburzenia hormonalne, ponieważ przysadka mózgowa jest wraz podwzgórzem strukturą nadzorującą pracę układu wydzielania wewnętrznego, czyli endokrynnego.

Przyczyny zespołu pustego siodła

Wykazano zależność pomiędzy występowaniem zespołu pustego siodła tureckiego a płcią żeńską i otyłością. Może być to związane z osłabianiem przepony siodła przy zmianach hormonalnych zachodzących w ciąży. Szczególnie dotyczy to ciąży mnogich. Otyłość i nadciśnienie również są stanami mogącymi sprzyjać temu schorzeniu ze względu na współistniejące, często wzmożone, ciśnienie śródczaszkowe. Do innych przyczyn zalicza się udar przysadki mózgowej, czyli zespół Sheehana, radioterapię, operację w obrębie przysadki mózgowej czy gruczolaki przysadki ulegające udarom. Zdarza się, że zespół pustego siodła tureckiego jest chorobą o charakterze pierwotnym, niemającą konkretnej przyczyny.

Objawy zespołu pustego siodła

Najczęściej zespół pustego siodła przebiega bezobjawowo bądź ma niespecyficzny przebieg. Głównie charakteryzuje się niedoczynnością przysadki mózgowej w stopniu częściowym lub całkowitym oraz hiperprolaktynemią, czyli nadmiernym wydzielaniem prolaktyny. Diagnoza jest stawiana dość późno, ponieważ najczęściej choroba rozwija się powoli i podstępnie. Jeśli już pojawiają się objawy, to są one niespecyficzne. Przy pierwotnym zespole pustego siodła zdarza się niedobór hormonu wzrostu. Kolejnym zaburzeniem jest nadmiar prolaktyny wydzielanej przez przysadkę, ponieważ zaburzony jest dopływ hamującej dopaminy z podwzgórza. Kolejne, rzadsze zaburzenia hormonalne, to niedobór hormonów płciowych, wtórna niedoczynność tarczycy czy wtórna niedoczynność kory nadnerczy. Objawami, które powinny skłonić lekarza do diagnostyki obrazowej, są nawracające bóle głowy o różnym nasileniu, a także zaburzenia widzenia w postaci ubytków pola widzenia.

Diagnostyka i leczenie zespołu pustego siodła

Podstawą rozpoznania są badania obrazowe, przede wszystkim rezonans magnetyczny, będący najlepszą metodą diagnostyczną w tej jednostce chorobowej. Rozpoznanie zespołu pustego siodła stawia się w sytuacji wypełnienia siodła płynem mózgowo-rdzeniowym w co najmniej 50%, a przysadka ma mniejszą grubość niż 2 mm.

Konieczna jest odpowiednia suplementacja hormonów, a czasami interwencja neurochirurgiczna. Szczególnie stosuje się nadtwardówkową metodę leczenia, która pozwala na zabieg przy niewielkim ryzyku urazu. Dno siodła rekonstruuje się za pomocą biowchłanialnych materiałów. Jeśli chory nie ma objawów klinicznych, podlega regularnym obserwacjom pod kątem zaburzeń hormonalnych, neurologicznych i okulistycznych.

Zobacz film: Pień mózgu. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 23.06.2018,
Opublikowano: 22.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

ciekawy 26.06.2018r.

Ciekawe

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej