Zespół pica, czyli łaknienie spaczone. Istota choroby, przyczyny i rodzaje. Jak leczyć chorobę Pica?

Fot: pressmaster / fotolia.com

Łaknienie spaczone, określane inaczej jako zespół lub choroba pica, jest schorzeniem, którego nie należy lekceważyć. Istotą choroby jest spożywanie przedmiotów niebędących produktami żywnościowymi. Przyczynami zespołu pica mogą być: niedobory minerałów, niedożywienie oraz zaburzenia psychiczne.

Łaknienie spaczone należy do zaburzeń odżywiania, które najczęściej występuje u małych dzieci oraz u kobiet ciężarnych. Polega ono na spożywaniu substancji niejadalnych i nienależących do grupy produktów żywnościowych, np. gliny czy piasku.

Zespół pica – co to za choroba?

Zespół pica, czyli łaknienie spaczone, jest chorobą zaliczaną do zaburzeń odżywiania, której istotą jest kompulsywne spożywanie substancji niebędących produktami żywnościowymi. Mianem łaknienia spaczonego określa się również jedzenie nieprzetworzonych produktów spożywczych. Zespół pica diagnozowany jest u osób, u których objawy choroby trwają co najmniej jeden miesiąc. Łaknienie spaczone może rozwinąć się w każdej grupie wiekowej, jednak najczęściej występuje u małych dzieci oraz kobiet ciężarnych. Choroba przyjmuje różne formy. Wśród najbardziej rozpowszechnionych wyróżnia się:

  • pagofagię – jedzenie lodu,
  • geofagię – jedzenie gliny,
  • koniofagię – jedzenie kurzu,
  • ksylofagię – jedzenie drewna,
  • trichofagię – jedzenie włosów.

Do częstych postaci zespołu pica należą również: ryzofagia – spożywanie surowego ryżu oraz amylofagia – spożywanie surowej skrobi. Osoby z łaknieniem spaczonym często spożywają również przedmioty, takie jak: mydło, kreda, tynk ze ścian, popiół, niedopałki papierosów, fusy z kawy, odpryski farby, pasta do zębów, guziki oraz papier. Spożywanie tego rodzaju artykułów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, do których należą: zatrucia ołowiem, niedrożność przewodu pokarmowego (np. zatory jelitowe) oraz infekcje pasożytnicze. Osoby z zespołem pica są również narażone na zachłyśnięcie, które może zakończyć się uduszeniem.

Przyczyny łaknienia spaczonego

Jedną z częstszych przyczyn zespołu pica jest niedobór żelaza w organizmie. U osób z obniżonym poziomem tego minerału najczęściej rozpoznaje się pagofagię, geofagię, ryzofagię oraz amylofagię. Na niedobory żelaza szczególnie narażone są kobiety ciężarne, małe dzieci, a także młodzież (zwłaszcza dojrzewające dziewczęta stosujące diety odchudzające. Łaknienie spaczone może rozwinąć się również na skutek niedoboru cynku. Do powstania choroby mogą doprowadzić: niedożywienie oraz niedobory podstawowych substancji odżywczych na skutek stosowania restrykcyjnych diet. Spożywając przedmioty niejadalne, chory dąży do uczucia pełności i sytości. Chorobę pica rozpoznaje się również u osób z zaburzeniami psychicznymi, np. schizofrenią, histerią oraz zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. W tym przypadku chory spożywa niejadalne przedmioty, gdyż nie posiada świadomości o skutkach ubocznych i ich szkodliwości. Na schorzenie narażone są również osoby z:

  • niedostateczną ilością wytwarzanej dopaminy w mózgu,
  • zaburzeniami hormonalnymi (np. choroby tarczycy),
  • zaburzeniami metabolicznymi (np. cukrzyca),
  • zaburzeniami rozwojowymi (np. upośledzenie umysłowe, autyzm).

U małych dzieci powstanie łaknienia spaczonego jest bardzo często związane z innym postrzeganiem rzeczywistości i brakiem umiejętności różnicowania rzeczy jadalnych i niejadalnych. Przyczynami zespołu pica mogą być również uwarunkowania kulturowe i praktyki religijne – wówczas spożywanie niejadalnych przedmiotów traktowane jest jako zachowanie zupełnie normalne i wyuczone. W takich przypadkach jedzenie nietypowych produktów postrzegane jest jako choroba przez ludzi wywodzących się z innych kultur. W niektórych afrykańskich kulturach kobiety ciężarne spożywają piasek lub glinę, gdyż uważają, że surowce te posiadają wysoką wartość odżywczą i chronią przez zatruciami. Łaknienie spaczone w wielu przypadkach jest chorobą przejściową i krótkotrwałą, jednak niekiedy wymaga zastosowania specjalistycznej terapii. Schorzenia w żadnych z przypadków nie należy lekceważyć, gdyż może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków ubocznych.

Leczenie zespołu pica – na czym polega?

Leczenie zespołu pica należy rozpocząć od zwalczenia powikłań, do których dochodzi w wyniku spożywania produktów niebędących artykułami żywnościowymi. W leczeniu łaknienia spaczonego ważną rolę odgrywa rozpoznanie przyczyny choroby. Zdiagnozowanie przyczyn łaknienia spaczonego wymaga współpracy specjalistów z różnych dziedzin – lekarza, psychologa, a nierzadko również socjologa, gdyż zespół pica może być uwarunkowany czynnikami kulturowymi. Wskazana jest ocena psychologiczna pozwalająca stwierdzić, czy schorzenie jest związane z zaburzeniami natury psychicznej. W takich przypadkach stosuje się terapię psychologiczną oraz leki. W zespole pica wywołanym przez niedobory składników mineralnych podstawą leczenia jest uzupełnianie brakujących związków poprzez dietę oraz preparaty dostarczające m.in. żelaza i cynku.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej