Zespół niezaspokojenia emocjonalnego – przyczyny, objawy, leczenie

Fot: Colin Hawkins / gettyimages.com

Niedojrzałość emocjonalna to podstawowy objaw zespołu niezaspokojenia emocjonalnego. Problem ten dotyczy osób, które w dzieciństwie doznały deprywacji rodzicielskich uczuć. W dorosłym życiu nie radzą sobie z własnymi emocjami. Nie potrafią też nawiązywać dojrzałych relacji z innymi ludźmi.

Zespół niezaspokojenia emocjonalnego w latach 50. ubiegłego wieku opisali po raz pierwszy holenderscy psychiatrzy – Anna Terruwe i Conrad Baars, nazywając go nerwicą deprywacyjną. Problem ten jak dotąd nie figuruje w klasyfikacjach zaburzeń psychicznych, ale ma dość specyficzne objawy i wymaga odpowiedniego postępowania terapeutycznego.

Przyczyny niedojrzałości emocjonalnej

Rozwój jednostki w różnych sferach – fizycznej, intelektualnej, emocjonalnej, społecznej itd. – w optymalnych warunkach przebiega jednocześnie. Przy braku odpowiedniej stymulacji zdarza się jednak, że człowiek dojrzewa tylko w określonych obszarach, w innych pozostając dzieckiem. Przyczyną niedojrzałości emocjonalnej dorosłych są deficyty, jakie w sferze uczuć wystąpiły w okresie ich dzieciństwa.

Odwołując się do metafory, jaką posłużyli się amerykańscy psychiatrzy Frank Minirth i Paul Meier, ludzie rodzą się z pustym „zbiornikiem”, który na skutek interakcji z otoczeniem stopniowo wypełnia się miłością, czułością i troską. Przy braku tych uczuć w dorosłe życie wkracza się z ogromnym deficytem emocjonalnym, określanym niegdyś mianem nerwicy deprywacyjnej, a dziś – zespołem niezaspokojenia emocjonalnego.

Emocjonalna deprywacja może dotyczyć osób, które nie doświadczyły dostatecznie dużo bezwarunkowej miłości i akceptacji ze strony rodziców – najczęściej dlatego, że oni sami dorastali z pustymi „zbiornikami”. Jeśli podstawowe potrzeby człowieka związane ze sferą uczuć nie zostaną zaspokojone w okresie jego rozwoju, rozpoczyna on samodzielne życie z dojrzałością emocjonalną dziecka. Jest spragniony miłości, uwagi innych, niepewny siebie, brakuje mu poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości. Tak samo, jak małe dzieci jest skoncentrowany na sobie, ma trudność z przeżywaniem autentycznej troski o innych ludzi. W jego świecącym pustkami „zbiorniku” brakuje uczuć, którymi mógłby obdzielać otoczenie.

Czy chodzisz na psychoterapię?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Osobowość niedojrzała

Objawy emocjonalnej niedojrzałości mogą mieć różny charakter i nasilenie – w zależności od tego, w jakim stopniu danej osobie udało się skompensować deficyty powstałe w okresie rozwoju. W klasyfikacji zaburzeń psychicznych istnieje pojęcie osobowości niedojrzałej, której przypisuje się takie cechy, jak:

  • niezdolność do empatii – zarówno dostrzegania negatywnych emocji innych osób, jak i cieszenia się ich radością,
  • potrzeba nieustannego potwierdzania własnej wartości w oczach innych,
  • nadwrażliwość na krytykę (w tym nadinterpretacja neutralnych komunikatów),
  • problem z przyznaniem się do błędu,
  • silny lęk przed podejmowaniem różnych działań w obawie o brak akceptacji otoczenia,
  • brak asertywności, uleganie innym pod wpływem komplementów czy w obawie przed odrzuceniem,
  • brak poczucia bezpieczeństwa, niepewność w kontaktach międzyludzkich,
  • brak wiary w szczerość uczuć innych ludzi,
  • poczucie osamotnienia, niezrozumienia,
  • kompleksy, poczucie niższości,
  • poczucie winy,
  • trudności w podejmowaniu decyzji,
  • problem z obiektywną oceną sytuacji.

Niedojrzałość emocjonalna w związku partnerskim czy przyjaźni to powód cierpienia obu stron. Osoby z zespołem niezaspokojenia emocjonalnego, mimo najlepszych chęci, nie potrafią tworzyć zdrowych relacji, obdarzać bliskich bezinteresowną miłością. Ich uwaga skoncentrowana jest bowiem na zaspokajaniu własnych potrzeb. Nawet próby uszczęśliwiania innych ludzi podyktowane są zwykle chęcią uzyskania ich aprobaty, czyli napełnienia własnego „zbiornika”.

Jakie mogą być pierwsze objawy nerwicy? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Nerwica. Źródło: 36,6

Czy leczenie niedojrzałości emocjonalnej jest możliwe?

Zespół niezaspokojenia emocjonalnego to zaburzenie, które sprawia spore trudności diagnostyczne. Dlatego osoby nim dotknięte często mają problem z uzyskaniem adekwatnej pomocy. Co więcej, bywają traktowane z niezrozumieniem przez otoczenie, w związku z tym nie uzyskują tego, czego najbardziej potrzebują, czyli akceptacji.

Według Anny Terruwe osobowość niedojrzała nie kwalifikuje się do klasycznej terapii analitycznej czy behawioralnej. Ponieważ zaburzenie nastąpiło na skutek zatrzymania rozwoju emocjonalnego jednostki, należy zanurzyć ją w środowisku, w którym będzie miała możliwość uzupełnienia powstałych w dzieciństwie deficytów. Niesymetryczne relacje z człowiekiem niedojrzałym emocjonalnie są zwykle dużym, osobistym problemem dla jego bliskich, więc wskazany jest udział osoby trzeciej – psychoterapeuty.

Pomocna w leczeniu nerwicy deprywacyjnej może być już sama relacja z terapeutą. Odpowiednią metodą jest także terapia grupowa, ponieważ pozwala na budowanie więzi z innymi ludźmi w kontrolowanych warunkach. Niezwykle istotna jest przy tym współpraca bliskich pacjenta, którzy, poinformowani o specyfice jego zaburzenia, mogą traktować go ze zrozumieniem, nie stawiać mu nierealnych wymagań. Terapia wymaga sporo czasu, ale doświadczając akceptacji, bliskości, bezwarunkowej miłości można stopniowo zapełnić swój „zbiornik” i w poczuciu własnej wartości zacząć budować dojrzałe relacje z innymi ludźmi.

Bibliografia:

1. A. Terruwe, C. Baars, Integracja emocjonalna. Jak uwierzyć, że jesteś kochany i potrafisz kochać, tł. M. Ciszewska, Poznań 2004.

2. R. Hemfelt, F. Minirth, P. Meier, Miłość to wybór. O terapii współuzależnień, Poznań 2012.

Data aktualizacji: 17.05.2019,
Opublikowano: 14.05.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej