Zespół Gilberta – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Fot: adimas / fotolia.com

Zespół Gilberta jest chorobą genetyczną nie wymagającą leczenia. Mimo to szybka diagnoza ma tutaj ogromne znaczenie. Schorzenie nie powoduje uszkodzenia wątroby, natomiast może występować reakcja nadwrażliwości na niektóre leki.

Zespół Gilberta jest inaczej określany okresową żółtaczką młodocianych i wiąże się z metabolizmem człowieka. Choroba polega na zwiększonym stężeniu bilirubiny we krwi. Jest to spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem przemiany barwnika żółciowego w wątrobie. Bilirubiną nazywa się żółty barwnik, który powstaje w wyniku rozkładu hemoglobiny uwalnianej z rozpadłych erytrocytów (czerwonych krwinek). Z osocza jest on transportowany do wątroby, a następnie wiązany z kwasem glukuronowym. Tak sprzężona bilirubina przedostaje się do dróg żółciowych. Dalej w pęcherzyku żółciowym zagęszcza się, co powoduje, że żółć nabiera odpowiedniej barwy.

Osoby chore na zespół Gilberta mają zaburzone działanie enzymu biorącego udział w łączeniu bilirubiny z kwasem glukuronowym, powoduje to zwolnienie jej usuwania z krwi, przez co prowadzi do hiperbilirubinemii, czyli zwiększonego poziomu bilirubiny. Choroba pojawia się jedynie u 7% społeczeństwa i znacznie częściej jest wykrywana u mężczyzn.

Zespół Gilberta – przyczyny

Zespół Gilberta jest powodowany przez mutację genu kodującego enzym glukuronylotransferazę urydyny (UGT), który ma znaczącą rolę w procesie wiązania się bilirubiny z kwasem glukuronowym. W wyniku zmniejszonej aktywności UGT oraz wpływu niekorzystnych czynników zewnętrznych, okresowo dochodzi do wzrostu wolnej formy bilirubiny we krwi. Zespół Gilberta jest przekazywany przez dziedziczenie nieprawidłowych genów od przynajmniej jednego z rodziców (dziedziczenie chorób autosomalnie dominujące).

Jakie są objawy zespołu Gilberta?

Zazwyczaj choroba przebiega bezobjawowo. Najczęściej jest diagnozowana przypadkiem, podczas wykonywania rutynowych badań krwi. Czasem może wystąpić krótkotrwała żółtaczka, ujawniająca się zabarwieniem białek oczu czy skóry.

Objawy nasilają się wskutek stresu, głodzenia się, wysiłku, infekcji, podczas których występuje wysoka gorączka, w okresie miesiączki, ciąży, po operacjach, a także po spożyciu alkoholu. Często obserwuje się nadwrażliwość lub reakcję toksyczną na leki np. irinocetan, niesteroidowe leki przeciwzapalne, propofol. Ponadto u pacjenta może pojawić się ciemny mocz oraz jasne stolce. Niekiedy występują symptomy typowe dla przeziębienia albo grypy, np. bóle głowy czy zmęczenie. Dodatkowo osoba może odczuwać niestrawność, problemy z trawieniem, niepokój, złe samopoczucie, zakłóconą koncentrację, przyspieszoną akcję serca, częściej i intensywniej się pocić. Nie powiększa się śledziona ani wątroba. Co więcej, próby wątrobowe w takich przypadkach okazują się prawidłowe.

Zespół Gilberta – leczenie

Zespół Gilberta może ostatecznie zostać rozpoznany na podstawie badania krwi. Prawidłowy poziom całkowitej bilirubiny powinien mieć od 0,2 do 1,1 mg/dl, przy czym ilość wolnego żółtego barwnika, niezłączonego z kwasem glukuronowym, wynosi od 0,2 do 0,8 mg/dl. U osób dotkniętych tym schorzeniem poziom bilirubiny najczęściej nie przekracza 4–5 mg/dl.

Zazwyczaj w diagnostyce choroby sprawdza się poziom bilirubiny po 48 godzinach głodówki albo stosowania niskokalorycznej diety (około 400 kcal dziennie). Skutkiem tego jest dwa razy większe stężenie żółtego barwnika.

Aby zdiagnozować zespół Gilberta u chorego, wykorzystuje się również doustne badanie z fenobarbitalem (na chorobę wskazuje niższy poziom bilirubiny we krwi po kilku dniach podawania leku) albo kwasem nikotynowym (przy schorzeniu pojawia się większa żółtaczka). Zastosowanie tradycyjnej biopsji wątroby nie wskazuje na żadne nieprawidłowości w strukturze wątroby. Za to w badaniu mikroskopem elektronowym widoczne są uszkodzenia wywołane w błonie hepatocytu (komórki wątroby) przy biegunie naczyniowym.

Lekarz przed ostatecznym potwierdzeniem zespołu Gilberta powinien wykluczyć inne choroby powodujące żółtaczkę. Wśród nich są stwardniające zapalenie dróg żółciowych, kamica przewodowa, żółciowa marskość wątroby, rak dróg żółciowych, rak trzustki, rak brodawki Vatera czy uszkodzenie komórek wątroby (toksyczne i wirusowe uszkodzenie wątroby, mniejszy przepływ krwi u pacjentów mających prawokomorową niewydolność serca).

Zespół Gilberta nie wymaga leczenia. Głównym działaniem jest tu zmiana diety na odpowiednią mniej szkodliwą dla wątroby. Pacjentom zaleca się wystrzegania alkoholu, gdyż zwiększa stężenie bilirubiny. Nie powinni oni również stosować głodówek ani niskokalorycznych diet.

Chorzy powinni jeść regularne posiłki oraz przyjmować duże ilości płynów, przynajmniej 2 l dziennie. Dieta powinna zawierać dużo owoców oraz warzyw. Lekarze rekomendują również bezstresowy styl życia, a ci, którzy łatwo ulegają emocjom, mogą skorzystać z leków uspokajających czy technik relaksacyjnych, pozwalających na szybsze i łatwiejsze pozbycie się negatywnych uczuć.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 20.12.2017,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Karczochy – te smakowite warzywa obniżają cholesterol, dbają o wątrobę i... pomagają schudnąć

Karczochy to warzywa cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój smak. Mają też wyjątkowe właściwości lecznicze, a ich regularne spożywanie obniża cholesterol, wspomaga leczenie chorej wątroby, a także ułatwia odchudzanie. Najsilniejsze działanie ma wyciąg z karczocha.

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Czytaj więcej
Termoablacja mięśniaków, wątroby i guzów przerzutowych. Na czym polega zabieg?

Termoablacja jest małoinwazyjną i coraz popularniejszą metodą leczenia, wykorzystującą prąd zmienny o dużej częstotliwości do wytworzenia wysokiej temperatury, która niszczy zmienione chorobowo tkanki. Termoablację stosuje się do walki z nowotworami, ale również do leczenia mięśniaków czy żylaków.

Czytaj więcej
Kolka wątrobowa – bolesne problemy z pęcherzykiem żółciowym. Jak sobie z nimi radzić?

Kolka wątrobowa to wyjątkowo bolesna dolegliwość, która wskazuje na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Bagatelizowanie jej objawów może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Z kolką częściej zmagają się kobiety niż mężczyźni. 

Czytaj więcej
Święta w wersji light. Jak odchudzić tradycyjne świąteczne potrawy? 

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób czas obżarstwa i błogiego lenistwa. Niestety to, co przyjemne dla ducha, dla ciała już takie nie jest. Poza niestrawnością możemy także nabawić się przy świątecznym stole kilku nadprogramowych kilogramów. Co można przygotować w wersji light? Podpowiedzi znajdziecie poniżej!

Czytaj więcej
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Polekowe uszkodzenie wątroby to poważne schorzenie, które pojawia się w wyniku terapii farmakologicznej. Aby go uniknąć, podczas przyjmowania leków należy stosować odpowiednią dietę, unikać alkoholu oraz przyjmować leki wyłącznie w dawkach wyznaczonych przez lekarza.

Czytaj więcej