Zespół Fanconiego a anemia Fanconiego – czym się różnią?

Fot: wildpixel / gettyimages.com

Zespół Fanconiego to pojęcie dotyczące patologii nerek. Może być wrodzony lub nabyty; leczony jest objawowo poprzez regulację gospodarki elektrolitowej. Anemia Fanconiego to zupełnie inna, ciężka, uwarunkowana dziedzicznie choroba, dająca ogólnoustrojowe objawy.

Zespół Fanconiego to złożona patologia cewek nerkowych, prowadząca do utraty z moczem wielu substancji, takich jak aminokwasy, fosforany, kwas moczowy, magnez, wapń, potas, glukoza czy cytryniany. Może być wrodzony lub nabyty. Zupełnie inną chorobą jest anemia, czyli niedokrwistość Fanconiego. Polega na zaburzeniach naprawy DNA, które są dziedziczone i objawiają się postępującą niewydolnością szpiku kostnego, spadkiem elementów morfotycznych we krwi obwodowej, obecnością wad wrodzonych i dużą skłonnością do powstawania nowotworów i guzów.

Zespół Fanconiego

Zespół Fanconiego to defekt cewki bliższej nefronu, czyli podstawowego elementu czynnościowego nerki. Dochodzi do zaburzeń absorpcji aminokwasów, glukozy, fosforanów, wodorowęglanów, kwasu moczowego, wielu pierwiastków, wody czy białek drobnocząsteczkowych. Może mieć postać wrodzoną bądź nabytą (np. po zatruciach rtęcią, ołowiem czy w przebiegu chorób nerek).

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

U dorosłych pierwsze objawy to:

  • osłabienie,
  • częste oddawanie moczu,
  • bóle kości,
  • zniekształcenia kości,
  • złamania patologiczne,
  • spadek napięcia mięśni,
  • porażenia wiotkie.

Leczenie zespołu Fanconiego polega na usunięciu przyczyny choroby nerek i wyrównywaniu zaburzeń elektrolitowych.

Anemia, czyli niedokrwistość Fanconiego – przyczyny i objawy

Niedokrwistość (anemia Fanconiego) jest uwarunkowaną genetycznie chorobą wywołaną mutacją genów odpowiedzialnych za procesy naprawy DNA, czyli materiału genetycznego.

Obraz kliniczny jest bardzo zróżnicowany. Choroba dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, choć znane są przypadki dziedziczenia tego schorzenia w sprzężeniu z chromosomem X. Pierwsze objawy obejmują wady wrodzone, które mogą dotyczyć właściwie każdego układu – moczowo-płciowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, nerwowego, kostnego, a nawet skóry. Mogą występować wady kończyn, niedobór wagi i wzrostu, małogłowie, małoocze.

Zobacz film: Masz anemię? Zobacz co powinieneś jeść? Źródło: Bez recepty.

Można spotkać się z zaburzeniami pigmentacji skóry. Wady wrodzone miewają różne nasilenie. Zdarza się, że są na tyle nieznaczne, że dużo później rozpoznaje się chorobę. W późniejszym wieku pojawiają się objawy niewydolności szpiku kostnego, czyli niedoborów elementów morfotycznych krwi. Osoby chore na niedokrwistość Fanconiego często zapadają na choroby nowotworowe i zdecydowanie częściej niż u pozostałej populacji rozpoznaje się u nich guzy lite. Płodność u chorych jest zdecydowanie zaburzona, a często właściwie zupełnie zniesiona.

Leczenie niedokrwistości Fanconiego

Leczenie polega na transfuzjach koncentratów krwinek czerwonych bądź ubogoleukocytarnych płytek krwi. Jedyną możliwością leczenia jest przeprowadzenie przeszczepu szpiku kostnego. Objawowe leczenie androgenami pozwala u niektórych pacjentów zwiększyć liczbę krwinek. Można rozważyć również podanie hematopoetycznego czynnika wzrostu. Jeśli dojdzie do rozwoju nowotworu złośliwego, leczenie może okazać się trudniejsze niż u reszty populacji, ze względu na znaczną nadwrażliwość chorego z niedokrwistością Fanconiego na chemioterapię i promieniowanie. Rokowanie jest złe – choroba skraca długość życia ze względu na nowotwory złośliwe i niewydolność szpiku kostnego. Wykonanie przeszczepu i leczenie androgenami często wydłużają życie pacjentów.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 09.05.2018,
Opublikowano: 09.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej