Zespół Cotarda – jak objawiają się urojenia nihilistyczne z depresją?

Justin Case/getty images

Zespół Cotarda objawia się uczuciem zaniku własnego ciała, przekonaniem o licznych chorobach somatycznych, niechęcią do jedzenia, poczuciem nieśmiertelności i depresją. Bardzo dobrą i skuteczną formą terapii są elektrowstrząsy.

Zespół Cotarda po raz pierwszy został opisany w 1880 r. przez neurologa z Francji Jules’a Cotarda jako rodzaj psychotycznej depresji obejmującej lęk, niewrażliwość na bodźce bólowe, melancholię, urojenia dotyczące własnego ciała i przeświadczenie o nieśmiertelności. Francuski neurolog opisał tę jednostkę chorobową, ponieważ zgłosiła się do niego pacjentka, która była przekonana, że poszczególne części jej ciała nie istnieją. Z czasem jej przekonania przybrały na sile, uważała siebie za martwą, aż ostatecznie zmarła z głodu. W kolejnych latach i dalszych badaniach klasyfikacja i kryteria tego zespołu uległy znacznym modyfikacjom.

Zespół Cotarda – charakterystyka schorzenia

Zespół Cotarda nie jest odrębną jednostką chorobową, a zespołem urojeń nihilistycznych dotyczących ciała, ujawniających się w przebiegu wielu chorób i zaburzeń. Najczęściej występuje on u osób starszych. Jest to swego rodzaju postać depresji psychotycznej. Towarzyszą jej urojenia hipochondryczne i nihilistyczne. Urojenia hipochondryczne, czyli urojenia dotyczące tego, że pacjent rozpoznaje u siebie wiele chorób, nie podlegają korekcie mimo dostarczanych przez otoczenie dowodów błędności tych przekonań. Urojenia nihilistyczne natomiast polegają na tym, że choremu wydaje się, iż otoczenie nie istnieje albo że wszystko znika. Urojenia nihilistyczne dotyczą również własnego ciała. Osoba jest przekonana, że jej organy wewnętrzne zanikają, gniją, a ciało jest wyłącznie skorupą obejmującą pustą przestrzeń.

Nie da się przekonać chorych o błędności ich przekonań. Twierdzą oni, że są martwi, że ich ciała się rozkładają. Ponadto są odporni na ból, przez co czują się nieśmiertelni. Poczucie nieśmiertelności u tych osób jest potęgowane przez przekonanie o tym, że nic nie jest w stanie ich zabić, bo przecież już nie żyją.

Zobacz film: Choroby rzadkie

źródło:x-news

Objawy zespołu Cotarda

Zespół Cotarda w ostatnich latach został podzielony na 3 rodzaje:

  • Depresja psychotyczna z objawami lęku i obniżeniem nastroju, halucynacjami słuchowymi, urojeniami winy.
  • Typ I zespołu Cotarda – urojenia nihilistyczne i hipochondryczne bez depresji.
  • Typ II zespołu Cotarda – urojenia nihilistyczne i hipochondryczne z depresją, lękiem i skłonnością samobójczą.

Zespół Cotarda ujawnia się najczęściej u osób w starszym wieku i towarzyszy innym jednostkom chorobowym, np. zaburzeniom afektywnym – depresji i chorobie dwubiegunowej. Może również współistnieć z innymi jednostkami chorobowymi, jak schizofrenia, otępienie, padaczka czy guzy mózgu. Rzadziej zespół Cotarda dotyczy osób młodszych; szczególnie narażeni są na niego jednak chorzy na coraz częściej rozpoznawaną chorobą afektywną dwubiegunową.

Ze względu na obecność urojeń nihilistycznych i uczucie braku narządów wewnętrznych, np. układu pokarmowego, objawem zespołu Cotarda jest np. brak odczuwania głodu czy pragnienia.

Przyczyny zespołu Cotarda

Niestety nie znaleziono przyczyny występowania zespołu Cotarda. Jak wspomniano, schorzenie to może nałożyć się na inną patologię związaną z ośrodkowym układem nerwowym, jednak bardzo często u chorych nie wykrywa się wcześniej żadnych anomalii mózgu.

Leczenie zespołu Cotarda

Rokowanie u osób z zespołem Cotarda są dobre pod warunkiem podjęcia odpowiedniego leczenia. Bardzo dobrze działają elektrowstrząsy, ale ważną rolę w leczeniu odgrywają również antydepresanty i leki przeciwpsychotyczne.

Przypadki zespołu Cotarda

Celem zobrazowania przebiegu zespołu Cotarda może być opis przypadku. Starsza kobieta po stracie ojca popadła w tzw. hipomanię. Jest to zaburzenie maniakalne, jednak o zdecydowanie mniejszym nasileniu. Okresy hipomanii trwały kilka miesięcy. Następnie ta kobieta zaczęła notorycznie uskarżać się na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Zaczęła doszukiwać się chorób, których nie miała. Popadła w depresję, przez co straciła pracę. Ponadto nasilało się wewnętrzne uczucie bardzo ciężkiej choroby. Nałożyły się na to urojenia prześladowcze i myśli samobójcze. W związku z tymi objawami za pośrednictwem rodziny została przyjęta do szpitala. Podczas hospitalizacji obserwowano u niej liczne zaburzenia, szczególnie urojenia smakowe, zapachowe, słuchowe. Nie chciała jeść ani pić, co argumentowała tym, że nie ma narządów wewnętrznych, które mogłyby strawić pokarm. Myśli samobójcze zniknęły. Na ich miejsce weszło uczucie nieśmiertelności. Pacjentka została poddana leczeniu elektrowstrząsami. Po kilku zabiegach objawy ustąpiły, a pacjentka została wypisana do domu z lekami stabilizującymi nastrój.

Data aktualizacji: 08.08.2020,
Opublikowano: 09.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej