Zespół Cockayne’a – objawy i leczenie rzadkiej choroby genetycznej

Fot: Obencem / gettyimages.com

Zespół Cockayne’a jest rzadką chorobą genetyczną, nierokującą najlepiej. Doprowadza do zgonu przed końcem drugiej dekady życia, a w ciężkiej odmianie dzieci nie dożywają nawet 10 lat. Leczenie jest objawowe.

Zespół Cockayne’a jest rzadkim i śmiertelnym schorzeniem dziedziczonym autosomalnie recesywnie. Jest to choroba neurodegeneracyjna, charakteryzująca się nieprawidłowym wzrostem, upośledzeniem rozwoju psychoruchowego, nadwrażliwością na światło słoneczne, zaburzeniami wzroku i przedwczesnym starzeniem się. Choroba wynika z zaburzenia mechanizmu naprawy DNA. Zespół Cockayne’a to bardzo ciężkie schorzenie, doprowadzające do zgonu często już w pierwszej bądź drugiej dekadzie życia.

Teoretycznie znane są geny, których mutacja powoduje zespół Cockayne’a, jednak patomechanizm choroby nie jest jeszcze dokładnie poznany. Nazwa zespołu pochodzi od angielskiego lekarza Edwarda Alfreda Cockayne, który po raz pierwszy opisał go w 1936 r.

Przyczyny zespołu Cockayne’a

U podstaw zespołu Cockayne’a leży autosomalny recesywny wzór dziedziczenia. Według niego klasyfikuje się chorobę jako CSA – mutacja w genie ERCC8 lub w genie ERCC6 (znanym również jako CSB). Mutacje genu ERCC6 stanowią około 70% przypadków. Białka wytwarzane przez te geny biorą udział w naprawie uszkodzonego DNA. Do uszkodzenia DNA dochodzi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, czyli np. promieniowania słonecznego. Człowiek potrafi sobie radzić z każdym uszkodzeniem skóry. U dzieci z zespołem Cockayne’a nie dochodzi do regeneracji komórek, a kumulacja uszkodzeń powoduje objawy kliniczne w postaci np. przedwczesnego starzenia się.

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy zespołu Cockayne’a

Zakres objawów zespołu Cockayne’a jest bardzo szeroki. Należą do nich przede wszystkim:

  • małogłowie,
  • niski wzrost,
  • przykurcze,
  • bardzo szczupła sylwetka,
  • niedobór podskórnej tkanki tłuszczowej,
  • duże uszy,
  • spiczasty nos,
  • przebarwienia skóry,
  • poszerzenie naczyń krwionośnych powierzchownych (teleangiektazje),
  • nadwrażliwość na światło słoneczne,
  • zmętnienie rogówki,
  • uszkodzenie nerwu wzrokowego,
  • oczopląs,
  • zaburzenia barwnikowe, tzw. sól i pieprz, na siatkówce,
  • uszkodzenie neuronów,
  • zanik centralnej części móżdżku, co powoduje brak kontroli mięśni i problem z utrzymaniem postawy ciała.

Typy zespołu Cockayne’a

Typ I, czyli forma „klasyczna” zespołu Cockayne’a, charakteryzuje się normalnym wzrostem płodu z początkiem zaburzeń w pierwszych dwóch latach życia. Wzrok i słuch stopniowo się pogarszają. Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy ulega powolnej degeneracji, aż do śmierci w pierwszej lub drugiej dekadzie życia, w wyniku poważnych uszkodzeń neurologicznych.

Typ II zespołu Cockayne’a występuje od urodzenia (wrodzony) i jest znacznie cięższy niż typ I. Dziecko po urodzeniu wykazuje niewielki rozwój neurologiczny. Śmierć zwykle ma miejsce w pierwszej dekadzie życia. Ten typ został również określony jako zespół mózgowo-oczno-twarzowo- szkieletowy, ze względu na jego wpływ na mózg, oczy, twarz i układ kostny. Choroba w tym typie często powoduje zanik tkanki mózgowej, zaćmę, utratę podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy i osteoporozę. Zazwyczaj chorzy z tą wczesną postacią wykazują bardziej nasilone uszkodzenia mózgu, w tym zmniejszoną mielinizację istoty białej i bardziej rozsiane zwapnienia, w tym w korze mózgowej i zwojach podstawy.

Typ III zespołu Cockayne’a charakteryzuje się późnym początkiem, jest zazwyczaj łagodniejszy niż typy I i II. Pacjenci mogą nawet dożyć dorosłości.

Leczenie zespołu Cockayne’a

Nie ma celowanego leczenia zespołu Cockayne’a, jedynie stosuje się terapię objawową. Rokowanie dla osób z zespołem Cockayne’a jest złe, ponieważ zgon zwykle występuje przed ukończeniem drugiej dekady życia. Leczenie zwykle obejmuje fizjoterapię i np. zabiegi okulistyczne. Dzieci koniecznie muszą być zabezpieczane przez promieniowaniem słonecznym. W sytuacji pojawienia się choroby w rodzinie zaleca się poradnictwo genetyczne ze względu na 25% szansy ponownego przekazania wadliwego genu potomstwu.

Zobacz film: Kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 02.05.2018,
Opublikowano: 02.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej