Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Fot. spukkato / Getty Images

Kanał nadgarstka może ulec zwężeniu na skutek wielu chorób przewlekłych. Wtedy pojawiają się objawy zespołu cieśni nadgarstka, który może bardzo istotnie upośledzić codzienne funkcjonowanie i wykonywanie różnych czynności.

Kanał nadgarstka to włóknisto-kostny kanał, obejmujący kości nadgarstka i część dalszą rozcięgna dłoniowego (troczka zginaczy). Przez kanał nadgarstka przebiegają nerw pośrodkowy, a także dwie pochewki maziowe dla ścięgien mięśni. Jedną z głównych patologii kanału nadgarstka jest zespół cieśni nadgarstka. W jego przebiegu dochodzi do ucisku na nerw pośrodkowy i stąd objawy tej patologii. W nadgarstku występuje też kanał Guyona, który jest utworzony przez kość haczykowatą, grochowatą i więzadło poprzeczne nadgarstka. Przez kanał Guyona przebiegają nerw i tętnica łokciowa. Ich ucisk również daje charakterystyczne objawy.

Kanał nadgarstka – położenie

Kanał nadgarstka to element budowy nadgarstka, czyli struktury pomiędzy przedramieniem a dłonią. Ograniczony jest przez następujące struktury anatomiczne:

  • troczek zginaczy,
  • kość haczykowata,
  • kość grochowata,
  • kość łódeczkowata,
  • guzek kości czworobocznej większej,
  • bruzda nadgarstka.

Zespół cieśni nadgarstka – czym jest?

Zespół cieśni nadgarstka to objawy wynikające z ucisku tkanek wchodzących w skład kanału nadgarstka na nerw pośrodkowy, który przebiega przez kanał nadgarstka, czyli jest to tzw. neuropatia uciskowa. Bardzo często trudno jest określić jego przyczyny. Zespół cieśni nadgarstka jest może być związany z nawykowymi ruchami palców czy nadgarstka. Cierpią na niego osoby dużo piszące na komputerze, operujące kilka godzin w ciągu dnia myszką, grające na instrumentach. Zespół cieśni nadgarstka może być również powikłaniem po przebytych złamaniach, zwichnięciach nadgarstka. Zdarza się, że powstaje w wyniku obrzęków obwodowych u kobiet w ciąży.

Do chorób przyczyniających się do wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka należą takie schorzenia jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy (poprzez obrzęki obwodowe), podagra, choroby o podłożu autoimmunologicznym, a w szczególności choroby reumatyczne, zmiany guzkowate powodujące bezpośredni ucisk na struktury kanału nadgarstka. W niektórych stanach dochodzi do zwiększenia ryzyka rozwoju zespołu cieśni nadgarstka. Obejmują one zmiany hormonalne jak menopauza. Nadmierna masa ciała również predysponuje do tego typu zaburzeń.

Sprawdź co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości: 

Zobacz film: Co jeść, aby mieć zdrowe i mocne kości. Źródło 36,6

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka może się rozwinąć w jednej ręce lub obydwu. W reumatoidalnym zapaleniu stawów może zająć nadgarstki symetrycznie po obu stronach ciała. Jednak jeśli zespół cieśni nadgarstka wynika z pewnych wykonywanych czynności, to pojawia się głównie w jednej ręce, w szczególności tej dominującej. Częściej zespół dotyka kobiety niż mężczyzn. Objawy zespołu cieśni nadgarstka to przede wszystkim nieprzyjemne uczucie w kciuku, palcu wskazującym i połowie palca środkowego. Pojawia się drętwienie tych palców i mrowienie. Objawy nasilają się przede wszystkim podczas unoszenia ręki, a ulegają złagodzeniu po opuszczeniu jej w dół. Z czasem zaczynają się problemy z ruchem, mięśnie są osłabione, a nawet mogą zanikać.

Dla chorego problemem staje się wykonywanie precyzyjnych ruchów, są one mało precyzyjne. Chorzy zgłaszają się do lekarza, ponieważ nie mogą wykonywać wielu codziennych czynności domowych, upośledzona jest ich możliwości pisania na klawiaturze czy długopisem.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Objawy mogą pojawić się w dowolnym momencie i samoistnie ustąpić. Nie wymagają wtedy leczenia ani szczególnej diagnostyki. W nasilonych objawach i uciążliwych dolegliwościach lekarz może wykonać badanie ultrasonograficzne (USG), elektromiografię, badanie przewodnictwa w nerwie pośrodkowym, a także obrazowanie techniką rezonansu magnetycznego. W leczeniu można stosować glikokortykosteroidy, które są podawane miejscowo w formie zastrzyków. Rzadziej włącza się leczenie glikokortykosteroidami doustnie. Czasami konieczna jest operacja.

Mimo leczenia istnieje ryzyko nawrotu choroby. Ważna jest fizjoterapia, która szczególnie po leczeniu operacyjnym jest potrzebna, by powróciła ruchomość stawów.

Data aktualizacji: 20.11.2018,
Opublikowano: 20.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej