Zespół Arnolda-Chiariego – objawy, przyczyny, leczenie

Fot: Robert Kneschke / fotolia.com

Zespół Arnolda-Chiariego jest wadą wrodzoną tyłomózgowia oraz czaszki. Często może występować razem z przepukliną oponowo-rdzeniową. Powoduje zniekształconą lub zbyt małą czaszkę. Wada może ujawnić się w czasie silnego kaszlu, kichnięcia albo wysiłku fizycznego.

Malformacja jest odmianą wady wrodzonej, która powstaje wskutek zaburzeń zachodzących w okresie rozwoju. Struktury tyłomózgowia (móżdżek i pień mózgu) przemieszczają się do kanału kręgowego, co powoduje ucisk na te części układu nerwowego powodując wystąpienie objawów choroby. Czasami wystarczy silny kaszel, wysiłek fizyczny bądź kichnięcie, aby wykryć zaburzenie. Zespół Arnolda Chiariego często współwystępuje z przepukliną oponowo-rdzeniową.

Wadzie mogą towarzyszyć inne zaburzenia związane z rozwojem, w tym wodogłowie oraz jamistość rdzenia (syringomielia). Może wystąpić również zespół móżdżkowy, wskutek nieprawidłowego funkcjonowania móżdżku wynikającego z ucisku przez okoliczne struktury. Przejawia się to problemami z mówieniem, zawrotami i bólami głowy, zataczaniem czy zaburzeniami równowagi, osłabieniem kończyn, oczopląsem i nieprawidłowościami widzenia. Wodogłowie, wynika z zakłóceń przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego.

Dlaczego warto wykonywać badania genetyczne w czasie ciąży? Zobaczcie:

Zobacz film: Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Wadowską–Jaszczyńską. Źródło: 36,6

Cztery typu zespołu Arnolda-Chiariego i ich objawy

Zespół Arnolda-Chiariego występuję w 4 typach:

  1. Symptomami pierwszego typu są: łagodne wodogłowie, a także przemieszczenie migdałków móżdżku w stronę otworu wielkiego; pojawiają się zawroty głowy, niedowłady i porażenia nerwów czaszkowych problemy z równowagą czy koordynacją, nietrzymanie moczu, bezdech w czasie snu. Ponadto kaszel czy kichanie mogą wywołać omdlenie. Typ pierwszy jest najczęściej rozpoznawany w okresie młodzieńczym, a w dorosłym życiu raczej przez przypadek. Może on też nie wywoływać objawów.
  2. Typ drugi pojawia się najczęściej i jest diagnozowany już w pierwszych miesiącach od narodzin. Spowodowany jest wgłębieniem części robaka móżdżku oraz pnia mózgu. Dodatkowo mogą występować wady rozwojowe, m.in. przepuklina oponowo-rdzeniowa, jamistość rdzenia brak przegrody przeźroczystej, a także zwężenie wodociągu.
  3. Trzeci typ jest spotykany dość rzadko i określa się go mianem przepukliny oponowo-szyjnej. Jest stwierdzany, gdy cały móżdżek umiejscowiony jest w otworze potylicznym. Wadę diagnozuje się tuż po narodzinach dziecka, objawia się ona silnymi nieprawidłowościami neurologicznymi. 
  4. Obecnie nie rozpoznaje się typu IV do którego klasyfikowano niedorozwój móżdżku.

Zespół Arnolda-Chiariego: przyczyny

W zespole Arnolda-Chiariego obserwuje się nieprawidłowości budowy kości potylicznej i górnych kręgów szyjnych z powiększeniem średnicy otworu potylicznego wielkiego. Te defekty rozwijają się u płodu w łonie matki. Mogą być spowodowane mutacjami genetycznymi albo nieodpowiednią dietą matki (niedobór kwasu foliowego).

Jak leczyć zespół Arnolda-Chiariego?

Zespół Arnolda-Chiariego diagnozuje się poprzez wywiad z pacjentem, wnikliwą obserwację symptomów oraz wykonanie testów obrazowych, tj. tomografii komputerowej lub/i magnetycznego rezonansu jądrowego. Te badania umożliwiają dokładne przyjrzenie się budowie mózgu, szczególnie móżdżku. W sytuacji gdy zespół Arnolda-Chiariego nie zakłóca codziennych czynności ani nie powoduje żadnych objawów, leczenie nie jest konieczne.

Jedyną możliwością terapii jest operacja neurochirurgiczna. Zabieg ma za zadanie odbarczyć struktury tyłomózgowia. Są one mocno uciskane, a operacja może pomóc zmniejszyć ucisk i występujące przez to objawy wady. W przypadku typu I z reguły wystarczy założenie zastawki komorowo-otrzewnowej, może okazać się konieczna korekcja przepukliny oponowo-rdzeniowej. Obie operacje można wykonać jeszcze w życiu płodowym. Pacjent przez całe życie powinien znajdować się pod stałą kontrolą lekarską, czasami musi być poddany rehabilitacji.

Zobaczcie, czym są badania genetyczne:

Zobacz film: Badania genetyczne. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Komentarze (7)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Magda 20.12.2019r.

Choroba jest niestety dziedziczna. Na grupie na FB mamy masę przypadków gdzie chorzy są rodizce jaki i ich dzieci :(

..... 10.10.2018r.

witam wszystkich, mam 35 lat, mam zespół arnolda 1 stopnia oraz jamistość rdzenia kręgowego i właśnie jestem po operacji odbarczenia szczytowo-potylicznego (11.07.2018), chodzę normalnie, ale mam duże bóle głowy, świst w uszach, dokucza mi ból barku i osłabienie czucia w lewej ręce (całej włącznie z dłonią), mój rdzeń kręgowy jest w stanie krytycznym, ale czuję się lepiej niż przed operacją. Po operacji mój lekarz kazał mi żyć normalnie, nie użalać się nad sobą, powiedział rózniez że mogę zajść w ciążę, do tej pory było to wykluczone. Teraz wizytę mam 22.10.2018 dostanę skierowania na rezonansy i okaże się czy po operacji jest lepiej... Boję się bardzo, moje życie teraz to żadne życie, ciągle o tym myślę. Są lepsze i gorsze dni...dziś mam ten lepszy :)

... 02.07.2018r.

Właśnie na początku tego roku, u bliskiej mi osoby, zdiagnozowano chorobę Arnolda Chiariego w wieku 63 lat. Jest po drugiej operacji i nie wiadomo jak będzie to wyglądało dalej. Jeszcze 3 m-ce temu funkcjonowała normalnie, a dziś ma poważne problemy z pamięcią, bardzo duże problemy w równowagą, słaby wzrok, non stop zawroty głowy, występuje również opryskliwość i wiele innych symptomów.

M 01.02.2018r.

Ten artykuł nie oddaje obrazu tej choroby, oczywiście tłumaczy na czym ona polega, jednak jej złożoność jest głębsza, szczególnie jeśli (a w większości przypadków tak jest) towarzyszy jej jamistość rdzenia. Sama mam obie choroby, chociaż jamistosc prawdopodobnie powstała z chiari. Ilość symptomów przeraża każdego lekarza, pacjent jest brany za hipochondryka i odsyłany do psychiatry, jedyne leczenie to operacja i to nie koniecznie jedna, wszystko zależy od pacjenta. A jak sam pacjent z tym żyje ?toczy codzienna samotna walkę z bólem i szuka wsparcia u tych którzy starają się go zrozumieć. To co napisałam w wielkim skrócie obrazuje tą chorobę.

tycja 11.01.2018r.

U mnie zdiagnozowano Zespół Arnolda Chiariego w wieku 34 lat. W ostatnim momencie, bo już pień mózgu był "zatkany" schodzącymi w dół migdałkami móżdżku. Mój lekarz twierdzi, że to cud, że dożyłam takiego wieku i jeszcze po operacji objawy się cofnęły (nie wszystkie). Ja nie miałam wyboru,albo operacja albo zejście szybkie z tego świata (nawet podczas dmuchania balonu).... a więc pewnie jesteś kolejnym nieksiążkowym przypadkiem zdiagnozowania arnolda w wieku dorosłym... znajdź dobrego lekarza.. najlepiej dr Sagana w Szczecinie... uratował mi życie...

anna 05.01.2018r.

Czy jest możliwe aby zespół
chiarego ujawnił się wwieku ok 60 lat. Dziś po wielu latach dociekań i odwiedzeniu wielu lekarzy dowiedziałam się z rezonansu R:Malformacja rozwojowa pogranicza czaszkowo-szyjnego typu Chiari 1 Proszę więcej na temat tej choroby .Może odezwie się ktoś kto uporał się z tą chorobą

Jasiu 05.01.2018r.

:)

Zobacz wszystkie 7 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej