Zęby trzonowe u dziecka, w uzębieniu stałym. Objawy wyrzynania się zębów trzonowych

Fot. ultramarinfoto / Getty Images

Zęby trzonowe i przedtrzonowe mają za zadanie rozdrabniać pokarm, który trafia do jamy ustnej. Pierwsze zęby trzonowe u dziecka pojawiają się już na początku 2. roku życia. Ząbkowanie zębów trzonowych może być procesem długotrwałym i bolesnym, jednak nie zawsze tak jest.

Najwięcej problemów z zębami występuje w zębach trzonowych, ponieważ są one najgłębiej położone w jamie ustnej i tym samym najmniej dostępne dla szczoteczki, co sprzyja zaleganiu pokarmu wraz z bakteriami. Ból zębów trzonowych może doprowadzić do leczenia kanałowego lub konieczności ich usunięcia. Najczęściej usuwanymi zębami trzonowymi są zęby mądrości.

Zęby trzonowe i przedtrzonowe

Zęby trzonowe występują u człowieka w uzębieniu mlecznym oraz stałym. Każdy ząb trzonowy ma 2 lub 3 korzenie oraz guzki po stronie żującej. Zębów trzonowych jest 12, co stanowi największą grupę ze wszystkich 32. W uzębieniu mlecznym zębów trzonowych u dziecka jest mniej – 8. Położone są najgłębiej w jamie ustnej, u dorosłych po 3 z każdej strony. Trzeci ząb trzonowy to ząb mądrości. Ze względu na to, że nie jest potrzebny człowiekowi i często powoduje problemy stomatologiczne, może zostać usunięty, jeszcze zanim wyrośnie. Brak zębów trzonowych trzecich nie jest niczym zaskakującym – nie zawsze w kości żuchwy lub szczęki występuje zawiązek tego zęba. Zęby trzonowe to największe zęby, są najsilniej zakorzenione w kości.

Tylko w uzębieniu stałym występują zęby przedtrzonowe. Każdy człowiek ma ich 8, po dwa z każdej strony szczęki oraz żuchwy. Kształtem przypominają zęby trzonowe, korona ma po 2 guzki.

Funkcja zębów trzonowych i przedtrzonowych to rozcieranie i miażdżenie rozdrobnionego wcześniej pokarmu.

Wyrzynanie zębów trzonowych – objawy

Objawy ząbkowania u dzieci nie są specyficzne, trzeba je najczęściej różnicować z infekcjami lub problemami trawiennymi.

Zęby trzonowe u dziecka – objawy wyrzynania:

  • wzmożone ślinienie,
  • wkładanie do ust przedmiotów i palców, gryzienie zabawek,
  • ból – nieutulony płacz, wybudzanie się w nocy, rozdrażnienie, niepokój. Wyrzynanie się zębów trzonowych ze względu na ich wielkość może być bardzo bolesne,
  • utrata apetytu,
  • biegunka,
  • gorączka – mechanizm nie jest wyjaśniony. Gorączka przy wyrzynaniu zębów trzonowych świadczy o intensywnym postępie, nie musi występować u każdego dziecka, temperatura sięga maksymalnie 38 stopni. Jeśli przekracza tę wartość, może to oznaczać, że przyczyną gorączki jest zakażenie,
  • bolesność w okolicy policzka i ucha – dziecko może uporczywie dotykać tych miejsc, ból w tej okolicy spowodowany może być promieniowaniem wzdłuż nerwów,
  • infekcje górnych dróg oddechowych,
  • wysypka.

Wyrzynaniu się zębów stałych towarzyszy bolesność dziąseł i rozpulchnienie, czasami ząb może być wyczuwalny pod powierzchnią dziąsła. U dorosłych pojawianie się zębów mądrości poprzedza rozpulchnienie dziąsła, jego bolesność oraz uczucie rozpierania w jamie ustnej. Zwiększona jest skłonność powstawania stanów zapalnych przyzębia.

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty - jak powinna wyglądać? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty - jak powinna wyglądać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak długo wyrzynają się zęby trzonowe?

Czas, w jakim zachodzi proces wyrzynania, oraz kolejność ząbkowania są wyznacznikiem prawidłowego rozwoju dziecka.

Czas ząbkowania może być dziedziczny – uważa się, że aż w 70%. Nie da się określić, jak długo będzie trwało całkowite wyrzynanie się zęba. Niektóre dzieci przechodzą je długo, nawet do kilku miesięcy, u innych zęby pojawią się szybko, bez objawów towarzyszących, niemal niezauważalnie. Czasami przed pojawieniem się zęba w jamie ustnej wyczuwalne jest na dziąśle zgrubienie. Może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zęby trzonowe mleczne wyrzynają się między 12 a 16 miesiącem życia. Są to zęby trzonowe pierwsze, czyli czwórki. Około 20–36 miesiąca pojawiają się zęby trzonowe drugie, czyli piątki. Zęby trzonowe u niemowlaka mogą wyrosnąć nawet wcześniej – przed pierwszym rokiem życia, jednak zdarza się to rzadko.

Czas pomiędzy wyrzynaniem się zębów jednoimiennych nie powinien być dłuższy niż 6 miesięcy.

Między 6 a 7 rokiem życia powinny pojawić się pierwsze zęby stałe – szóstki, czyli pierwsze zęby trzonowe. Siódemki, czyli drugie zęby trzonowe, wyrzynają się 5 lat później, około 13 roku życia. U niektórych osób pojawiają się zęby trzonowe trzecie, czyli zęby mądrości, a proces ten może zachodzić od 17 do nawet 30 roku życia.

Pierwsze zęby przedtrzonowe wyrzynają się między 10 a 12, drugie – między 11 a 12 rokiem życia.

Usuwanie zęba trzonowego

Zdarza się, że konieczne jest usunięcie zęba z powodu zapalenia miazgi, nawet niedługo po jego wyrośnięciu. Niestety zęby te najczęściej się psują ze względu na położenie oraz długotrwały proces wyrzynania się, mogący prowadzić do stanów zapalnych w jamie ustnej oraz powstania zmian próchnicowych.

Brak zębów trzonowych, zwłaszcza mlecznych, może skutkować zaburzeniami zgryzu oraz rozmieszczenia pozostałych zębów w jamie ustnej, dlatego sugeruje się, by u dzieci w miarę możliwości stosować leczenie zachowawcze. Gdy nie jest to możliwe, w przypadku zębów stałych sugeruje się uzupełnienie luk implantami.

Zawiązki zębów trzonowych trzecich (mądrości) usuwa się czasem przed całkowitym wyrznięciem, gdy zachodzi wysokie ryzyko zmian w jamie ustnej spowodowanych uciskiem na inne struktury, kiedy ząb nieprawidłowo wychodzi na powierzchnię i kiedy występują nawracające stany zapalne w jego okolicy.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej