Zdrowe i mocne paznokcie – jakie witaminy i minerały są im potrzebne?

Fot: Henry Arden / gettyimages.com

„Witaminy na paznokcie” to jedno z najczęstszych zapytań internautów i klientów aptek, którzy pragną zadbać o urodę swoich dłoni. Pękająca, rozdwajająca się czy łamliwa płytka paznokciowa jest nie tylko problemem estetycznym – stanowi symptom zmian chorobowych w organizmie.

Zadbane paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Ich pielęgnacja jest szczególnie istotna dla kobiet, które zwykle chcą mieć efektowny manicure. Aby płytka paznokciowa wyglądała estetycznie i nadawała się do pomalowania, należy przede wszystkim utrzymywać dietę bogatą w witaminy i minerały, które stanowią budulec paznokci. Warto także pamiętać o podstawowych zasadach ich ochrony podczas codziennych czynności.

Dlaczego paznokcie rozdwajają się, łamią, mają białe plamki?

Zniszczone, słabe, łamliwe paznokcie są najczęściej symptomem ogólnej kondycji organizmu. Świadczą o tym, że w codziennej diecie może brakować takich składników, jak:

  • witaminy A, B, C, E,
  • wapń,
  • krzem,
  • magnez,

Jak domowymi sposobami wzmocnić paznokcie? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Domowe sposoby na wzmocnienie paznokci. Źródło: Klinika urody.

Oprócz niedoborowej diety przyczynę złej kondycji paznokci może stanowić ich niewłaściwa pielęgnacja czy brak ochrony w sytuacjach, w których płytka najmocniej narażona jest na uszkodzenie. Aby zachować ją w dobrym stanie, trzeba:

  • chronić dłonie przed kontaktem z detergentami i innymi środkami chemicznymi (pracować w gumowych rękawiczkach) oraz przed przechłodzeniem (nosić ciepłe rękawiczki zimą),
  • używać kremów i odżywek do rąk,
  • skracać paznokcie poprzez piłowanie (a nie – obcinanie),
  • stosować pilniki tekturowe lub szklane (metalowe są zbyt inwazyjne),
  • piłować paznokcie w jedną stronę, by nie poszarpać ich brzegów.

Należy pamiętać, że przyczyną niedoskonałości paznokci mogą być także ich schorzenia (np. grzybica) oraz choroby ogólnoustrojowe, takie jak niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, dna moczanowa. Jeśli mimo prawidłowej diety i pielęgnacji problemy z płytką paznokciową utrzymują się, należy skorzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak w prosty sposób wzmocnić paznokcie

Zobacz film:Co zrobić, żeby paznokcie były mocne i zdrowe? Źródło: Klinika urody.

Witaminy na wzmocnienie paznokci

Regeneracji i gładkości płytki paznokciowej sprzyja witamina A. Pozwala ona też na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skórek. Jej brak powoduje osłabienie i kruchość paznokci oraz pojawianie się podłużnych lub poprzecznych prążków na ich powierzchni.

Niedobór witamin z grupy B (w szczególności B1, B2, B6 i B12) spowalnia wzrost paznokci, powoduje ich suchość, łamliwość i zniekształcenia. Płytkę paznokciową wzmacnia witamina C. Ma ona także silne działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu zapobiega stanom zapalnym w obrębie paznokci.

Witamina E jest silnym antyoksydantem – chroni paznokcie przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Ponadto wzmacnia paznokcie, poprawia mikrokrążenie pod płytkami paznokciowymi (nadmiar witaminy E może spowodować ich żółknięcie).

Minerały na zdrowe paznokcie

Kruchość, łamliwość i rozwarstwianie się paznokci mogą zostać spowodowane przez niedobór wapnia. Niedostateczna ilość tego pierwiastka w diecie bywa powodem pojawiania się białych plamek na płytce paznokciowej. Białe plamki to niekiedy objaw deficytu cynku. Pierwiastek ten zapobiega łamaniu się i rozdwajaniu paznokci. Ponadto przyspiesza ich wzrost.

Rozdwajanie się płytki paznokciowej może być skutkiem niedoboru magnezu lub krzemu. Oba minerały wzmacniają i odżywiają strukturę paznokci oraz pobudzają je do wzrostu. Aby paznokcie były zdrowe i mocne, w diecie nie może zabraknąć żelaza. Utwardza ono ich strukturę, zapobiegając łamaniu i rozwarstwianiu się.

Masz łamliwe paznokcie? Zobacz nasz film i poznaj sprawdzone sposoby na to, jak je wzmocnić

Zobacz film: Domowe sposoby na łamliwe i zniszczone paznokcie. Źródło: Klinika urody.

Mocne paznokcie a dieta

Gdy paznokcie rozdwajają się lub łamią, warto w pierwszej kolejności zadbać o wzbogacenie diety o niezbędne dla ich zdrowia witaminy i minerały. Doskonałym źródłem witaminy A są warzywa liściaste (np. szpinak, sałata, brokuły, natka pietruszki, szczaw, szczypiorek) i owoce (m.in. wiśnie, śliwki, pomarańcze, morele). Występuje ona także w wątróbce, żółtkach jaj, mleku i jego przetworach.

Niedobory witaminy B zaspokoją rośliny strączkowe, produkty mleczne, drożdże, a także niektóre warzywa, np. cukinia, ziemniaki, zielone ogórki. Witaminy z grupy B zawierają również ryby i owoce morza oraz orzechy i ziarna zbóż. Witamina C występuje w cytrusach oraz wielu rodzimych owocach – porzeczkach, jagodach, malinach. Jej bogatym źródłem są acerola i jej suplementy. Witaminy dostarczą również kapusta, brukselka, cebula, kalarepa czy szpinak. Witaminy E dodają organizmowi oleje i oliwy, a także tłuszcze roślinne zawarte w orzechach czy pełnych ziarnach zbóż. Zasobne są w nią warzywa liściaste oraz takie produkty odzwierzęce, jak jaja, mleko czy wątróbka.

Jak zadbać o skórę wokół paznokci? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak zadbać o skórę wokół paznokci? Źródło: Klinika urody.

Najlepsze źródło wapnia stanowią produkty mleczne – sery, kefir, maślanka itd. Cynku dostarczają produkty pełnoziarniste, a także drób, owoce morza czy suszone morele. Bogate w magnez są kasza gryczana, pestki dyni, rośliny strączkowe, zielone warzywa, kakao. Krzem znajduje się w łuskach ziaren zbóż (otrębach, razowym pieczywie) i ziołach (skrzyp polny, podbiał, pokrzywa). Niedobory żelaza uzupełniają czerwone mięso i warzywa liściaste. Dobre źródło niezbędnych dla zdrowia paznokci pierwiastków stanowi woda mineralna. Aby utrzymać płytkę paznokciową w dobrej kondycji, z codziennego jadłospisu należy usunąć żywność wysoko przetworzoną, ograniczyć spożycie potraw smażonych i wędzonych, a także kawy i herbaty.

Wszystkich niezbędnych składników odżywczych może dostarczyć pełnowartościowa, prawidłowo dieta. W wypadku silnych niedoborów, witaminy i substancje mineralne warto suplementować z użyciem preparatów dostępnych w aptekach.

Wspomaganie paznokci „z zewnątrz”

Odpowiednia dieta lub kuracja witaminowa przynoszą długofalowe efekty po mniej więcej 3 miesiącach stosowania. By je dodatkowo wzmocnić, warto natłuszczać płytkę paznokciową olejem rycynowym, arganowym czy oliwą z oliwek wymieszaną z sokiem z cytryny. Dłonie należy regularnie smarować kremem nawilżającym.

Czy problemy ze zdrowiem można wyczytać z płytki paznokcia? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn.

Data aktualizacji: 09.08.2018,
Opublikowano: 09.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej