Zbytnia senność. Co może sygnalizować?

Erica Shires/getty images

Senność to sygnał dla organizmu, że potrzebuje wypoczynku i regeneracji. Zwykle jesteśmy senni wieczorem, po całym dniu pracy. Jednak jeżeli senność bywa nie do opanowania w ciągu dnia, należy zbadać jej przyczynę.

Zbytnia senność – przyczyny

Dokuczająca przez cały dzień senność może sygnalizować przemęczenie organizmu lub zbyt intensywną pracę, przez którą zarywamy noce. Senność może nam również dokuczać, kiedy prowadzimy niezdrowy tryb życia, spędzamy większość dnia w domu przed komputerem. Organizm reaguje sennością także wtedy, gdy nasza dieta daleka jest od ideału, w jadłospisie brakuje świeżych warzyw i owoców, za to mnóstwo w nim prostego cukru i produktów wysoce przetworzonych. Jeżeli jednak zadbamy o równowagę pracy i wypoczynku, poprawimy warunku snu, zbilansujemy dietę i nawodnimy organizm, a mimo to będziemy dalej senni przez większość dnia, problem należy dogłębnie zbadać.

Anemia

Może być skutkiem utraty krwi lub niedostatecznego przyswajania z diety żelaza. Niedobór hemoglobiny powoduje niedotlenienie całego organizmu, w tym mózgu, upośledzając jego wydolność, co objawia się miedzy innymi nadmierną sennością.

Bezdech senny

To przypadłość, na którą mogą cierpieć osoby mające problem z chrapaniem. Zwiotczałe podniebienie miękkie blokuje drogi oddechowe i powoduje kilkunastosekundowe przerwy w oddychaniu. Następnie gwałtowne zaczerpnięcie powietrza wybudza chorego i przerywa naturalne fazy snu. To może powodować senność w ciągu dnia.

Ciąża

Senność jest typowym objawem w pierwszym trymestrze ciąży. Jest spowodowana zmianami hormonalnymi, zwłaszcza wzrostem progesteronu.

Cukrzyca

Senność w przypadku cukrzycy jest spowodowana zaburzeniami w gospodarce węglowodanowej. Innymi objawami cukrzycy może być wzmożone pragnienie, nagłe napady głodu, utrata wagi mimo wzmożonego apetytu.

Depresja

Senność oraz przewlekłe zmęczenie mogą mieć także podłoże psychiczne, które sygnalizują stany depresyjne. W przypadku depresji senności będą też towarzyszyć takie objawy jak: brak motywacji, poczucie beznadziejności, spadek samooceny.

Narkolepsja

To przypadłość o podłożu neurologicznym. Zaburzenia snu wynikają z uszkodzenia części bocznej podwzgórza. Narkolepsja może objawiać się występującymi nagłymi atakami snu w ciągu dnia.

Niedociśnienie tętnicze

Występuje, kiedy ciśnienie skurczowe trwale wynosi poniżej 100 mmHg. Wówczas senności może towarzyszyć skłonność do omdleń, nudności i bóle głowy. Przyczyną niedociśnienia mogą być zmiany hormonalne np. niedoczynność tarczycy, zaburzenia układu sercowo- naczyniowego czy układu nerwowego.

Zobacz film: Jak odróżnić nadmierną senność wynikającą ze zmęczenia od hipersomnii?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 18.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej