Zaśniad groniasty częściowy, całkowity i inwazyjny: objawy, przyczyny, leczenie

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Zaśniad groniasty objawy daje jak poronienie – m. in. krwawienie w dróg rodnych, nudności i wymioty oraz nadmiernie powiększona macica. Leczenie zaśniadu groniastego polega na usunięciu patologicznych tkanek z macicy poprzez łyżeczkowanie.

W około 2,5 do 4% przypadków zaśniad groniasty zmienia się w kosmówczaka. To złośliwy nowotwór, który daje przerzuty m.in. do płuc, wątroby i do mózgu. Kosmówczak powstaje z zewnętrznej warstwy komórek błony płodowej, z której u ssaków tworzy się łożysko. Zwykle powstaje po pozostałościach w macicy zaśniadu groniastego, rzadko po prawidłowej ciąży. Kosmówczak dobrze reaguje na chemioterapię i ma dobre rokowania. Możliwe jest też zachowanie płodności mimo przebytego kosmówczaka.

Zobacz także: Kosmówka – budowa i funkcje. Odklejenie i biopsja kosmówki

Zaśniad groniasty częściowy, całkowity i inwazyjny

Co to jest zaśniad groniasty? To nowotwór powstający z zaburzeń genetycznych w strukturach zarodka. Ma postać przypominającą grona owocu winogrona, stąd jego nazwa. Zaśniad groniasty występuje u kobiet w wieku rozrodczym z częstością ok. 1 przypadek na tysiąc ciąż. Do powstania zaśniadu predysponują:

  • wiek matki poniżej 16. roku życia i powyżej 50. roku życia,
  • wiek ojca powyżej 45. roku życia,
  • nałóg nikotynowy,
  • wcześniejsze poronienia,
  • starania o ciążę w wyniku in vitro,
  • nieprawidłowe owulacje,
  • ciąża zaśniadowa w ciągu ostatniego roku.

Wyróżnia się trzy rodzaje zaśniadu groniastego: częściowy, całkowity i inwazyjny. Mają inną postać i inne przyczyny, różnią się też inwazyjnością i tendencją do zezłośliwienia.

Zobacz także: Mięśniaki macicy – objawy, rodzaje i leczenie niezłośliwych nowotworów macicy

Objawy zaśniadu groniastego w ciąży

Objawy zaśniadu groniastego zależą od jego rodzaju. W około 40% przypadków nowotwór nie daje żadnych objawów, ale jest widoczny w badaniu ultrasonograficznym (USG). Jeśli jednak wystąpią symptomy, są to:

  • w przypadku zaśniadu groniastego częściowego – objawy poronienia zatrzymanego (niedokonanego), czyli macica nie powiększa się przez kilka tygodni, niewyczuwalne są ruchy dziecka ani jego tętno; w badaniu USG zaśniadu groniastego częściowego widoczne są tzw. zamieć śnieżna oraz prawidłowe fragmenty łożyska,
  • w przypadku zaśniadu groniastego całkowitego – objawy poronienia zagrażającego, czyli odczuwane są bóle podbrzusza i występuje krwawienie z dróg rodnych, te objawy pojawiają się najczęściej w 4. lub 5. miesiącu ciąży; macica jest zbyt duża w stosunku do zaawansowania ciąży, pojawiają się nudności i wymioty; w USG zaśniad groniasty całkowity ma postać zamieci śnieżnej, towarzyszy temu wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi,
  • w przypadku zaśniadu groniastego inwazyjnego – występuje obfite krwawienie z dróg rodnych, a także możliwe krwawienie do jamy brzusznej, macica jest powiększona, pojawiają się nudności i wymioty; w badaniach zaśniad groniasty inwazyjny wygląda jak burza śnieżna, poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi jest wysoki, a na zdjęciach rentgenowskich płuc i w USG przezpochwowym mogą być widoczne przerzuty.

Zaśniad groniasty inwazyjny to jedyna złośliwa odmiana tej przypadłości. Z przerzutami do płuc i do mięśnia macicy może wywoływać odpowiednio kaszel, duszność, krwioplucie, ból w klatce piersiowej oraz krwiaki macicy.

Przyczyny zaśniadu groniastego częściowego, całkowitego i inwazyjnego

Przyczyny zaśniadu groniastego to nieprawidłowości podczas zapłodnienia i rozwoju zarodka. Zaśniad groniasty częściowy jest skutkiem zapłodnienia komórki jajowej przez dwa plemniki. Przy zaśniadzie częściowym może wytworzyć się płód, ale nie ma gwarancji jego przeżycia. Przyczyną zaśniadu groniastego całkowitego jest z kolei zapłodnienie pustej komórki jajowej. W wyniku tego nie powstają błony płodowe ani płód. Zaśniad groniasty inwazyjny to efekt przekształcenia zaśniadu groniastego całkowitego, ale też może być złośliwy od samego początku.

Leczenie zaśniadu groniastego

Leczenie zaśniadu groniastego częściowego i całkowitego opiera się na metodzie chirurgicznej. Należy usunąć patologiczne komórki z macicy – w tym celu stosuje się łyżeczkowanie. Wydobyte tkanki poddawane są badaniu histopatologicznemu. Objawy zaśniadu groniastego po łyżeczkowaniu ustępują szybko. Skuteczność leczenia wynosi od 80% w całkowitym i 95% w zaśniadzie częściowym. Zaśniad groniasty inwazyjny wymaga leczenia dwutorowego: chirurgicznego oraz farmakologicznego – z użyciem metotreksatu lub terapię wielolekową.

Po zakończeniu leczenia zaśniadu groniastego inwazyjnego konieczna jest stała kontrola poziomu gonadotropiny kosmówkowej. Badanie to wykonuje się co 2 tygodnie przez okres 3 miesięcy, a po tym czasie co pół roku. Konieczne jest też kontrolowanie stanu płuc, dlatego raz do roku od zakończenia leczenia powinno się wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej.

Zaśniad groniasty a kolejna ciąża

Po skutecznym leczeniu zaśniadu groniastego częściowego lub całkowitego nie zaleca się zachodzenia w ciążę przez minimum 1 rok. W tym czasie może stosować odpowiednio dobrane środki antykoncepcyjne. Po wyleczeniu zaśniadu groniastego inwazyjnego próby zajścia w kolejną ciążę można podjąć po 2 latach.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 28.05.2019,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Basia 05.01.2018r.

W 1976 roku miałam martwy poród o czasi, rok później poronienie ok.8 tygodniowego płodu . W 1979 urodziłam córkę i dwa lata później przeszłam zaśniad groniasty wpołowie ciąży w 1981 roku następnie i leczenie metotreksatem oraz łyżeczkowanie macicy. Po pięciu latach urodziłam zdrowe dziecko ( już dorosłe ). O zaśniadzie do dziś miałam zbyt skąpe informacje, choć wiedziałam, że w szpitalu w Cieplicach ( gdzie pomogli mi lekarze przy zaśniadzie gr.) przed moim przypadkiem kobieta zmarła w ósmym miesiącu ciąży. Ja miałam szczęście i często myślę o tym jak bardzo mam szczęście. Mieszkałam w Kołobrzegu i tylko ze względu zagrożenie astmą córki wybrałam się w tamte okolice na zmianę klimatu, choć byłam w ciąży. Silny krwotok po podróży i to, że Cieplicki Szpital posiadał aparat USG uratowały mi prawdopodobnie życie.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej