Zasady i podstawy core fitness, czyli treningu mięśni głębokich

Fot. fizkes / Getty Images

Trening core fitness to zestaw ćwiczeń, które wypracowują silne i wytrzymałe mięśnie pleców, brzucha i bioder, czyniąc je wsparciem i stabilizacją dla kręgosłupa. Przeznaczony dla każdego, kto boryka się z bólem kręgosłupa lub bólem w odcinku lędźwiowym podczas uprawiania sportów. 

Core fitness to ciągle mało znane pojęcie oznaczające sposób ćwiczenia określonej partii mięśni. Polecany jest dla wszystkich, którzy w codziennym życiu mają problem z bólami kręgosłupa, a obowiązkowy dla sportowców potrzebujących silnej i solidnej bazy, wytrzymałych mięśni brzucha, pleców i bioder. Ćwiczenia core to proste układy, które wykona każdy, bez względu na wiek i kondycję.

Czym jest core?

Termin core, jest odwołaniem do określenia partii mięśni zwanych rdzeniem. Są to kolejno: mięśnie pleców, stawów biodrowych i brzucha, odpowiadające za stabilizację ciała, a ich słaba kondycja przejawia się powszechnymi bólami kręgosłupa podczas jakiegokolwiek wysiłku fizycznego bądź codziennych czynności. To również na ten odcinek najczęściej narzekają początkujący sportowcy, którzy są skupieni na swojej dziedzinie i zapominają często o przygotowaniu odpowiedniej bazy, tj. wytrzymałych mięśni pleców. U biegaczy brak kondycji mięśni core, objawia się ostrym bólem w okolicach lędźwi, który bardzo często uniemożliwia dalsze kontynuowanie biegu.

Podczas ruchu mięśnie pleców, bioder i brzucha pracują jednocześnie, zapewniając odpowiednią stabilizację. Ćwiczenia core mają za zadanie wypracowanie prawidłowej koordynacji tych mięśni i odpowiednie rozłożenie środka ciężkości.

Polecamy: Ćwiczenia ABS na brzuch – co to jest? Jakie są efekty treningu na mięśnie brzucha?

Co zrobić, aby mieć zdrowy kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Core training – ćwiczenia

Trening core zakłada równomierne i podobne pod względem intensywności ćwiczenie mięśni brzucha, pleców i bioder. Istotne jest również wypracowanie ćwiczeń, które nie będą narażały kręgosłupa na przeciążenia i zadbają o jego prawidłową mobilność. Kręgosłup jest wsparciem dla całego ciała, a dzięki ćwiczeniom core wypracowane mięśnie mają być dla niego ochroną i zapewniać stabilność. Błędem jest podejście zakładające powtarzanie licznych serii brzuszków. bowiem celem treningu core jest nie tyle wyrzeźbienie mięśni, co ich wzmocnienie i zwiększenie wytrzymałości. Sam trening core przypomina wykonywane podczas jogi asany.

Zalety treningu core

Oprócz stabilizacji i wzmocnienia mięśni warto wymienić szereg innych zalet, jakie niesie ze sobą ćwiczenie core:

  • nauka prawidłowych nawyków ruchowych,
  • nauka przybierania prawidłowej postawy,
  • lepsza kondycja i elastyczność tułowia,
  • wyeliminowanie bólu kręgosłupa i odciążenie go,
  • zwiększona wytrzymałość podczas uprawiania sportów, np. podczas biegów długodystansowych,
  • lepszy balans i równowaga,
  • nauka prawidłowego oddechu.

Polecamy: Przysiady - jak prawidłowo robić przysiady? Ze sztangą, sumo

Jak działa układ mięśniowy dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Układ mięśniowy - budowa i funkcje. Źródło: 36,6.

Core fitness – jak zacząć?

Trening core w początkowej fazie powinien być przeprowadzony pod okiem wykwalifikowanego trenera lub fizjoterapeuty. Nie tylko pomogą oni w wypracowaniu prawidłowej postawy i przyswojeniu podstawowych kroków treningu, ale wskażą na istotne błędy popełniane podczas chodzenia, stania, podnoszenia ciężarów. Kluczowe jest wyeliminowanie błędnych nawyków, które dodatkowo pogłębiają problem słabych i niestabilnych mięśni tułowia. Podczas treningu ważna jest również prawidłowa technika oddychania przeponą, z czym nie radzi sobie wiele osób, nawet tych od dawna uprawiających sport.

Naturalne ustawienie kręgosłupa to wyjściowa pozycja, od której rozpoczyna się właściwy trening core. Barki i uszy powinny być ustawione w jednej linii nad biodrami, a łopatki ściągnięte w dół. To pozycja, która nie tylko powinna towarzyszyć podczas ćwiczeń, ale też wejść w nawyk w życiu codziennym.

Podstawy ćwiczeń core

Przed podjęciem treningu core, istotne jest wypracowanie prawidłowej postawy kręgosłupa. Jak zacząć? Najlepiej od wciągania mięśni brzucha w pozycji stojącej, na wyprostowanej sylwetce. Wciągnięty brzuch należy utrzymać przez około 10 sekund, potem powoli wypuszczać powietrze i rozluźniać brzuch. Ćwiczenie należy powtórzyć przynajmniej 15 razy. Trening core powinien opierać się na ćwiczeniach mobility i stability, do których należą m.in stanie na jednej nodze z jednoczesnym robieniem przysiadów, plank, mostek. Przed rozpoczęciem każdego treningu nie można zapominać o rozgrzewce, która rozgrzeje stawy i przygotuje ciało do efektywnego treningu. 

Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 26.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej