Zasadowica metaboliczna – przyczyny, objawy i rozpoznanie

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Badanie równowagi kwasowo-zasadowej określa się mianem gazometrii. Na jej podstawie można stwierdzić zasadowicę metaboliczną i inne zaburzenia układu kwasowo-zasadowego i wodno-elektrolitowego.

Zasadowica metaboliczna to zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, ze względu na zbyt duży wzrost poziomu wodorowęglanów we krwi lub innych związków zasadowych, a także przy nadmiernej utracie jonów wodorowych. Jeśli zaburzenia te nie zostaną wyrównane, zmienia się pH krwi, czyli wynosi więcej niż 7,45. Jest to stan zagrożenia zdrowia i życia.

Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu

Optymalne pH krwi wynosi 7,35–7,45. Układy buforujące w organizmie odpowiadają za utrzymanie pH krwi na odpowiednim poziomie. Z jednej strony równowaga kwasowo-zasadowa organizmu jest regulowana poprzez płuca, a z drugiej głównie przez nerki. Dlatego też w przypadku zaburzeń tej gospodarki i wystąpienia kwasicy bądź zasadowicy organizmu mówi się, że mogą one być oddechowe lub nieoddechowe (metaboliczne). W płucach dochodzi do wydalania dwutlenku węgla z organizmu. Jeśli rozwija się niewydolność oddechowa, dwutlenek węgla zostaje zatrzymany, co z kolei powoduje wzrost jego poziomu we krwi i tzw. kwasicę oddechową. W nerkach za równowagę kwasowo-zasadową organizmu odpowiedzialne są jony wodorowęglanowe. W stanie zdrowia organizm, regulując poziom pH krwi, utrzymuje je na stałym poziomie. W chorobie te mechanizmy stają się niewydolne, wobec czego dochodzi do rozwoju:

  • kwasicy metabolicznej,
  • zasadowicy oddechowej,
  • zasadowicy metabolicznej.

Badanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu to badanie gazometrii krwi tętniczej lub włośniczkowej. Na wyniku takiego badania widać m.in. stężenie dwutlenku węgla, pH krwi, poziom wodorowęglanów.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o działaniu układu pokarmowego:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6.

Przyczyny zasadowicy metabolicznej

Zasadowica metaboliczna spowodowana jest przede wszystkim nadmiarem wodorowęglanów (HCO3–), co może wynikać z nadmiernej ich podaży czy też ze zwiększonej ich regeneracji w nerkach. Jeśli chory ma upośledzoną w pewnym stopniu czynność nerek, to nadmierna ilość dostarczanych związków zasadowych, jak wodorowęglan sodu, węglan wapnia, cytrynian sodu, cytrynian potasu, mleczan czy octan, nie może zostać przez organizm wydalona. Przykładem jest zespół mleczno-alkaliczny. U jego podstaw leży nadmierne spożywanie mleka i produktów bogatowapniowych. Wapń i witamina D nasilają wchłanianie zwrotne jonów wodorowęglanowych w nerkach. Zasadowica metaboliczna to również konsekwencja niektórych objawów lub schorzeń, jak:

  • wymioty,
  • nadmiar leków moczopędnych,
  • guzy wydzielające reninę,
  • zwężenie tętnicy nerkowej,
  • gruczolak kosmkowy,
  • nadmiar aldosteronu,

Zwrotne wchłanianie wodorowęglanu w nerkach, mogące przyczynić się do powstania zasadowicy metabolicznej, nasila się także przy odwodnieniu, czyli tzw. hipowolemii, a także przy niedoborze potasu.

Objawy zasadowicy metabolicznej

Zasadowica metaboliczna to bardzo poważne zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, ale także równowagi wodno-elektrolitowej. Pojawiają się objawy odwodnienia, a także ciężkiej hipokaliemii, czyli niskiego poziomu potasu we krwi. To z kolei wywołuje objawy, takie jak:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • senność,
  • psychoza,
  • zaniki odruchów ścięgnistych.

Ponadto dochodzi do znacznego spadku siły mięśniowej i niedrożności porażennej jelit.

Leczenie zasadowicy metabolicznej

Zasadowica metaboliczna leczona jest poprzez wyrównywanie przede wszystkim zaburzeń wodno-elektrolitowych. Konieczne jest określenie przyczyny zasadowicy i leczenie przyczynowe.

Zespół metaboliczny, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest zespół metaboliczny u osoby szczupłej? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 29.10.2018,
Opublikowano: 29.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej