Tarczyca jest gruczołem dokrewnym, który znajduje się w przedniej części szyi. Unerwia go 5 nerwów i jest odpowiedzialny za produkcję hormonów: tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) oraz kalcytoninę. Choroby tarczycy ujawniają się późno, a symptomy zaburzonej pracy tego gruczołu są często mylone ze skutkiem prowadzonego niewłaściwego trybu życia. O problemach z tarczycą mogą świadczyć:
- trudność w połykaniu;
- silny ucisk w okolicach szyi;
- nadpobudliwość;
- spadek masy ciała;
- szybka akcja serca;
- osłabienie mięśniowe;
- częste biegunki;
- pieczenie gałek ocznych;
- wytrzeszcz;
- zaburzenia widzenia;
- wysuszenie skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach);
- wzrost masy ciała (często bez zwiększenia tkanki tłuszczowej);
- objawy depresji;
- zaparcia;
- niepłodność;
- objawy niewydolności krążenia;
- zwolnienie rytmu serca.
Jednak żeby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć choroby tarczycy należy udać się na badanie do lekarza. Na wszystkie Wasze pytania odpowiadał prof. Marcin Barczyński.
Prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, z Europejską podspecjalizacją w zakresie chirurgii endokrynologicznej. Na co dzień pracuje w Klinice Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii Ogólnej UJ CM w Krakowie. Aktualnie pełni funkcję Prezesa Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej, Przewodniczącego Sekcji Chirurgii Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego (PTE), Prezesa-Elekta Europejskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (ESES), sekretarza Sekcji Chirurgii Endokrynologiczej (DES) Europejskiej Unii Egzaminów Medycznych (UEMS), a także jest członkiem zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (IAES) oraz jest członkiem korespondentem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Endokrynologów (AAES).
W programie 36,6°C dowiecie się więcej o funkcjonowaniu tarczycy oraz o tym, jak sobie radzić z jej chorobami. Oglądajcie program - w sobotę 28 września 2019 roku prof. Krzysztof Łabuzek i Ewa Drzyzga przybliżą Wam problemy związane z tarczycą. A po programie zapraszamy na czat!
Jagodanika 02.10.2019r.
Witam, mam problem z tarczyca od jakiś 10 lat , w pl brałam metizol na niedoczynność . W między czasie wyprowadziłam się do anglii i tu dostałam leki oraz przyjęłam radioaktywny jod. Lek nie przyniósł porządnych skutków także mam pozostać na lekach do końca życia ale jedna rzecz nie daje mi spokoju bo tu nie ma czegoś takiego jak haszimoto a mi się wydaje że moja niedoczynność się przekształciła . Co powinnam dalej zrobić ? Dodam, że mimo brania regularnie leków czasami czuję się coraz gorzej
Iza 28.09.2019r.
Gdzie jest ten czat ?
Iza1985 28.09.2019r.
Za 2 tyg mam mieć wycieta cała tarczycę mam wolę guzowate nietokdyczne guz ok 3,5cm i 2cm obustronnie
Jak długo trwa operacja
Jak długo się jest wybudzanym po i czy jest jakies niebezpieczeństwo
Karolina 28.09.2019r.
Dzień dobry, Panie Profesorze mam problemy z tarczyca, chciałabym uniknąć operacji ale nie wiem czy istnieje jakiś inny sposób na zmniejszenie zdiagnozowano u mnie guzka? Jeśli operacja jest niezbędna czy jest szansa żeby odbyła się ona w Klinice Chirurgii Endokrynologicznej III Katedry Chirurgii ogólnej UJ w Krakowie? czy taki zabieg w Klinice UJ jest refundowany, przez NFZ? W jaki sposób mogę dud ram zgłosić i co potrzebuje?
Poniżej przesyłam komentarz ostatniego usg i ostatniej biopsji (w sumie miałam dwie).
USG tarczycy, 08.08.2019
Tarczyca dwuplatowa, położona typowo o wymiarach
Lewego płata: 20,4*16,5*42mm
Praweho plata:20,1*13,6*41mm
Ciesn 2,5mm
Evhogenicznosc tarczycy z wyjątkiem zmiany ogniskowej prawidłową, jedniridna, przepływ miazszowy niewzmozony.
W centralnej części płata lewego zmiana hipoechogeniczna, dobrze ograniczona - w części centralnej zwyrodnienie płynów ok 5mm, o nieregularnym kształcie, unaczynienie obfite od obwodu, ipoechogeniczna otoczka wym aktualnie 16,3*13,7*26,4- stabilne
W okolicy dużych naczyń szyi, obustronnie niepowiekszone
Węzły podzuchwowe obustronnie powiększone bez widocznej wnęki owalne o wym po str lewej 16,3*5,8mm po prawej 14,9*5,6mm, poza tym liczne drobne węzły wzdłuż MOS bardziej widoczne po stronie lewej do ew. dalszej diagnostyki. Echogenicznosc slinianek podzuchwowych nieco bardziej niejednorodna i hipoechogeniczna muz przyusznych - wariant normy
Badanie wykonano aparatem Siemens acuson x300, L12-4mhz
Tsh waha na przełomie roku, raz jest w normie, innym razem powyżej normy.
WYNIK BADANIA CYTOLOGICZNEGO z dnia 11.05.2018 r.
Rozpoznanie cytologiczne:
Obecne w rozmazie z aspiratu tresci krwistej, grupy typowych tyreocytow, przemawiaja za zmiana o charakterze lagodnym typu:adenomatoid nodule. (kat. II wg BSRTC)
Bardzo prosze o odpowiedź.
Kinga 28.09.2019r.
Ponadto do programu wybrano naprawdę najlepszych endokrynologów-chirurgów w Polsce. Brawo!
Kinga 28.09.2019r.
Cieszę się za tę możliwość!
Warty do oglądania program - może uratować życie lub zdrowie wielu Polakom ;)