Zapalenie woreczka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie

Fot: rogerphoto / fotolia.com

Zapalenie woreczka żółciowego (właściwie: pęcherzyka żółciowego) to schorzenie powodujące ostry ból brzucha, nudności i wymioty. Przyczyną zapalenia pęcherzyka żółciowego jest zwykle kamica żółciowa. Choroba powoduje bolesne ataki kolki żółciowej i wymaga hospitalizacji.

Pęcherzyk żółciowy (popularnie zwany woreczkiem żółciowym) to niewielki narząd zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie wątroby. Jego zadaniem jest produkcja i magazynowanie żółci – substancji niezbędnej w procesie trawienia. Do zapalenia woreczka żółciowego dochodzi najczęściej w wyniku kamicy żółciowej – choroby powodującej odkładanie się w pęcherzyku żółciowym złogów nierozpuszczalnych w żółci substancji, które popularnie nazywane są kamieniami. Obecność kamieni może spowodować niedrożność przewodów żółciowych i sprawić, że żółć nie może swobodnie wydostać się z pęcherzyka. Ponadto kamienie powodują podrażnienie błon śluzowych wyściełających pęcherzyk żółciowy od wewnątrz. Może wówczas dojść do zaostrzenia stanu zapalnego i zaburzeń przepływu krwi w błonie śluzowej. Efektem jest niedokrwienie ścian pęcherzyka. Objawem zapalenia woreczka żółciowego jest przede wszystkim silny ból brzucha, tzw. kolka żółciowa.

Przyczyny zapalenia woreczka żółciowego

Główną przyczyną stanu zapalnego woreczka żółciowego (pęcherzyka żółciowego) jest kamica pęcherzyka żółciowego (odkładanie się kamieni w drogach żółciowych). Możliwym powodem jest także niedrożność dróg żółciowych (spowodowana inną przyczyną niż kamienie) oraz bakteryjne zakażenie żółci. W wyniku rozwoju stanu zapalnego w pęcherzyku żółciowym dochodzi do namnażania się bakterii (najczęstsze bakterie to między innymi: Escherichia coli, Clostridium perfringens, klebsiella, enterobacter, enterokoków). Znacznie rzadziej zapalenie woreczka żółciowego może być powikłaniem po przebytych chorobach ogólnoustrojowych, np. posocznicy, niektórych chorobach pasożytniczych lub poważnych urazów brzucha.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego – objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego jest tzw. kolka żółciowa, czyli atak silnego bólu brzucha (skoncentrowanego w prawym podżebrzu), który zwykle utrzymuje się do kilku godzin i często występuje po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku. Atakowi kolki żółciowej towarzyszą objawy, takie jak:

  • gorączka;
  • dreszcze;
  • przyspieszenie tętna i oddechu;
  • bladość, obfite pocenie;
  • uczucie niepokoju i rozdrażnienia;
  • nudności i wymioty (możliwe wymioty z dodatkiem żółci);
  • nasilenie bólu podczas ucisku na brzuch.

Objawy wskazujące na atak kolki żółciowej są sygnałem do niezwłocznego wezwania pomocy medycznej. Bardzo silny ból towarzyszący atakowi jest trudny do wytrzymania – chory wymaga wówczas natychmiastowej hospitalizacji.

Jak rozpoznać ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego - objawy, leczenie, dieta. Źródło: 36,6.

Ostre i przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego

Ostre zapalenie woreczka żółciowego w 90% przypadków spowodowane jest obecnością kamieni. Objawem jest przede wszystkim zaostrzony atak kolki żółciowej. Ponadto istnieje zagrożenie, że ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego może przejść w zapalenie przewlekłe. W ostrych stanach zapalnych możliwe są również powikłania:

  • wodniak pęcherzyka żółciowego;
  • martwica pęcherzyka żółciowego (zgorzelinowe zapalenie pęcherzyka żółciowego) w wyniku zakażenia bakteryjnego wewnątrz pęcherzyka;
  • ropniak pęcherzyka żółciowego;
  • perforacja pęcherzyka żółciowego z towarzyszącym mu zapaleniem otrzewnej;
  • żółciowe zapalenie otrzewnej (bez uprzedniej perforacji pęcherzyka żółciowego);
  • niedrożność przewodów żółciowych spowodowana ich zatkaniem przez zbyt duże kamienie żółciowe.

Zobacz także: Choroby pęcherzyka żółciowego

Zapalenia woreczka żółciowego: jak przebiega leczenie?

Zapalenie woreczka żółciowego diagnozuje się na podstawie opisywanych przez pacjenta objawów i specjalistycznych badań diagnostycznych. Należą do nich:

  • badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwala wykryć obecność kamieni żółciowych;
  • laboratoryjne badanie żółci (pobranej przy użyciu tzw. sondy dwunastniczej);
  • w wątpliwych przypadkach: tomografia komputerowa jamy brzusznej.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Leczenie zapalenia woreczka żółciowego u pacjentów z ostrymi atakami kolki żółciowej polega przede wszystkim na terapii niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi oraz antybiotykami, które zapobiegają rozwojowi infekcji bakteryjnych w obrębie pęcherzyka żółciowego. Konieczne jest ponadto dożylne nawadnianie oraz przestrzeganie ścisłej diety. Istotą terapii jest jednak leczenie przyczynowe, czyli chirurgiczne usunięcie woreczka żółciowego (cholecystektomia). Zabieg najlepiej przeprowadzić nie później niż do 5 dni od wystąpienia objawów, ze względu na ryzyko powikłań (wodniaka, ropniaka, martwicy pęcherzyka żółciowego itp.).

Obecnie usunięcie woreczka żółciowego przeprowadza się mniej inwazyjną metodą laparoskopową. Jedynie w przypadku, jeśli kamienie są zbyt duże by usunąć je przez niewielkie nacięcie w powłokach brzusznych (które wykonuje się w trakcie laparoskopii), usuwa się je tradycyjną metodą chirurgiczną (laparotomią). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent może opuścić szpital zazwyczaj po upływie ok. 3 dni.

Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej