Zapalenie tchawicy u dziecka – objawy i leczenie domowe

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Zapalenie tchawicy i krtani u dzieci określa się mianem podgłośniowego zapalenia krtani. Przyczyny zapaleń krtani i tchawicy to głównie wirusy. Jeśli duszność nie jest nasilona, stosuje się leczenie domowe, dziecko nie wymaga hospitalizacji.

Zapalenie tchawicy nie jest izolowaną jednostką chorobową. Najczęściej przebiega z zapaleniem oskrzeli bądź z zapaleniem krtani, przyjmując formę tzw. krupu wirusowego u dzieci, czyli podgłośniowego zapalenia krtani. Podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej dotyczy dzieci przed 5. rokiem życia. Objawami są duszność i świst wdechowy.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zapalenie tchawicy i krtani – objawy i przyczyny

Za zapalenie tchawicy i krtani u dzieci odpowiedzialne są przede wszystkim wirusy. Zalicza się do nich wirusy paragrypy, grypy A i B, adenowirusy, rynowirusy i metapneumowirusy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową. Ostre zapalenie krtani i tchawicy powoduje nagłe zaburzenia oddechowe u dzieci. Do objawów dodatkowych zalicza się kaszel oraz katar. W podgłośniowym zapaleniu krtani, czyli krupie, kaszel ma charakter szczekający.

Zapalenie oskrzeli i tchawicy objawia się kaszlem produktywnym, czyli z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. Świst, który towarzyszy często zapaleniu oskrzeli i tchawicy, wynika z przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe.

Nasilenie objawów jest różne i zależne od etiologii zapalenia. Może być to tylko lekko dokuczliwy kaszel wynikający z podrażnienia receptorów kaszlu w oskrzelach przez zalegającą wydzielinę. Może to jednak również być bardzo nasilony kaszel z dusznością, a nawet upośledzeniem drożności dróg oddechowych. W efekcie wywołuje bardzo duży niepokój u dziecka.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.

Objawy najczęściej ustępują samoistnie. Kaszel może utrzymywać się jeszcze do 3 tygodni po ustaniu infekcji. Niewielki odsetek dzieci wymaga hospitalizacji w przebiegu zapalenia tchawicy czy krtani.

Leczenie zapalenia tchawicy i krtani

Leczenie szpitalne jest wskazane w przypadku wystąpienia zapalenia tchawicy i krtani u niemowląt mających ostre objawy, a także u dzieci cierpiących z powodu innych chorób zwężających światło dróg oddechowych. W zależności od potencjalnej przyczyny i stanu dziecka podejmuje się określone leczenie. Czasami konieczne jest zastosowanie wziewnych (bądź w innej formie) glikokortykosteroidów, które mają za zadanie rozszerzyć światło oskrzeli.

Domowe sposoby na zapalenie tchawicy u dziecka

Doskonałą metodą domowego leczenia zapalenia tchawicy u dziecka są inhalacje lub stosowanie tzw. nebulizatorów. Konieczne jest nawilżanie powietrza, a w przypadku nasilonej duszności można spróbować dać dziecku oddychać suchym, zimnym powietrzem na dworze lub gorącym i wilgotnym powietrzem, np. w zaparowanej łazience. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Można stosować leki objawowe w przypadku pojawienia się gorączki czy bólu klatki piersiowej z powodu kaszlu. Dostępne są również bez recepty leki rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiające odkrztuszanie.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 02.05.2018,
Opublikowano: 02.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej