Zapalenie stawu łokciowego – przyczyny, objawy i leczenie

Fot.: fosupaksorn / stock.adobe.com

Zapalenie stawu łokciowego może obejmować różne struktury wchodzące w jego skład. Ma jednak tendencję do miejscowego rozprzestrzeniania, co utrudnia i wydłuża leczenie. Powoduje uciążliwe objawy, zwykle związane ze znaczną bolesnością.

Zapalenie stawu łokciowego często bywa skutkiem bezpośredniego urazu mechanicznego. Jednak w wielu przypadkach powodem jest regularne przeciążanie, cykliczne zmiany pozycji na granicy fizjologicznej ruchomości stawu lub wibracje albo mikrourazy związane z tymi czynnościami.

Staw łokciowy – podstawowe struktury i działanie

Staw łokciowy to połączenie ramienia z przedramieniem. Jego główną częścią jest zawiasowe połączenie kości ramieniowej z łokciową i promieniową. Dzięki niemu kończyna górna ma zdolność do zginania się i prostowania w łokciu. W skład stawu wchodzi również połączenie kości promieniowej z łokciową (tzw. staw promieniowo-łokciowy bliższy), który zapewnia możliwość rotacji osiowej przedramienia, co pozwala na odwrócenie ręki częścią dłoniową (wewnętrzną) ku górze i dołowi.

Aby ruch kości względem siebie nie powodował zbyt dużego oporu, gładkość łączących się elementów zapewniają powłoki chrzęstne. Całość tego mechanicznego układu jest stabilizowana przez torebkę stawową i liczne pasma łącznotkankowe, czyli więzadła. Jama stawowa wyścielona jest nabłonkiem, który wydziela substancję zmniejszającą tarcie powierzchni stawowych względem siebie – maź. Na powierzchni stawu łokciowego przebiega wiele ścięgien, struktur układu krwionośnego i nerwowego, które również mogą ulegać stanom zapalnym. Działając pośrednio na okoliczne tkanki, powodują zmniejszenie ruchomości kończyny w łokciu.

Zobacz także: Orteza na łokieć – wskazania do użycia i dobieranie odpowiedniego typu

Zapalenie stawu łokciowego – objawy

Najczęstszymi objawami stanu zapalnego stawu łokciowego są bolesność (szczególnie przy wykonywaniu ruchów wyprostu i znacznego zgięcia) oraz ograniczenie ruchomości. Jeśli zapalenie przyjmuje formę ostrą, dołączają do tych zjawisk obrzęk, zaczerwienienie i zwiększone ucieplenie okolicy stawu.

Łokieć tenisisty czy golfisty? Czym się różnią? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jakie są różnice między łokciem tenisisty a łokciem golfisty? Źródło: 36,6

Objawy te mogą nasilać się w ciągu dnia, kiedy kończyna górna jest wykorzystywana do pracy i innych codziennych działań. Niekiedy do zwiększenia intensywności objawów wystarcza fakt, że zwisa ona pionowo (u osoby przebywającej długo w pozycji stojącej czy siedzącej), co zwiększa przekrwienie i potęguje dyskomfort. Nasilenie stałego bólu może zwiększać się wieczorem, kiedy obniża się poziom adrenaliny oraz noradrenaliny. Ulga przychodzi zwykle po dłuższym wypoczynku i zmniejszeniu obciążenia łokcia.

Stan zapalny stawu łokciowego ma tendencję do przechodzenia w schorzenie przewlekłe – dolegliwości mogą trwać wiele tygodni, z okresami zaostrzeń i poprawy. W takim wypadku powrót chorego do normalnej aktywności skutkuje często nasileniem objawów.

Przyczyny zapalenia stawu łokciowego

Staw łokciowy jest na co dzień poddawany znacznym obciążeniom, zarówno jeśli chodzi o liczbę powtórzeń, przenoszone siły, jak i konieczność wykonywania ruchów o dużym zakresie. Stanom zapalnym sprzyjają sytuacje, kiedy wielokrotne powtórzenie tego samego bodźca prowadzi do podrażnienia tkanek, ich mikrouszkodzeń albo trwałych zmian zwyrodnieniowych. Typowymi przykładami są zapalenia stawu łokciowego u:

  • osób noszących ciężkie przedmioty,
  • operatorów ubijaków wibracyjnych czy młotów pneumatycznych,
  • pracowników fizycznych używających często młotków lub siekier,
  • tenisistów,
  • piłkarzy ręcznych, koszykarzy czy siatkarzy,
  • golfistów.

Osobną grupę stanowią bezpośrednie urazy mechaniczne łokcia – zapalenie może być efektem skręcenia lub zwichnięcia albo bezpośredniego uderzenia (np. w któryś z nadkłykci kości ramiennej lub wyrostek łokciowy). Ostry przebieg mają zazwyczaj stany zapalne spowodowane infekcją (zakażeniem) stawu, wywołane zwykle przez bakterie napływające z krwią lub docierające tam przy iniekcji dostawowej wykonanej bez zachowania aseptyki.

Jak zbudowany jest układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6

Leczenie zapalenia stawu łokciowego

Odpowiedź na pytanie, jak leczyć zapalenie stawu łokciowego, zależy od przyczyny tego schorzenia. Podstawowym sposobem działania jest ograniczenie ruchomości łokcia przez stosowanie temblaków. Ostre zmiany lub silne dolegliwości zmniejszają chwilowo swoje natężenie po schłodzeniu (lodem lub wysychającymi okładami). Jeśli stan zapalny łokcia utrzymuje się dłużej, niezbędne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Obejmuje ono miejscowe stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych w postaci maści lub kremów oraz iniekcje dostawowe z glikokortykosteroidów o przedłużonym działaniu.

Rehabilitacja w stanach zapalnych stawu łokciowego musi być dobierana indywidualnie i prowadzona przez profesjonalistę. Zabiegi fizykoterapeutyczne, masaże i ćwiczenia bierne mogą pozwolić na zmniejszenie odczynu zapalnego, ale zbyt wczesne rozpoczęcie ćwiczeń czynnych i obciążenie stawu może spowodować nawrót zaleczonych właśnie dolegliwości.

Bibliografia:

1. A. Bochenek, M. Reicher, Anatomia człowieka dla studentów medycyny i lekarzy, Warszawa 2010-2014.

2. A. Nowakowski, T. Mazurek, Ortopedia i traumatologia, Poznań 2017.

Data aktualizacji: 11.04.2019,
Opublikowano: 11.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej