Zapalenie stawu kolanowego – przyczyny i objawy. Czy możliwe jest domowe leczenie?

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Zapalenie stawu kolanowego, określane potocznie jako zapalenie kolana, powoduje ból, obrzęk i sztywność stawu, prowadzącą do trudności w poruszaniu się. Stan zapalny stawu może mieć związek z szeregiem schorzeń, takich jak artretyzm (dna moczanowa), zapalenie torebki stawowej i zapalenie ścięgna.

Zapalenie stawów kolanowych może wystąpić u osób w każdym wieku, także u dzieci. Czasem oprócz klasycznych oznak stanu zapalnego pojawia się wysięk – diagnozuje się wówczas tzw. wysiękowe zapalenie stawu kolanowego.

Przyczyny stanu zapalnego w kolanie

Każdego dnia stawy kolanowe są poddawane silnym obciążeniom. Przy nadmiernym wysiłku fizycznym i ich przeciążeniu może dojść do rozwoju stanu zapalnego, który objawia się bólem i obrzękiem. Staw objęty zapaleniem sprawia wrażenie zesztywniałego, w związku z czym ma ograniczony zakres ruchu, a człowiek doświadcza trudności w poruszaniu się.

Zapalenie kolana może mieć także źródło w urazie stawu kolanowego i w schorzeniach lub dolegliwościach, którym towarzyszy stan zapalny stawu (np. wspomniane już zapalenie torebki stawowej lub dna moczanowa).

Zapalenie stawu kolanowego – objawy

Obrzęk stawu może nasilać się po długim unieruchomieniu, na przykład w trakcie snu. Oprócz bólu, opuchnięcia i sztywności w obrębie stawu kolanowego osoba chora może zauważyć u siebie zaczerwienienie kolana. Skóra staje się cieplejsza w dotyku.

Warto uświadomić sobie, że gdy zdiagnozowano zapalenie kolana, objawy mogą się nasilać w miarę upływu czasu. Przewlekły stan zapalny wymaga bardziej zdecydowanych działań niż te, na które można liczyć po zastosowaniu środków o właściwościach przeciwzapalnych lub leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Wzrost stopnia natężenia objawów jest typowy między innymi dla zapalenia torebki stawowej kolana. Dolegliwość ta powoduje również wrażenie trzeszczenia lub tarcia stawu w momencie wykonywania ruchu.

Zobaczcie także, czym jest kolano biegacza i jakie daje objawy:

Zobacz film: Kolano biegacza - przyczyny i jak sobie z nim radzić? Źródło: 36,6

Zapalenie stawu kolanowego – domowe leczenie

Łagodzenie dolegliwości związanych z zapaleniem stawu kolanowego warto zacząć od właściwego ułożenia nogi w trakcie odpoczynku – kolano powinno być uniesione (także podczas snu), aby nie gromadziły się w nim płyny. Zaleca się również przykładanie zimnych okładów do obszaru objętego stanem zapalnym, ponieważ niska temperatura powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych i sprzyja redukcji obrzęku. Kompres z lodu najlepiej przykładać przez 20 minut, 3 lub więcej razy dziennie. Okłady nie powinny być dłuższe ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry i nerwów przy kolanie.

Jeśli dolegliwości pojawiły się u osoby, która ma stwierdzone zapalenie torebki stawu kolanowego, dobrze dobrany stabilizator lub orteza pomoże w zachowaniu prawidłowego ustawienia stawu i zapobiegnie urazom w obrębie kolana.

Zapalenie stawu kolanowego – leczenie farmakologiczne

Stan zapalny objawiający się bólem i obrzękiem można zwalczać z pomocą niesteroidowych leków o działaniu przeciwzapalnym, dostępnych bez recepty, które należy przyjmować nie dłużej niż przez kilka dni. Środki tego typu są niewskazane w przypadku osób dotkniętych schorzeniami nerek, żołądka, serca i wątroby.

Popularną metodą leczenia zapalenia stawu kolanowego w przebiegu dny moczanowej są zastrzyki ze sterydami, podawane bezpośrednio do kolana. Iniekcje przynoszą ulgę w bólu na kilka tygodni lub nawet miesięcy – czas ten warto wykorzystać na fizykoterapię i walkę z chorobą odpowiedzialną za stan zapalny kolana.

Ćwiczenia poprawiające elastyczność stawu kolanowego nie tylko chronią przed sztywnością w obrębie kolan, ale także poprawiają zakres ruchu, zmniejszając tym samym ryzyko gromadzenia się płynu w stawie.

Jeśli mniej inwazyjne metody leczenia zawiodły, a stan zapalny przybrał przewlekłą postać, lekarz może zalecić operację: artroskopię kolana lub endoprotezę stawu kolanowego.

Zapalenie stawu kolanowego u dziecka – objawy

Ból kolana u dziecka może mieć różne przyczyny, a ich ustalenie bywa dużym wyzwaniem dla lekarza, ponieważ dzieci – zwłaszcza małe – nie zawsze są w stanie właściwie opisać dolegliwości, których doświadczają. Ponadto często obawiają się leczenia i mają tendencję do bagatelizowania objawów, mylnie diagnozowanych czasem jako bóle typowe dla okresu intensywnego wzrostu kości.

Zapalenie stawu kolanowego u dziecka może mieć przewlekłą postać, przy czym głównym symptomem schorzenia jest utykanie, a nie ból. Dyskomfort związany ze sztywnością stawu jest odczuwalny zwykle rano lub po długim okresie bezruchu, a po podjęciu aktywności fizycznej ustępuje.

Data aktualizacji: 15.12.2018,
Opublikowano: 23.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej